Книги Українською Мовою » 💙 Класика » Кайдашева сім'я, Нечуй-Левицький 📚 - Українською

Читати книгу - "Кайдашева сім'я, Нечуй-Левицький"

В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Кайдашева сім'я" автора Нечуй-Левицький. Жанр книги: 💙 Класика. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 5 6 7 ... 46
Перейти на сторінку:
Кар­по нас­мiш­ку­ва­то.

- Ти вже в нас ве­ли­ко­ро­зум­ний. Ко­ли б пак бу­ло ко­пирс­нуть хоч раз зас­ту­пом то­го ка­торж­но­го гор­би­ка! Що ж те­пер бу­де­мо на свi­тi бо­жо­му ро­би­ти? - бiд­кав­ся ста­рий Кай­даш.


- Кидаймо сно­пи та хо­дiм до церк­ви, - ска­зав Кар­по.


В ста­ро­го батька й справ­дi бу­ла та­ка дум­ка. Йо­му хо­тi­лось од­мо­ли­тись за свiй грiх. Кар­по­вi ще бiльше хо­тi­лось до церк­ви. Вiн тiльки пог­ля­дав, як Мот­ря йшла на го­ру до церк­ви, як увiй­шла в бра­му, як пе­рей­шла цвин­тар пiд зе­ле­ни­ми виш­ня­ми й ста­ла ко­ло са­мих две­рей, ко­ло дiв­чат.


Карпо гля­нув на во­зи й важ­ко здих­нув. Тре­ба бу­ло браться за ро­бо­ту.


Вже задз­во­ни­ли на "Дос­той­но", як Кай­даш з си­на­ми впо­рав­ся ко­ло во­за, од­вiз сно­пи в двiр, а на го­рi зос­тав­ся тiльки по­ла­ма­ний вiз.


Старий Кай­даш на­ки­нув сви­ту й пi­шов до церк­ви од­мо­лю­ва­тись за свiй грiх. За ним слi­дом пi­шов i Кар­по, щоб по­ди­ви­тись на Мот­рю.


Карпо пе­рей­шов цвин­тар i тiльки встиг ки­ну­ти очи­ма на Мот­рю. Во­на зу­мис­не ста­ла ко­ло дiв­чат з са­мо­го краю. Кар­по лед­ве вгля­дiв на хо­ду її гост­рi, як нiж, очi, вхо­пив її блис­ку­чий пог­ляд з-пiд вiн­ка квi­ток та зе­ле­но­го лис­тя.


Виходячи з церк­ви, Кар­по дог­нав Мот­рю за бра­мою. Її дов­гi стрiч­ки ма­яли на вiт­рi, не­на­че лис­тя роз­кiш­но­го хме­лю, що по­чiп­ляв­ся на то­по­лi. Мот­ря за­ту­ли­ла гу­би хус­ти­ною, але за­раз їх од­ту­ли­ла й смi­ли­во спи­та­ла:


- Чи вий­деш по обi­дi на му­зи­ки?


- Вийду! А ти, Мот­ре, вий­деш?


- Вийду, хоч би й ма­ти не пус­ка­ла, - од­ка­за­ла Мот­ря i по­бiг­ла на греб­лю та й схо­ва­лась за вер­ба­ми, тiльки чер­во­нi стрiч­ки бли­ща­ли мiж зе­ле­ним лис­том.


"Ой, ва­жу я на цю дiв­чи­ну вра­жу, та не знаю, чи бу­де во­на моєю: в'ється, як в'юн у ру­ках, та ко­ли б не вис­лиз­ну­ла з рук", - по­ду­мав Кар­по та й пi­шов у ха­ту.


