Книги Українською Мовою » 💙 Сучасна проза » Між орлами і півмісяцем 📚 - Українською

Читати книгу - "Між орлами і півмісяцем"

В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Між орлами і півмісяцем" автора Андрій Хімко. Жанр книги: 💙 Сучасна проза. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 66 67 68 ... 149
Перейти на сторінку:
коли оті недоброзичливі сусідні високі двори отак сполохалися приєднання і згодні золоті гори обіцяти за розрив з царем та боярами. «А таки, може, помиляюся я? Отож треба відірватися від усього, переждати і зорієнтуватися та зайнятися Насткою...» — нарешті заснув він із тим.

Наступного дня Сірко з погрозою домігся від кошового Гомона та писаря Барабаша оголошення сіромству квестійних артикулів гетьманових домови та присяги. Зібрали Великий збір кошового і «паланкового» козацтва, на якому зачитали гетьманове сповіщення. Та «ужондова» звістка, як постріл тривожної сальви, вдарила по всьому козацькому поспольству, по окольних великолужцях, відгукнувшись луною, як від вибуху бомбарди, серед рангових та магістратсько-ратушних, монастирських, церковних та різноманітних підсусідкових верств української людності... Підсилювало її і «Послання митрополита Сильвестра до козаків-січовиків, донців, рольників та міщан».

Позавчорашні Сіркові сумніви розсипалися і здиміли у бурхливому обурі січової маси. Зате запам'яталося виголошене на зборі Гомоном і Барабашем:

— Доброхітне приєднання,— міркував перший,— як бачите, з нахилом тільки в бік привласнення наших земель і люду будь-яким коштом і облудством є захланством, а не проявом вільної християнської доброхіткості! Воно — казусний траф, що повторює отаке ж безперестанне привласнення інших людностей в передніші часи царями і боярами, і нічого більше! Наше поспольство лише кривдно ним уражене, але не переможене!..

— ...Користаючись із обезлюдненості наших волостей та із того, що велике число люду скалічено війною, що ми опинились у безвиході і нужді разом із осадцями та викітцями, вони жалують нам живот тих же пахолків і наймитів, яко уже привласненому передувально різнолюду!..— високоштильно підтримав Гомона скриб Коша Барабаш.— Не бути по-їхньому!.. Московія не правова держава, вона — пашалик! Деспотна!..

Найбільш обурено лементували, горланили і галасували на зборі оті в різні часи збіглі козаки, що на своїй шкурі пізнали і бояр, і царя-батюшку. Їх не страшили навіть погрози січової старшини.

— Збіжимо на Дон, у Крим! Підемо до ногаїв і черкесів! Віддамо Січ під хана й султана! — погрожували кошовому, аж той мусів закрити збір для «поміркувань і вияснень становиська насправдішнього...»

— Ваш гутір в загадках, і не втнеш вас, окаянних!

— Мовчіть краще, не балагурте, галасайки й відступці та ломослови!

— До дзябла кошового!

— Туди ж писаря-скриба!

— Підступці ви, а не старшини!

— Бий у накри і тулумбаси! — погрожували, довго не розходячись із радного майдану...

Обмірковуючи ввечері події дня, Сірко то тішився, то впадав у відчай, дишперуючись непосильно тяжким, аж чорним болем поспольства, що накочувався, навалювався на нього, мов химери й привиди. Бачив перед собою то шмаття синього, сірого і чорного неба, то обрізок-уривок арканної петлі, що затягувалася на дебелій шиї в ката Лаща під запаленими зусібіч Кумейками, то взяття Кодака зі славним наставником Сулимою та катування і страти старшин у Варшаві. Услід проносилися клекоти і гримотіння двобійних вирів під Мошнами чи в Хирівці, у Дюнкерку чи Азові — із грізними бастіонами і замковими вежами. Згадався йому і лисий, з кривавими очима, вороний з підпалинами на ногах і в пахвинах кінь Шайтан, його роздертий вудилами рот і вивалений буряковий язик — уже під Білою Церквою... Було та було всього в його споминах...

Чорно-криваве, кривдне і болюче заступалося іншим: рідним, затишним, по-своєму втішним. Спичкуваті стовбури та султани, волоття очеретів і оситняків навкіл Січі чи розбуяні чагарі і зарості пахучо-п'янких маків та камелій в Азаці змінювалися падінням довжелезних драбин, відкинутих від вежової стіни під фортецею, із мурашинами чіпких козацьких тіл, що падали з драбинами у підмурний рів із осмерділою водою, а між ними — постать Корнія Метелиці із масивною золотою сергою у вусі, і тиха смерть його джури Остапа Товкача, та довга дорога в станицю Зимовейську через Новочеркаськ із Іваном Разею.

Образ Івана і його батька Тимоша, гостинної Горпини, дочки Ганки і вихованки Діляри, чи незлобиві сварки доброго сотника Шуліки та похід із писарем-скрибом Семирозумом у Трахтемирів, стосунки із отцем Данилом Тукальським-Нелюбовичем оживали перед його зором, хоч був уже тим не радий... Дивним щастям і нещастям людей є дар спогадів. Він і остуджує буйну радість, і стишує болі від кривдних злодіянь.

З отого тучового марева вимальовувались грізні постаті Варлама Ремеза, Никодима Довбні, Кості Колішні, Галона Гонивітра та Фрола Штокала — бомбардирів у баталіях під далеким Дюнкерком, потім раптово ставало перед очима запашне татарське зілля, чебрець, будяки під горосхилом, жовтоцвіти в байраках і жихунці-чистотіли у прилісках, луни-обомовні-покоти у лісі по путі від митрополита Петра Могили з Києва чи обілене лелече гніздо на осамоченій вербі в степу та тихі, заспівані жайворами передобіддя рідного неба над ним...

Сірко жив спогадами, і його пам'ять, що фіксувала все пережите і почуте із вуст людських, була воднораз і його перевагою, і нещастям. На кожному шляху своєї козацької батьківщини, в побоїщах і по них він бачив руїни чи напівзруйновані мури минулого, печища та могили, вчинені догони за ясиром та людоловами. Але неподоланим був край, непереможеним! Не могло бути тоді й мови про якесь приєднання ні до Польщі, ні до Московії, ні до Туреччини чи Ханства...

А гетьман Богдан?.. Досить освічений, із довголітнім практичним досвідом, невже він не розумів, що Україну спіткає те саме, що й басків у Кантабрійських горах Піренеїв, валонів, інших різнолюдів Фландрії, які обстоювали вони, беручи участь у Тридцятилітній війні? Адже Фландрія, відірвавшись за допомогою козаків від іспанської шибенично-вогневої інквізиції, потрапила в кліщі французького абсолютизму і все через оте легковажне «а може».

Не міг не знати гетьман, що московське самодержавне тирано-деспотичне царство, як рідко яке на землі, володіє прийомами цинізму та підступності, як і ресурсо-людськими можливостями, особливо тепер, після розвалу й падіння в результаті царських інтриг сибірського Кучумового ханства. Ідучи в бій, він незмінно

1 ... 66 67 68 ... 149
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Між орлами і півмісяцем», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Між орлами і півмісяцем"