Книги Українською Мовою » 💙 Сучасна проза » 1918. Місто надій 📚 - Українською

Читати книгу - "1918. Місто надій"

В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "1918. Місто надій" автора Максим Анатолійович Бутченко. Жанр книги: 💙 Сучасна проза. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 69 70
Перейти на сторінку:
розпачливо думав, як йому тепер учинити. Вбити беззбройного – немає тут слави, а якщо залишити його живим, то, гляди, ще покличе собі когось на підмогу.

– Усе! Як ти не зрозумієш, що це вже все! – намагався розговорити полковника Примаков.

– Що значить «усе»? Що ти верзеш? – збентежено відповів Павло Гаврилович.

– Ото й усе… Програв ти, Павле Гавриловичу, он воно що, – злісно вишкірився червоний командир.

– Зуби заговорюєш? Мовчи, курво! – закричав Вітко.

– Нехай так… Лютуй… Тільки все одно ти програв… І немає ніякої «незалежної»… Нема! – скалив зуби Віктор Сергійович.

– Не тобі вирішувати! – протягнув Павло Гаврилович. Він ще сумнівався, як учинити по совісті.

– Мені, мені… От побачиш… Ти думаєш, що виграв, але подивися навкруги – усі вірять більшовикам. Усі! А чому? Тому що ми говоримо людям те, що вони хочуть почути! – проспівав Примаков.

– Це ми ще побачимо, – відповів Вітко.

Він очікував, що ось-ось кущі розсунуться, звідти з’являться пара гайдамаків, і муки вибору нарешті покинуть його, адже тоді червоного командира відведуть в український кіш і там судитимуть за законами воєнного часу. Але, на жаль, скільки б він не тягнув – ніхто не приходив йому на допомогу.

– Ха-ха! Так, мав рацію Антонов-Овсієнко… А знаєш, чому? Тому що ми дозволили селянам грабувати їхніх сусідів… І всі… усі пішли за нами, – підвищив голос Примаков.

– Тепер усе буде інакше, – відповів Павло Гаврилович. Йому так хотілося, щоб усе відбулося саме так – той народ, причетність до якого він відчував, отримав би право вибору, право бути господарем власної долі.

– Ні-і-і! Ні, не буде! Люди полюбили неправду, бо серця їхні злі! Чорні, як ніч! – вибудовував словесні конструкції червоний командир.

– Не тобі це вирішувати! – повторив Павло Гаврилович.

Ця бесіда добряче йому набридла, тому він усім серцем бажав, щоб усе швидше скінчилося.

– …і Ганнуську твою я також зганьбив, як спаплюжу й твою Україну! – засміявся Примаков.

На ці облудні слова Павло Гаврилович скипів, закричав несамовито, як поранений пес, і замахнувсь шашкою. Більшовик інстинктивно підняв руку, і клинок увійшов у його плоть, ніби ніж у масло. Він заскавулів, затремтів, схопившись за поранений лікоть; і кров сочилась йому крізь пальці, стікаючи по рукавах кітеля. Удруге змахнув клинком Вітко – і ось нарешті вона, мить розплати! Момент істини! Покара за гріхи! Адже як воно буває – воля Божа чиниться руками людини, тому що чисті серцем схиляються перед Його волею. Тієї вирішальної миті Павло Гаврилович вирішив стати суддею. Широкий помах – і раптовий, неочікуваний людський зойк, який стрілою протнув повітря – ці дві дії відбулись одночасно.

– Стій! Стріляти буду! – миті не вистачило для того, щоб правосуддя здійснилося.

Павло Гаврилович обернувся й побачив парубка, одягненого по-сільському, який обома руками тримав револьвера.

– Не руш, я сказав! – повторив парубок.

– Легше, легше, – Павло Гаврилович завмер.

– Без фокусів, кажу тобі, – селянин спрямував на полковника револьвер, і було видно, як тремтять його долоні.

– Стою, стою, – відповів Павло Гаврилович.

– А тепер кинь шашку на землю, – наказав парубок.

Вітко поглянув на хлопця, а той ворухнув револьвером, спрямувавши його полковнику просто в лоба.

– Кому кажу! – наказав молодий парубок.

Павло Гаврилович поволі, неохоче кинув шашку, і в цю мить Примаков важко підвівся – одна його рука безвольно повисла, а другою він підібрав зброю із землі.

– Молодець, Архипе! Вчасно встиг, – прохрипів Віктор Сергійович.

Він закашлявся, було помітно, що хвилі болю переливаються його тілом – червоний командир час від часу конвульсивно здригався.

– Я пішов вас шукати, бачу, наших розбито. Ну, ось і надумав пройтися по кущах, – сказав Архип.

– Молодець. Так чинять справжні бійці робітничо-селянської армії, – відповів Примаков.

А тоді йому стало геть зле – поранена рука ще дужче розболілася, і червоний командир спочатку присів, а потім важко опустився на траву.

– А тепер убий його, – буденно сказав червоний командир і махнув рукою в бік Вітка.

Архип завмер, збентежено дивлячись на Віктора Сергійовича.

– Чого стоїш, як бовдур?! Поріши це падло! – заверещав Примаков.

Біль і страждання відобразились на його фізіономії – було помітно, як він занервував, і кожна хвилина давалась йому тяжко. Архип побачив вирячені командирові баньки, почув його різкий голос, який раз по раз зривався на вереск – і сам злякався. Він повільно наводив револьвер на живу мішень, немовби відшукуючи краще місце для пострілу. Долоні, які стискали рукоятку револьвера, побіліли від напруження. Та й сам Архип зблід – стріляти його більшовики навчали, але ще ніколи він не зустрічав ворога лицем до лиця. Йому стало страшно, навіть трохи занудило.

– Убий його! Швидко! – наполягав Примаков.

Архип дивився то на командира, то на полковника. Він ніколи ще не вбивав людину, але міцно затямив собі одне: якщо буде служити більшовикам вірою і правдою, Віктор Сергійович віддасть йому Настуню. Ох, тканина любові буває зіткана з наївності, адже її створено з тонких ниток чекання. Парубок вагався, і його руки тремтіли все помітніше.

– Убий! – зарепетував Примаков.

І тоді – скутий ланцюгами нерішучості, наповнений хибною надією

1 ... 69 70
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «1918. Місто надій», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "1918. Місто надій"