Книги Українською Мовою » 💙 Пригодницькі книги » Материками й океанами 📚 - Українською

Читати книгу - "Материками й океанами"

184
0
28.04.22
В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Материками й океанами" автора Георгій Іванович Кублицький. Жанр книги: 💙 Пригодницькі книги. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 61 62 63 ... 85
Перейти на сторінку:
мову російський вчений Микола Олександрович Невський.

Професор Невський довго жив у Японії і чудово знав не тільки японську і китайську, але й тібетську мови. Розшифруванню тангутської писемності він присвятив усе своє життя. Працюючи над колекціями «мертвого міста», він склав словники зниклої мови. Навіть більше — і це справді дивовижно, — професор Невський змусив зазвучати тангутську мову. Завдяки його багаторічній упертій праці ми знаємо не тільки як писали, але й як розмовляли стародавні мешканці Хара-Хото! Ми можемо почути звуки ожилої мови.

Бібліотека «мертвого міста» багато чого розповіла талановитому вченому про самобутню культуру тангутську. Він переклав вірші, прислів'я, збірки законів… Він не завершив своєї величезної праці, але й те, що встиг зробити, дістало світове визнання. Ім'я Невського стало поруч з іменами видатних відкривачів стародавніх писемностей. Ленінська премія увінчала його заслуги перед наукою…

Петро Кузьмич Козлов дожив до тих днів, коли професор Невський своїми відкриттями ствердив особливу вагу знахідки в «славетному субургані».

За своє славне і довге життя соратник Пржевальського здійснив чимало видатних подорожей і великих відкриттів. Але найпопулярнішим його науковим подвигом було й залишається відкриття й дослідження мертвого міста Хара-Хото.



«ДИЯВОЛОВА» ЗЕМЛЯ

1913 року славетний норвезький мандрівник Фрітьоф Нансен на кораблі «Коррект» дістався гирла Єнісею. Свою подорож по Сибіру, який він назвав «країною майбутнього», Нансен розпочав з пониззя великої річки.

У розташованому за полярним колом селищі Дудинка мандрівнику відрекомендували високого на зріст, міцного чоловіка. Новий знайомий назвався Никифором Бегічевим і почав розповідати норвежцеві про свої пригоди на Таймирі.

Але чим більше говорив Бегічев, тим дужче супився, недовірливо похитуючи головою, Нансен.

Бегічев стверджував, що недалеко від гирла річки Хатанги йому пощастило відкрити в морі великий острів з багатими покладами вугілля. «Звідки міг взятися такий острів, — думав Нансен, — там, де пропливали кораблі багатьох мандрівників? Мабуть, цей здоровань просто хвалько, не позбавлений уяви».

Норвежець не повірив Бегічеву. Повернувшись до каюти, він ще раз подивився карти. На картах острова не було. «Залишається припустити, — записав Нансен, — що в цифрові дані Бегічева вкралось кілька зайвих нулів».

Але візьміть карту, і ви легко знайдете острів, в існування якого не повірив Нансен. І напис не залишає ані найменшого сумніву: острів Бегічева.

Про життя Никифора Олексійовича Бегічева тепер написані книжки. Там детально розповідається про всі пригоди цього «останнього землепрохідника». Про його дитячі роки, що промайнули на Волзі. Про його матроську службу на військовому фрегаті «Герцог Эдинбургский». Про його першу експедицію в Арктику на кораблі «Заря», послану розшукувати загадкову Землю Санникова. Про те, як боцман «Зари» Бегічев мужньо і вперто шукав серед криги безслідно зниклого начальника експедиції — російського вченого Толля. Про те, нарешті, як боцман військового корабля Бегічев відзначився в російсько-японську війну і був нагороджений георгіївським хрестом за врятування міноносця «Бесшумный», пошкодженого японцями.

Але ми розповімо тут лише про ті пригоди Никифора Бегічева, через які він став людиною-легендою на берегах Єнісею.

Він з'явився в Дудинці влітку 1906 року — високий, хвацький на вигляд, із закрученими догори кінчиками вусів. Спочатку гадали, що він хоче зайнятися в Дудинці торгівлею. Але приїжджий не по-купецьки щедро пригощав, легко давав гроші в борг і не прицінювався до хутра. Скоро дудинці дізналися, що приїжджий — моряк і на Таймир забрався не заради зиску, а з цікавості.

На початку зими Бегічев виїхав у тундру. Про нього вже почали забувати, коли він знову повернувся в Дудинку. До його оленячих нарт були прив'язані мішки, туго напхані песцевими шкурами.

Думали, що Бегічев скуповував їх у кочівників, але мисливці, які повернулися з тундри, розповіли, що новачок сам ставив пастки, сам здобував песців. Як виявляється, його вже знав увесь Таймир. Кочівники навіть встигли дати морякові ім'я «Улахан Анцифор» — «Великий Никифір». Це ім'я вимовляли з повагою — тундра знає ціну сміливим і щасливим.

Наступного року Бегічев знову поїхав на промисел.

Одного разу він грівся в чумі старого Захара Бетту і неуважно слухав його розповіді, де бувальщина перепліталася з небилицями. Захар пригадував минувшину і, звичайно, говорив, що раніше люди були міцніші, хоробріші, взагалі — кращі…

— Ходили, однак, до «Дияволової Землі»… Тепер хто піде? Далеко та земля, бояться йти…

Бегічев насторожився. Що це за земля?

— Я замолоду сам ходив до неї. Стоїть вона в океані. Шайтан там своїх вовків пасе.

— Бетту, нема такої землі.

Дід розхвилювався. Як це — нема? Хай йому відсохнуть ноги, якщо він бреше. Є «Дияволова Земля», він сам її бачив з високого мису біля гирла Хатанги. Він, Бетту, брехати не буде: ходити на ту землю — не ходив, побоявся, а бачити бачив. Ходити туди страшно, шайтан напускає на людину своїх вовків.

Наприкінці зими 1908 року Бегічев з двома супутниками перетнув увесь Таймир. Він знайшов мис, про який говорив Бетту. Морозна мла скрадала далечінь. Але одного разу в скельці бінокля з'явилася примарна синювата смужка.

Бегічев узяв на неї напрямок по компасу і погнав оленячі упряжки через крижані тороси.

То ось яка вона, «Дияволова Земля». Голий і пустельний острів. Сила-силенна песцевих слідів. Чорне каміння стирчить з-під щільного снігу.

Вранці троє з крокометром і бусоллю пішли обходити острів. Ішли цілий день, ночували біля річечки. На світанку боцман проснувся з неприємним відчуттям близької небезпеки. Виглянувши з намету, побачив вовка. Звір відбіг на горб і стояв там, принюхуючись до повітря. Бегічев вискочив з намету:

— Олені! — В його голосі була тривога. — Хлопці, оленів нема!

Це загрожувало загибеллю. Пішки Таймир не пройдеш. Супутники заскиглили, заходились дорікати Бегічеву. Він показав їм здоровенного боцманського кулака, схопив рушницю й побіг до урвища. Сліди оленів губилися серед крижин протоки.

Надвечір Бегічев пригнав табун. Олені були цілісінькі. Почувши вовків,

1 ... 61 62 63 ... 85
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Материками й океанами», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Материками й океанами"