По обi­дi на ву­ли­цi вда­ри­ли троїстi му­зи­ки i пiш­ли че­рез все се­ло до корч­ми, виг­ра­ва­ючи до­ро­гою. За­во­ру­ши­лись дiв­ча­та на го­ро­дах та в сад­ках, ви­си­па­лись на ву­ли­цю, аж пе­ре­ла­зи зат­рi­ща­ли. Жни­ва кiн­чи­лись, нас­та­вав вiльнi­ший час. Дiв­ча­та зби­ра­лись на гу­лян­ку пiд корч­мою. Корч­ма сто­яла ко­ло греб­лi над став­ком мiж ви­со­ки­ми вер­ба­ми. Всi дiв­ча­та бу­ли тiльки в чер­во­них ки­бал­ках, од­на Мот­ря прий­шла в квiт­ках та в стрiч­ках. Дiв­ча­та згля­да­лись од­на з дру­гою та все пог­ля­да­ли на Мот­рю. Мiж па­руб­ка­ми за­чор­нi­ла ви­со­ка сму­ше­ва Кар­по­ва шап­ка. Кар­по най­няв му­зи­ки дiв­ча­там. Усi дiв­ча­та зди­ву­ва­лись. Нiх­то не до­га­давсь, що вiн най­няв му­зи­ки для од­нiєї Мот­рi. Мот­ря пiш­ла у та­нець i по­ве­ла за со­бою дру­гих дiв­чат. За дiв­ча­та­ми пiш­ли в та­нець хлоп­цi. Тiльки Кар­по сто­яв од­да­ле­ки, зак­лав­ши од­ну ру­ку за по­яс. Вiн не лю­бив i не вмiв тан­цю­вать. Од­да­ле­ки вiн спiд­ло­ба ди­вив­ся на Мот­рю, як на її пле­чах ма­ня­чi­ли дов­гi кiн­цi стрi­чок, як дрi­бо­тi­ли в тан­цях її чер­во­нi чо­бо­ти, як бряж­ча­ло на шиї доб­ре на­мис­то з ду­ка­ча­ми.


Музики ра­зом ста­ли, не­на­че стру­ни пор­ва­ли. Дiв­ча­та пе­рес­та­ли тан­цю­вать. Кар­по все сто­яв та ско­са пог­ля­дав на Мот­рю. Вiн не прис­ту­пив до неї, не роз­мов­ляв з нею. Мот­рю по­ча­ла бра­ти злiсть. Над­ве­чiр дiв­ча­та по­ча­ли роз­хо­ди­тись. Пiш­ла до­до­му й Мот­ря, тро­хи сер­ди­та на Кар­па. Кар­по наз­дог­нав її i пi­шов з нею по­руч, але дов­го не про­мов­ляв i сло­ва. Мот­ря мовч­ки лу­за­ла на­сiн­ня. Дов­би­шiв двiр був не­да­леч­ко. Вже бу­ло вид­ко са­док i за­дим­ле­ний верх. Во­ни пiш­ли греб­лею.


- Чого це ти, па­ру­бо­че, слiд­ком iдеш за мною? Ма­ти вгля­дить та ще й ви­лає, - ска­за­ла Мот­ря, не див­ля­чись на Кар­па.


- А як я свис­ну за сад­ком, чи вий­деш?


- Я б об­са­ди­ла че­реш­ня­ми двiр, щоб i тво­го го­ло­су не бу­ло чуть.


- Чому ж так?


- Хто те­бе знає, чи ти гор­дий, чи ти пиш­ний, чи гор­до не­сеш­ся? Я не знаю, чи ти ме­не вiр­но лю­биш, чи з ме­не смiєшся. Ще й сла­ви на все се­ло на­ро­биш.


Карпо спи­нив­ся пiд вер­бою на греб­лi. Мот­ря i со­бi ста­ла.


- Я не гор­дий, я не пиш­ний i гор­до не не­су­ся. Я те­бе, Мот­ре, щи­ро люб­лю i з те­бе не смi­юся.


Мотря ста­ла якась доб­рi­ша i лас­ка­вi­ша. Во­на ос­мiх­ну­лась i гля­ну­ла Кар­по­вi прос­то в вi­чi. Її блис­ку­чi очi не­на­че лег­ка ро­са при­си­па­ла.


- Як зiй­дуть зо­рi на не­бi, я ви­дам ма­те­рi ве­че­рю та й вис­ко­чу на ча­сок у са­док. Про­щай, Кар­пе! - ска­за­ла Мот­ря i крут­ну­лась пе­ред ним так швид­ко, що її стрiч­ки об­си­па­ли йо­му ли­це, нi­би пу­хом.


"Ой ти, дiв­чи­но, з ку­че­ря­вої ру­ти-м'яти зви­та та з гост­ро­лис­тої шельвiї!" - по­ду­мав Кар­по i по­вер­нув на­зад до до­му.


