Читати книгу - "Яр"

В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Яр" автора Іван Іванович Білик. Жанр книги: 💙 Сучасна проза. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 66 67 68 ... 291
Перейти на сторінку:
ти таке видер?

— Хлопці наші казали. Путєйщики. Брехать не будуть своєму братові, повідіму, щось та є.

Антін затягся цигаркою, аж зашкварчало, і хитро прискалив око:

— А ти з усіма... начальниками той, та й не знаєш? Чи вони тобі про таке не кажуть?

Він дививсь на мене, і в його насмішкуватих очах, і в гачкуватому носі було щось притамоване й хиже.

— Прочім, гомонять, що й він учителював. У Веприках, чи що.

Я настовбурчився:

— Це ти до мене п'єш?

Антін відбувся жартом:

— Постав сулію, то й до тебе нитиму. Тепер самогон розрішонний, не те шо при совєцькій власті, геж?

Оленка стурбовано зиркала то на брата, то на мене, тоді таки не витримала:

— Ось годі вам, звелись. Антоне!

Брат обернувся до неї:

— Боїся, шо женишок утече? Не бійся, твій буде. Їстимеш і ти директорський пайок.

Атмосфера вже так розпеклась, що котрийсь із нас мусив залишити приміщення. Я був ладен схопитися й іти звідси геть, бо той «директорський пайок» був останньою краплиною. Хто б казав, а хто б і помовчав, думалось мені, — сам же працює на залізниці й теж отримує пайок, чого ж лізе в вічі?..

Антін, певно, теж одчув, що передав печі хмизу, і відчинив двері, але вже з сіней вистромив носате смагле обличчя:

— Прочім, що й казать: Кривому легше. Тіки один чобіт і треба, геж?

І заливисто реготнув, а мене аж сіпавка брала. Я дістав із кишені штанів капшучок із махоркою та папером і почав тремтливими пальцями крутити цигарку. Папір увесь час розклеювався й зовсім змок. Я відірвав новий клаптик і нарешті склеїв щось подібне до цигарки. І доки кресав шматком терпуга по кремінці, нерви потроху заспокоювались. Припаливши, я подививсь на Оленку. Вона сиділа, низько схиливши голову над вишиванням, і тільки повільно тицяла голкою на одному місці.

Я підійшов поза столом до неї, та Оленка ще дужче нахилилася. Я обережно підвів їй голову й заглянув у лице. Порожевілі щоки в Оленки були мокрі. Мені стало шкода її, так шкода, як нікого й ніколи досі, я пригорнув Оленчину голову до себе й застиг, а вона ще довго схлипувала, мов ображене дитя, якого нарешті приголубили. Я сів поруч і почав заціловувати й мокрі від сліз щоки, і сумні очі, і пухкі, мов трояндові пелюстки, вуста, які дивно пахли маленьким телятком чи молозивом.

— Я люблю тебе, Оленко, — у нестямі прошепотів я, а вона зненацька відтрутила мене й засміялася. — Не віриш?

— Мені ще ніхто такого не казав.

І знову засміялась.

Коли вже ми стояли коло хвіртки прощаючись, Оленка притулилася щокою до мого плеча й зовсім сумно проказала:

— Якби ти його бачив, який він був у пліну...

Вона мала на увазі брата, і я не відразу зв'язав виточку її слів із усім тим, що відбулося того вечора. І дивно: я вже зовсім не сердивсь на Антона.

Коли постукав у завішене вікно й мені відчинили, я не зразу второпав, що сталося. На всю хату сяяла гасова лампа, такого давно вже не було, досі світили каганцем, а за столом сиділи батько, сусідка, баба Макариха й Марія, моя сестра Марія, що десь пропала була в страшному вировиську війни. Я дививсь на неї й повільно впізнавав у ній ту Марію, з якою минуло моє дитинство. Це була дуже худа й замучена й дуже доросла жінка, зовсім мало схожа на ту щебетуху сестру, яку я не бачив стільки років.

— Оце й наш дерехтор...

Батько завжди казав так, і мені було неприємно слухати це слово, але зараз воно особливо зачепило мене, бо за столом сиділа Марія і я ніби дивився на себе її очима.

— Та поздоровкайся ж із сестрою, Максимочку, — мов малого, спонукала мене мати, розчулено дивлячись на нас обох. — Свята діва Марія со младенцем, — вона побожно перехрестилась до головної родинної ікони, — зглянулась на мої сльози й на мої молитви. Сестра твоя знайшлася, Максимочку.

Я підійшов ближче кроків на два й почав ще здалеку простягати правицю, тоді Марія вийшла з-за столу. Очі в неї були сухі й запалені, усі обплетені дрібними нездоровими зморшками. До горлянки мені підступив клубок, і я кілька разів болісно ковтнув, поки нарешті звільнився-таки від нього.

— Драстуй, Марі...

— Драстуй...

Ми потяглися одне до одного, щоб обійнятись, але тільки потисли собі руки. Я не знав, як далі поводитися. Спитати, чи оце вже вона повернулась? Хіба ж і так не видно, несу світня дурість.

Першою заговорила баба Макариха й трохи розрядила атмосферу.

— Піду я вже, як той казав, додому. О-ох, кісточки ви мої, кісточки, — марно намагалася баба випростати вже давно заклятий поперек. — А моїх нема — та й не видко...

Спираючись на куценький, півметровий ціпочок, удвічі скоцюрблена баба Макариха подибала з хати, а Марія незнайомим тихим голосом розповідала батькові про щось, певно, закінчувала перервану моїм приходом розмову:

— А він же як налетить, як налетить, і неба не бачиш...

«Він» — це стосувалося німців, їх усіх так називали, і я розумів, що йдеться про повітряний наліт. Я слухав і майже нічого не чув. Намагався поставити цю слабу жінку на місце своєї вже майже забутої за стільки літ подруги дитинства — і це мені погано вдавалося. Як же змінили ці страшні роки людей, докорінно змінили, годі тепер і впізнати когось.

1 ... 66 67 68 ... 291
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Яр», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Яр"