Книги Українською Мовою » 💛 Інше » Війна лайків 📚 - Українською

Читати книгу - "Війна лайків"

В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Війна лайків" автора Емерсон Т. Брукінґ. Жанр книги: 💛 Інше / 💛 Наука, Освіта. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 59 60 61 ... 85
Перейти на сторінку:
Газа», – заявив речник @IDFSpokesperson. Потім з’явилась інфографіка, що стисло інформувала про злочини Джабарі. Його сердите обличчя перекривав великий червоний штамп «ЗНИЩЕНО». Після цього опублікували YouTube-ролик. «Якщо ви раптом пропустили це ВІДЕО. СОІ завдають удару по Ахмедові Джабарі, голові військового крила ХАМАС». Там можна побачити, як машина Джабарі просувається вулицею, а потім вибухає вогняною кулею. Можна було скільки завгодно разів дивитися, як він помирає (це відео згодом переглянули близько 5 млн разів), та ділитися роликом з усіма друзями.

Не минуло й кількох годин, як ізраїльський літальний апарат знищив десятки сховків зброї по всій Газі. «В наступні кілька днів не радимо бойовикам ХАМАС показувати носи на поверхню», – глузував @IDFSpokesperson. Виклик не залишився без відповіді. «Наші благословенні руки дістануть ваших лідерів та солдатів, де б ті не були, – парирував речник ХАМАС @AlqassamBrigade. – (Ви самі відчинили ворота пекла)».

Ізраїльтяни назвали цю операцію «Хмарний стовп». Повітряні удари СОІ пробивали будинки, де збиралися підозрювані, вбиваючи їх разом із невинними родичами. Бойовики ХАМАС відповіли сотнями некерованих ракет, прагнучи вбити будь-якого ізраїльтянина, якого тільки дістануть. Своїх цілей досягали небагато. Ізраїль мав новий наданий американцями захист «Залізний купол» – протиракетний щит, здатний перехоплювати засоби ураження в повітрі. У результаті постала восьмиденна одностороння кампанія. СОІ розбомбили всі намічені цілі, а ХАМАС – майже жодної. Двоє ізраїльських солдатів та четверо цивільних були вбиті, а ще 20 поранені. З палестинського боку були вбиті близько 100 бойовиків і 105 цивільних, а ще тисяча поранені.

Але значення мали не лише бойові дії. Тепер у будь-якому конфлікті діяли вже три фронти, пояснює ізраїльський головний офіцер з інформації. Два передбачувані: «фізична» боротьба, в якій Ізраїль без зусиль домінував, та «кібернетична», де СОІ так само легко переважали зусилля палестинських хакерів. Однак існував і третій фронт – «світ соцмереж». Цей фронт виявиться проблемнішим та нестримним і невдовзі просочиться в кожен куточок Інтернету. Конфлікт на території обсягом із Портленд, штат Орегон, перетворився на глобальний і підштовхнув до появи понад 10 млн палких повідомлень у самому лише Twitter.

СОІ використовували Twitter-акаунт, Facebook-сторінки багатьма мовами, а ще – Tumblr-блоги і навіть Pinterest. Там були чудова інфографіка, потік відео та статистики. Збільшуючи участь підписників, офіційний блог СОІ пропонував невеличкі цифрові винагороди для постійних користувачів. Відвідування цього блогу десять разів давало значок «Постійний», а пошук по веб-сайту – звання «Дослідника». Меми продукували масово, перевіряли на ефективність і найкращі запускали в ротацію. Найбільш поширюване зображення СОІ змальовувало ракети ХАМАС, що летять на мультяшні версії Сіднея, Нью-Йорка, Лондона та Парижа. «Що б робили ви?» – запитував яскраво-червоний напис.

Натомість пропагандистські зусилля ХАМАС були менш структуровані. Більшість відповідей у соцмережах надходила від мільйонів окремих спостерігачів по всьому світу, що з жахом споглядали стан палестинських цивільних і приєднувалися до боротьби. Хештег у Twitter #GazaUnderFire (Газа під вогнем) перетворився на нескінченний потік жорстоких зображень розбомблених будинків, мертвих дітей, батьків у сльозах.

