Читати книгу - "Яр"

В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Яр" автора Іван Іванович Білик. Жанр книги: 💙 Сучасна проза. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 65 66 67 ... 291
Перейти на сторінку:

Наталя почала з ним говорити по-німецькому, але солдат гаркнув на неї, і вона замовкла, не знаючи, у чому справа. Німець лишився стояти на варті, Онисим Лук'янчук же повів Наталю до поліції, власноручно замкнув у підвалі й знову повернувся на місток.

Так ото й просиділа молода вчителька півтори доби. Черговий не міг дати ніяких пояснень. Він торочив:

— Мені Лук'янчук сказав, що вона арестована, а мені що...

Коли ж викликали з дому Лук'янчука, який одсипався після вчорашнього вартування, він сказав:

— А в неї ж у паспорті написано чорним по білому: «орестована».

Коли йому пояснили, в чому річ, він здивувався:

— Так то, значить, батько в неї орестант? А я думав, що вона...

Афіноґен вибачився перед Наталею в присутності Максима:

— Неграмотный балбес, что вы с него возьмете!

Дівчина була бліда й змарніла. За півтори доби в неопаленому підвалі вона, певно, застудилася, бо шморгала носом і бухикала. Максим мусив провести її до самої домівки. Він ішов злий і внутрішньо спустошений і мовчав усю дорогу, не відповідаючи на хрипке щебетання Орестівни, яка з відомих причин почувалася просто щасливою.

— Розумієте, у мене такі сусіди... Карпа Мороза ж не чути, де він, і що він. Ну, думаю, це й мені націоналізм пришиють. Я ж у Морозів раніше частенько бувала... Тільки це між нами, чуєте, Максиме?

Він мовчав.

— У мене в кімнаті, мабуть, холоднеча... і дров нікому врубати. Ви поспішаєте, Максиме?

Хлопець буркнув, не розтуляючи вуст:

— Угу.

— Ви вважаєте, директорові не личить відвідувати своїх підлеглих? Навіть коли вони запрошують на склянку гарячого чаю? Я б зараз випила цілий чайник!

Але Максим був такий лихий, що на нього не виливали жодні натяки.


Уже добрих два тижні я відкрито ходив до Оленки. Паша не дуже докучала нам і швидко зачинялася на своїй половині. Кімната з ніччю й лежанкою вважалась Оленчиною, дівчина порядкувала тут сама. Скрізь — і на старому, ще материному комоді, і на шафі в кутку, і над вікнами, і на почорнілих образах, теж материній пам'яті, висіли квітчасті рушники, вишиті молодою господинею. Зараз вона вечорами тільки цим і займалася. До неї часто забігали подружки й, пореготавши та обмінявшись узірцями чи заполоччю, бігли далі, зиркнувши спідлоба на мене.

Серед Оленчиних подруг були й мої учениці, але ці дівчата уникали заходити до неї, знавши що туди вчащає директор. Оленка з цього приводу клеїла свої жарти:

— А що ти зробиш, як я возьму та й запишуся до школи?

Я тільки всміхався.

— Кинеш ходити? — допитувалась вона, доки я вставав зі свого місця й підсідав до неї. Волосся в Оленки завжди пахло гречаним медом. Я їй завжди заважав, і Оленка вдавано гримала на мене:

— Та йди, попереплутував мені всю заполоч!

Антін рідко заходив на цю половину, але в нього тут, в Оленчиному комоді, лежала махорка й різне інше чоловіче причандалля яке доводилось ховати від малого Антося. Антін Ягола, перш, ніж увійти, завжди бухикав за дверима, тоді повільно відчиняв і здоровкався. Я відразу помітив, що він до набагато молодшої сестри ставиться з повагою, і ті трохи грубуваті жарти, що він часом кидав, — були від браку виховання, а не злого подуму.

Я інколи сам собі дивувався, як швидко подарував Антонові ту кривду, через яку мало не перевернулося все моє життя. І то, певно, було тільки завдяки Оленці.

Рідко ж коли Антін, діставши махорки, починав тут-таки сукати цигарку. Тоді я знав, що є якісь новини, і чекав, що він казатиме.

— От ти, Максиме, вчився в університеті, геж? — зачепився він одного вечора, повернувшись із денної зміни. — Мабуть же, вас там і воєнному делу обучили?

Я невизначено схилив голову — куди він гнутиме.

— Скільки треба ймєть солдат, щоб наступать, прочім, на роту?

Я подумав, що вже й сам колись міркував над цією проблемою, то невже вона занепокоїла й Антона?

— Ну, батальйон...

— Геж? Ото й я кажу: чи довго ще германець зможе виставлять по батальону?

І він пішов, пахнувши їдким димом, не чекаючи на відповідь. А я замислився. Невже німці колись видихаються? Той невдалий їхній наступ на Москву...

Однак думати про це не хотілося. Мені все, усе на світі остогидло. У балачках і пустопорожніх роздумах немає жодного сенсу. Людина істота проста й мусить дбати про такі ж прості речі. Для мене, думав я, зараз існує тільки ця дівчина, що схилила голову над новим рушником і ниточку до ниточки гаптує взірець, який нагадуватиме елементарні речі природи: квітку, півня чи якийсь інший символ руху. Усе життя в основі своїй зводиться до простих рухів і простих сполук, і ми даремно про це забуваємо.

Я намагався заспокоїти себе, і це мені вдалося. Та іншим разом зустріч із Антоном Яголою була значно крутіша.

Усе почалося звично й тихо, з тієї ж таки саморобної махри. Зробивши самокрутку, господар дому пахнув і взявся за клямку. Тоді ніби роздумав і підпер плечем одвірок.

— Про кривого чув?

— Якого кривого?

— Та отого, що... в лісі, кажуть...

Я згадав Оленчині слова: «... з ружжом і з шаблею» й зареготав.

— Чого ти смієшся? Прочім, пустив з рейок ешалон.

— Хто? Чим? Може, костуром? — не вгавав я сміятися. — Де це

1 ... 65 66 67 ... 291
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Яр», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Яр"