Книги Українською Мовою » 💛 Наука, Освіта » Корсунь-Шевченківська битва: сторінки історії. 📚 - Українською

Читати книгу - "Корсунь-Шевченківська битва: сторінки історії."

В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Корсунь-Шевченківська битва: сторінки історії." автора Анатолій Чабан. Жанр книги: 💛 Наука, Освіта. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 59 60 61 ... 128
Перейти на сторінку:
коліна в снігу, безперервно атакували ворожі позиції. Але фашисти чіпко вп’ялися у цей шматок землі...

У високому небі журно замерехтіли зорі. Холодні сутінки мовби крадькома опустилися на землю. Розповзалися видолинками і ярами, ховали в свої тугі обійми весь простір аж до горизонту, аж туди, де ще недавно виднілося велике багряне сонце, мов кривава рана солдатська. Мляво згасав тривожний день, і чорним трауром ночі вкривалося засніжене поле.

Стрілянина вщухла. Напружена тиша залягла навкруги. Німа і сувора, як зведений курок. Від битви важкої стомилися гармати. Стомилися бійці. Стомилася земля, пошматована бомбами і снарядами. Тільки не буде перепочинку. Не буде сну. Це знають солдати. Знають, що ота зрадлива тиша в будь-яку мить може стрепенутися перелякано, розколотися навпіл, розсипатися в друзки. Тривожно спалахне ракета, і над розстріляною тишею, затоптаною в сніг солдатськими чобітьми, важко і гнівно зітхнуть гармати. Відчайдушні кулемети й автоматні черги підхоплять жорстоку пісню війни.

Сержант Ястребцов знімає каску і рукавом витирає спітніле чоло. Пити хочеться. Як хочеться пити! А горло ніби з жерсті: так пересохло. Хоча б ковток води... Віктор дістає з бруствера жменю снігу і жадібно смокче шорсткими, пересохлими губами. Аж тепер відчув, як знесилився. Тіло обважніло від утоми — наче свинцем налите. Не дивно, бо після бою знову бій. Ще суворіший. Ще жорстокіший...

Важкий день залишився позаду, а Вікторові ще й досі вчувалися автоматна тріскотня і сердиті вибухи снарядів. Вчувалися брязкіт гусениць «Тигрів» і розпачливий галас гітлерівців у чорних есесівських мундирах. Сім разів піднімався батальйон у наступ і сім разів відбивав ворожі контратаки. Падали фашисти, підкошені кулями. Падали і наші бійці.

Збоку хтось підповз до окопа.

— Я до тебе, сержанте. Вогоньку б мені... Диму за день хоч і наковтався чимало, але без цигарки, батечку мій, — діло кепське.

Звичайно ж, він — Кузьмич. Так його в третій роті величають, як найстаршого серед бійців.

— Тобі, сержанте, добре, — заводить Кузьмич. — Скільки того окопу треба? Сюди-туди махнув лопатою — і є. А я вже, батечку мій, як стану довбать, то виходить не окоп, а цілий погріб. Як бачиш, бог зростом не обідив — на двох вистачило б. У селі мене так і називали: Каланча. Ну вдома ще нічого. А як війна почалася — ціла морока. Хотів у кавалерію — не взяли. У танкісти не пустили. Кажуть: так ти ж як сидітимеш на коні, то ноги по землі теліпатимуться. А в танку не вмістишся — габарити не ті.

Накрилися вдвох шинеллю. Навперемінно жадібно затягуються однією самокруткою.

— Тут таке діло, — Кузьмич пихкає цигаркою. — Ну ось ми зробимо отут «капут» фашистові. Як тоді подивиться командир полку Барбасов, коли підійду я до нього і скажу: так і так, товаришу підполковник, відпустіть на один день. Цікаво, відпустить чи ні? Це ж мої рідні краї! З-під Корсуня я. Багато мені не треба — всього один день: аби довідатися, чи сім’я жива-здорова.

Скоро бійці першого батальйону знов приступають до штурму дороги. Повзуть засніженим полем. Уже недалеко. Трохи, ще трохи підповзти, потім вихрем пронестися через оцей шматок поля — і вся ворожа оборона полетить шкереберть.

І тут команда — як постріл:

— В атаку-у!

— За мною! Вперед! — першим випростався Ястребцов. Ліворуч від нього біжить Кузьмич. Далі ще й ще... І ніби гнівна і могутня хвиля дев’ятого валу, уже весь взвод мчить за сержантом. Трохи... Ще трохи.

Та ось назустріч — кинджальний вогонь крупнокаліберних кулеметів. Гітлерівці б’ють із двох дзотів. І нічим їх звідти не виколупнеш. Скільки вже разів через оті дзоти захлиналися атаки батальйону.

Знову бійці відповзають назад. А за ними — «Тигр» чорною потворою. Крутонув від дороги і летить навпростець прямо туди, де хлопці з кулеметом прилаштувались. Хруснув кулемет, як тріска... Хтось під нього — гранату! Не влучив. Другу!.. Тільки полум’я блиснуло під днищем, а він суне до окопів. Тут гармаші по ньому — бронебійними. Гримнуло всередині — і танк застиг, оповитий димом і полум’ям. Трохи далі — грузовик догори колесами. Весь обгорілий. За ним — ще один. Навкруги розкидані останки розтрощених возів.

Бій то затихає, то спалахує з новою силою. Наближається ранок. Так зустрічає Віктор Ястребцов ще один свій фронтовий день — 22 лютого 1944 року.

Першому взводу передали наказ: блокувати ворожий дзот і захопити шлях. Батальйон готується до атаки.

Ястребцов переповзає від воронки до воронки, від окопу до окопу. Вдивляється в суворі, почорнілі обличчя бойових побратимів.

— Завдання, братці, складне. Самі розумієте. Але чим далі вперед, тим до перемоги ближче.

— Коли треба — значить треба. Не перший день на війні. — Молодий солдат із шрамом через усе лице піднімається з глибокої бомбової воронки й обережно, по-пластунськи, повзе глибоким снігом. Повзе навпростець до дзоту. Та ось на півдорозі він рвучко схоплюється на коліна, обхопивши голову обома руками. Гойднувся і впав навзнак.

І другий не доповз...

— Дозвольте мені спробувати. — У Кузьмича лишилася невеличка крихітка цигарки — аж у губи пече, а він смокче з неї останній дим. — Я, батечку мій, поза отим пагорбом проберуся, — показує автоматом. — Та й практика в мене чимала, бо за війну більше на животі проповз, ніж

1 ... 59 60 61 ... 128
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Корсунь-Шевченківська битва: сторінки історії.», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Корсунь-Шевченківська битва: сторінки історії."