Бич війни не залишив осторонь нічого, – зокрема, зачепив він і відеоігри та мережі швидкого харчування. СОІ перехопили хештеги Чемпіонату світу з футболу, нового фільму про Джеймса Бонда і навіть ту саму франшизу Call of Duty, яку Джунаїд Хуссейн з ІДІЛ вплів до свого власного рекрутингу («Грали минулого вечора у військові ігри Call of Duty? Понад мільйон ізраїльтян усе ще під СПРАВЖНІМ вогнем #BlackOps2»). Тим часом прохамасівські хакери перехопили ізраїльську Facebook-сторінку Domino Pizza, скориставшись нагодою, щоб пригрозити безжальною розправою у «понад 2000 ракет» по ізраїльських містах. Коли в Domino відновили контроль акаунта, то написали власне повідомлення: «Вам не перемогти… ізраїльтяни голодні до піци!»

Навіть коли ракети полетіли, СОІ та ХАМАС продовжили коментувати конфлікт, публікуючи попередження, оновлення та безперервну низку насмішок. «Попередження репортерам у Газі, – писав @IDFSpokesperson. – Тримайтеся подалі від бойовиків та осередків ХАМАС. Це терористичне угруповання використовуватиме вас як живий щит». @AlqassamBrigade не міг спустити це з рук. «Тримайтеся подалі від ізраїльських СОІ, – передражнив речник ХАМАС. – Ми саме вицілюємо ізраїльських солдатів, бойові літаки, танки та бази». Це було ніби дитяче спілкування. Однак ці глузування не можна було пропускати повз вуха, на кшталт тих, що звучать у дитсадку. Зрештою, вони перетворювалися на залпи з боку двох супротивників у справжній, гарячій війні.

Коли сторони досягли непростої домовленості про припинення вогню, була спокуса забути про цю дивну інтернет-війну як про якийсь порожній цифровий галас. Адже найсердитіші твіти залишалися лише твітами – буквально «короткими спалахами непослідовної інформації». Але це хибне враження. Через кілька років після того, як спогади про операцію «Хмарний стовп» зблякли, професор Американського університету Томас Зейцофф провів копітке дослідження сотень тисяч твітів, які потім пов’язав із кожною годиною фізичного боку восьмиденного конфлікту.

Відкриття шокувало. Раптовий сплеск симпатії до ХАМАС більше ніж подвоїв інтенсивність ізраїльських повітряних ударів і призвів до стрибка пропагандистських зусиль Ізраїлю. Якщо простежити проізраїльські чи пропалестинські сентименти цих твітів, то можна не лише зробити висновки про події на місцях, але й передбачити, що Ізраїль робив далі. Ізраїльські політики та командування СОІ переймалися не лише полями битв. Вони також поглядали на свої стрічки у Twitter, де точилися війни соцмереж.

Операція «Хмарний стовп» 2010 року показала новий спосіб ведення війни. Тепер супротивники онлайн тролили одне одного, а в реальному світі вели смертельну боротьбу. До протистояння залучалися ще мільйони міжнародних бійців. Деякі були пристрасними прихильниками когось зі сторін, а інші просто потрапляли на війну, шукаючи відеогру, новини чи піцу. Проте кожен формував боротьбу, підсилюючи ту чи ту сторону, і змінював плин подій на місцях. Урок такий: сучасна війна потребує не лише добре спланованої військової кампанії. Тут не минеться без вірусної маркетингової кампанії.

У майбутньому і ізраїльтяни, і палестинці скористаються цим уроком, хоча й у зовсім різний спосіб. Підходи цих держав утілюють дві стратегії: вільно зв’язану мережею та центрально організовану. Це характеризує підходи учасників конфліктів до інформаційної війни лайків.

Наступний великий спалах і цифрової, і «справжньої» боротьби стався у 2014-му, коли Ізраїль та ХАМАС несподівано вступили в інший, кривавіший, ще більш викривлений конфлікт, кульмінацією якого стала операція «Захисний рубіж», тобто наземне вторгнення СОІ до Гази. Загинуть 67 ізраїльських солдатів і троє цивільних, сотні бойовиків ХАМАС і понад тисячу простих палестинців. ХАМАС активно збирав зображення жертв ізраїльських повітряних ударів (особливо дітей) й одразу оприлюднював їх онлайн. «Немає нічого поганого в публікації зображень постраждалих», – переконувало одне інтернет-відео. Справжні зображення руйнувань невдовзі почали змішувати з

1 ... 59 60 61 ... 85
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Війна лайків», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Війна лайків"