Минуло не­дiль зо двi. Вже кiн­ча­лось лi­то. Пе­ред са­мим Се­ме­ном Кар­по зас­лав до Мот­рi ста­рос­тiв. Ста­рос­ти за­мi­ня­ли хлiб; Мот­ря не цу­ра­ла­ся Кар­па.


На Се­ме­на ста­рий Кай­даш на­дiв но­ву чор­ну сви­ту, за­су­нув за па­зу­ху па­ля­ни­цю, взяв у ру­ки цi­пок i пi­шов з своєю жiн­кою до Дов­би­шiв у гос­тi. Кай­да­ши­ха вбра­лась, як у не­дi­лю, в гор­сет, в жов­тi чо­бо­ти, в но­ву бi­лу сви­ту, ще й за­су­ну­ла в ру­кав бi­лу хус­точ­ку. Дов­би­шi бу­ли ба­га­тенькi, i Кай­да­ше­вi хо­тi­лось се­бе по­ка­зать пе­ред ба­га­ти­ря­ми.


Кайдаш з жiн­кою ввiй­шов у Дов­би­шiв двiр. Над­во­рi бу­ло га­ря­че, як лi­том. Сон­це тiльки що звер­ну­ло з пiвд­ня. Кай­да­ши­ха ста­ла ко­ло во­рiт i об­тер­ла по­лою пил з жов­тих чо­бiт. Не­да­ле­ко од ха­ти пiд гру­шею Мот­ря тер­ла ко­ноп­лi, її ру­ки хо­ди­ли хо­до­ром. Тер­ни­ця гав­ка­ла пiд її ру­ка­ми, як суч­ка, дрiб­но та го­лос­но, аж скри­пi­ла, аж ви­ла. Жме­ня ко­но­пель ма­яла в її ру­цi не­на­че ли­ся­чий хвiст.


- Добридень, моя ди­ти­но! Бо­же, по­мо­жи! - про­мо­ви­ла Кай­да­ши­ха до Мот­рi то­неньким го­ло­сом.


- Доброго здо­ров'я! Спа­си­бi! - обiз­ва­лась Мот­ря з сад­ка, i її ру­ки не пе­рес­та­ва­ли во­ру­ши­ти ме­чик тер­ни­цi. Во­на тiльки пiд­ве­ла го­ло­ву вго­ру i знов спус­ти­ла очi на тер­ни­цю.


- Чи батько та ма­ти до­ма? - спи­та­ла Кай­да­ши­ха.


- Дома. Во­ни в ха­тi, - обiз­ва­лась Мот­ря, i тер­ни­ця за­мовк­ла на хви­ли­ну та й знов за­гав­ка­ла на ввесь са­док.


Довбишка виг­ля­ну­ла в вiк­но й до­га­да­лась, що Кай­да­шi йдуть на розг­ля­ди­ни. Во­на мит­тю зас­ла­ла ска­тер­тю стiл, пок­ла­ла на сто­лi хлiб, на­ки­ну­ла на се­бе гор­сет, а Дов­биш вис­ко­чив у сi­ни, вско­чив у хиж­ку i на­ки­нув на се­бе сви­ту.


Ще Кай­да­ши­ха роз­мов­ля­ла в дво­рi з Мот­рею, а Дов­биш­ка од­чи­ни­ла сi­неш­нi две­рi й ста­ла на по­ро­зi. Кай­да­шi при­вi­та­лись до Дов­биш­ки. Ха­зяй­ка поп­ро­си­ла їх у ха­ту. В сi­нях гос­тей стрiв Дов­биш i по­цi­лу­вав­ся з ни­ми. Всi во­ни ввiй­шли в ха­ту, i гос­тi знов поз­до­ров­ка­лись з ха­зяїна­ми.


Кайдашиха пок­ла­ла на стiл па­ля­ни­цю. Дов­биш­ка взя­ла па­ля­ни­цю в ру­ки, по­цi­лу­ва­ла й знов

1 ... 5 6 7 ... 46
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Кайдашева сім'я, Нечуй-Левицький», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Кайдашева сім'я, Нечуй-Левицький"