Книги Українською Мовою » 💙 Класика » Чорна рада, Куліш П. 📚 - Українською

Читати книгу - "Чорна рада, Куліш П."

238
0
18.05.22
В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Чорна рада" автора Куліш П.. Жанр книги: 💙 Класика. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 5 6 7 ... 56
Перейти на сторінку:
- питає Шрам.

- Ні, - каже, - на мене він не нарікатиме, а от коли б ви йо­го не зневажили.


І достав мальовану тацю, сріблом ковану. А на таці було на­мальоване таке, що всяке б засміялось. Жидок дає за­по­ро­ж­­цеві напитись горілки з барильця. Запорожець так і при­пав до барила, а жид - одно од страху, а друге од скна­рості - де­р­жить та й труситься. А зверху і підписано: «Не тру­сись, пся­ю­хо: губи поб'єш!» От на таку-то тацю по­ста­вив Черевань п'ять кубків-ріпок да й почав наливати якусь на­стойку з то­го божка.


- Се, бгатці, - каже, - така в мене настойка, що мертвий ус­­тав би з домовини, якби випив добру чарку.


Да й обніс усіх; не минув і Василя Невольника, хоть той сто­яв собі оддалік, мов у монастирі служка перед ігу­ме­ном.


- Ну, бгате Михайле, - каже, повеселівши трохи од того тру­­н­ку­, Шрам, - загадаю ж я тобі про твого божка загадку: сто­їть божок на трьох ніжках; король каже: «Потіха моя!», краля ка­же: «Погибель моя!».


- Ну, бгатику, - каже Черевань, - хоч убий, не второпаю. Дак як, як? Король на трьох ніжках, а краля каже: «Поги­бель моя»?


- Не король, а божок на трьох ніжках, як от і твій. Король ка­же: «Потіха моя!», краля каже: «Погибель моя!»


- А, пек же його матері, як мудро!.. Король каже: «Потіха моя!» Себто, бач, як чоловік уп'ється, то вже тоді кричить: «Я король!» А жінка: «Ох, погибель же моя! Де ж мені тепер ді­ти­ся?»


- Якраз так! Тілько, братику, твоя жінка не злякалась би тебе, хоть би ти й королем ізробивсь?


- Іще не одгадав! - каже Черевань, - Ану ж, ти сам!


- Мені не диво, а от якби ти показав свою премудрість!


- Моя премудрість, бгатику, - сказав Черевань, - знає ті­ль­ко налити та випити; а там собі мізкуйте, як хотя. На те ви по­пи, на те ви мужі совіта, на те ви народні голови.


- Не вадило б і не попам, - одвітує Шрам, - не вадило б і не му­жам совіта знати, що король тут - тіло, а краля - так се ду­­ша. Тіло потішається, як чоловік зап'є, а душа погибає; от і все.


- Пгавда, бгатику, їй-богу пгавда! - сказав, дохитуючи го­ловою, Черевань. - Вип'єм же ще по кубку!


Аж ось увійшла до гостей Череваниха, молодиця свіжа й по­вновида, пряма, як тополя, - замолоду була дуже хоро­ша. Пі­дійшла до Шрама під благословеніє. Він її побла­го­словив, да, як пані була гожа, і вони ж таки давні приятелі, то ще схо­тів і попросту з нею привітатись, да й каже:


- Позвольте з вами привітатись, добродійко?


А вона каже:


- Да як же зволите, добродію!


Да й поціловались любенько. Тогді Череваниха ще обне­с­ла го­стей. Черевань випив на радощах повний кубок, бри­з­нув під стелю да й каже:


- Щоб наші діти отак вибрикували!


А Череваниха почала вести за чаркою розмову:


- Так отсе, - каже, - ви на прощу, панотче? Святе діло!.. От, моя дружино, - обернулась до чоловіка, - от як добрі люде ро­­блять: аж із самої Паволочі їдуть молитись богу. А ми жи­вемо ось під самим Києвом, да ще не були сю весну й од­ного ра­зу у святих угодників. Аж сором! Да вже ж як собі хо­чеш, а в мене не дурно ридван наготовлений. Приче­плюсь за пана Шрама, да куди він, туди й я.


- От божевільне жіноцтво! - каже Черевань. - Куди він, ту­ди й я!.. А як же пан Шрам махне за Дніпро?


- То що ж? Я б не махнула? Доки сидіти нам у сьому воронячому гнізда? Ось уже которий раз переказує мій брат, щоб приїхала до його в гості! І чому б не поїхати?


- Да, їй-богу, Меласю, - каже Черевань, - я рад би душею, ко­ли б мене хто взяв та й переніс до твого бгата, під Ні­жень. Ка­жуть, і живе добре - таки зовсім по-панськи. Не ду­р­но йо­го козаки прозвали князем.


- Отсе буцім би за достаток його князем зовуть! - переби­ла Че­реваниха. - У його жінка - княгиня з Волині, ля­шка. Як ру­й­­новали наші Волинь, так він собі вподобав якусь бідо­лашну княгиню; от і самого прозвали князем.


- Князь Гвинтовка![25] - зареготавши, каже Черевань. - То були Вишневецькії та Острозькії, а тепер пішли князі Гвин­то­­вки... Знай наших! А добра, кажуть, людина з тії кня­­гині. По­­їхав би до Гвинтовки хоч зараз, коли б не да­ле­ко!


Гуторять, попиваючи, аж ось - двері рип! І - так, як сонце засіяло: увійшла в світлицю Леся.


- От моя й краля! - каже Черевань, беручи її за руку:


В світлоньку входить,


Як зоря сходить.


В світлоньку ввійшла,


Як зоря зійшла...


А що, бгате? Чи нічим же похвалитись на старість Чере­ва­не­ві?


Нічого не сказав Шрам, тілько дививсь на Лесю. А вона ж то стояла, підійшовши під благословеніє, хороша да пре­хороша! Іще трошки засоромилась перед поважним гос­тем, то й очиці спустила в землю, а на виду аж сіяє. На диво була в Череваня дочка, да й годі. Тим-то Петро, як побачив, то й умер, дармо що видав доволі світу!


- Ну лиш, доню, - каже Черевань, - піднеси нам по кубку, як там кажуть, із білих ручок.


Леся поблагословилась і піднесла. І що то вже, як хороше вдасться! Чи заговорить, чи рукою поведе, чи піде по хаті - усе не так, як хто інший: так усі й дивляться, і так усякому на душі, мов сонечко світить.


Випив старий Шрам із білих рук од Череванівни да й ка­же Череваневі:


- Ну, брате Михайле, тепер і я скажу, що є тобі чим на ста­рість похвалитись. А Черевань тілько сміється.


- А що ж, приятелю? - каже Шрам далі. - Хоть би мені го­ди­лось би про одно вже помишляти, да, може, тепер годи­на ща­с­лива; щоб її нам не занедбати - чи не оддав би ти своєї Лесі за мого Петра? А Черевань йому:


- А чом же не оддав би, бгате? Нехай нашим ворогам бу­де тяжко! Хіба ти не Шрам, а я не Черевань?


- Так чого ж довго думати? Давай руку, свате!


Да й подали собі руки, да й обнялись, да й поціловались. Тоді за дітей, да й кажуть:


-

1 ... 5 6 7 ... 56
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Чорна рада, Куліш П.», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Чорна рада, Куліш П."