Читати книгу - "Метафізика"
Шрифт:
Інтервал:
Добавити в закладку:
Але дійсність передує можливості також за сутністю, насамперед, оскільки те, що пізніше [5] за виникненням є переднішим за формою і сутністю (наприклад, чоловік передує дитині, а людина — сімені; бо одне вже має форму, а друге ні), а також оскільки все, що виникає, рухається до певного начала, тобто до кінцевої мети (адже начало — це те, заради чого, а виникнення — заради мети); кінцева ж мета є дійсністю, і здатність набувається [10] заради дійсності. Адже тварини бачать не для того, щоб мати зір, а натомість вони мають зір, щоби бачити, і так само володіють будівельним мистецтвом — для того щоб [12] будувати, а мистецтвом мислення — для того щоб думати і робити висновки; але ж не розмислюють для того, щоб володіти мистецтвом мислення, хіба тільки вправляючись; але ж вони нічого не пізнають по-справжньому, а лише так вправляються або ж загалом не мають потреби пізнавати.
[15] Крім того, матерія є потенційно, тому що вона може набути певної форми; натомість коли вона є в дійсності, вона вже має форму. Так само і в інших випадках, і зокрема там, де метою є рух. Тому як-от вчителі вважають, що вони досягли мети, коли показують учнів у дії, то так само відбувається і в природі. Адже якби це було не так, [20] то було б, як у випадку Гермеса Павсона; адже, як і щодо зображення Гермеса, так само і щодо знання було б незрозуміло, чи міститься воно всередині, чи зовні. Адже зроблене діло — це кінцева мета, а діяльність — це діло, а тому навіть ім’я «діяльність» (enérgeia) походить від «діла» (érgon), і діяльність спрямована на здійснення.
І хоча в деяких випадках застосування певної здатності саме є кінцевим результатом (наприклад, для зору — це бачення, і ніякого іншого результату зір не приносить), тоді як в інших випадках використання здатності веде до створення певної речі (наприклад, із будівельного мистецтва виникає будинок, окрім будівництва), тим не менше в першому випадку діяльність є метою, а в другому мета є відмінною від діяльності; адже будівництво реалізується в тому, що будується, і воно виникає і існує разом із будинком.
[30] Отже, там, де результатом є щось інше, окрім самого застосування здатності, дійсність полягає в тому, що створюється (наприклад, будівництво — в тому, що будується, ткацтво — у тому, що тчеться, і так само в інших випадках, і загалом рух — у тому, що рухається); натомість там, де немає ніякого іншого діла, або результату, [35] крім самої діяльності, діяльність знаходиться в тих, хто діє (наприклад, бачення — в тому, хто бачить, мислення — в тому, хто розмислює, а життя — в душі, а тому й блаженство, [1050β] [1] адже блаженство — це певна якість життя).
Тому очевидно, що сутність і вид є дійсністю. Із цього пояснення зрозуміло, що за сутністю дійсність передує можливості, а також, як ми[132] казали, в часі [5] одна діяльність завжди передує іншій аж до вічного першого рушія.
Утім, дійсність передує можливості також у ще важливішому сенсі, адже вічні речі передніше минущих за сутністю, і жодна з вічних речей не існує потенційно. Доказом цього є таке: будь-яка можливість є воднораз можливість її протилежності. Адже те, що не здатне існувати, не [10] буде властивим нічому, натомість усе здатне існувати може і не здійснитися. Отже, те, що здатне бути, може і бути і не бути, тож одне й те саме може і бути і не бути. Те, що здатне не бути, може не бути, а те, що може не бути, — це минуще, — або взагалі, або саме так, як про нього говорять, [15] що воно може не бути, тобто або щодо місця, або щодо кількості, або щодо якості; минуще ж взагалі означає минуще за сутність. Тож ніщо з того, що не є минущим, взагалі не існує потенційно (хоча ніщо не перешкоджає тому, щоб воно якимсь чином могло існувати, наприклад, відносно якості або місця); отож усе, що не знищується, існує в дійсності. Також не існує потенційно необхідно суще (однак ці речі є першими; адже якби вони не існували, нічого б не існувало). Так само не існує потенційно вічний рух, якщо взагалі є вічний рух. І якщо існує вічне щось, що рухається, то воно не існує потенційно, хіба відносно того, звідки і куди воно рухається (ніщо не перешкоджає тому, щоб існувала матерія, що уможливлює рух у різних напрямках). Тому Сонце, зірки і все небо в цілому завжди перебувають у дії, і немає підстав побоюватися, що вони колись зупиняться, як побоюються натурфілософи[133].
І світила не втомлюються від свої діяльності, адже [25] рух у них, на відміну від речей знищенних, не пов’язаний зі здатністю до протилежного, так щоб суцільність руху була для них обтяжливою, бо причиною останнього є сутність, що є лише матерією і можливістю, але не дійсністю.
А вже речам незнищенним наслідують речі, що перебувають у постійній зміні, наприклад, земля та вогонь. Адже вони також завжди перебувають у дії, [30] бо вони рухаються самі по собі й джерело руху мають в самих собі. Натомість всі інші здатності, як випливає з встановленого нами[134], є здатності до протилежного; позаяк те, що здатне приводити в рух так, здатне рухати і не так, тобто якщо ми говоримо про всі здатності, що пов’язані з розумом. Натомість здатності не пов’язані з розумом своєю присутністю та відсутністю викликають протилежні одне одному результати. Тому якщо існують певні подібні природні речі [35] або сутності, які ті, хто захоплюються визначеннями, називають ідеями[135], то мало б існувати
Увага!
Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Метафізика», після закриття браузера.