Книги Українською Мовою » 💙 Сучасна проза » Червоно-чорне 📚 - Українською

Читати книгу - "Червоно-чорне"

В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Червоно-чорне" автора Святослав Липовецький. Жанр книги: 💙 Сучасна проза. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 68 69 70 ... 77
Перейти на сторінку:
Я пам’ятаю роки, які провів поряд з ним у холоді та голоді на тюремних нарах спеціяльних суворих в’язниць „Озерлага“ та „Дубровлага“.

Але вороги пробували зламати дух цього борця також іншими методами: його багато разів вивозили з концтабору в Україну, де показували „потьомкінські села“ та „щасливе життя України“, що було багато разів знівечене голодом, який совєтська влада планово створювала як зброю для поневоленого народу.

Йому у цих поїздках обіцяли всі блага спокійного життя, професорську посаду у Києві та повне забезпечення: тільки підпишись під закликом до українського народу з осудженням ідей націоналізму, засуди боротьбу за вільну Україну! Але Горбовий незмінно вибирав повернення до концтабору, а не зраду.

Володимир Горбовий був із чистої сталі: його неможливо було зігнути та примусити схилитися перед ворогами.

Тому його й добили: після 25 років концтаборів та в’язниць його було заслано на голодне життя без елементарних людських умов існування; йому також було відмовлено у виїзді до сина в Чехословаччину».

А англієць Джеральд Брук, який відбував радянське ув’язнення, зазначив про Горбового: «це людина-велетень Духу, яку кожен мусить шанувати і наслідувати...».

Свободу Володимир Горбовий побачив аж у 1972 році. Проте, скористати нею не зміг — 73-літньому чоловікові, втомленому польськими, німецькими та радянськими ув’язненнями було відмовлено у нарахуванні пенсії та вироблененні паспорта. Горбового було позбавлено житла й проти нього було натравлено оточення, що часто закінчувалось фізичними порахунками з боку психічно недужого сусіда. Єдиною допомогою відомому юристові та діячеві націоналістичного руху стала старенька самотня жінка з Долини — Аделя Семків, яка надала Горбовому житло й підтримувала його до кінця життя.

Вона була й свідком останньої розмови Горбового з полковником КДБ, який відвідав політв’язня за два місяці до смерті. Вкінці розмови кадебіст запитав:

— Якби вам вернулись молоді роки, яким шляхом пішли б?

— Пішов би тими самими дорогами, — була відповідь Горбового.

В останні роки свого життя Володимир Горбовий писав автобіографічний нарис «Погода совісті», який таємно передав до Проводу Організації. В кінці він підсумував своє життя: «Звичайно, я здаю собі справу з того, куди занесла мене лиха доля і що жде мене за оцю щиру і совісну сповідь. Однак, я йду спокійно на зустріч черговій мороці. Адже я все відстоював священні ідеали істини і людяності. Не раз проходив щелепи холодних тюрем і навіжених таборів, чув про божевільні заклади для здорових людей. Я бачив кошмарні сцени глузування і знущання з людської гідності. Інтуїтивно відчував подих тих щелеп. Вони наводили на мене жах і страх. Все ж таки я не тратив надії і уповав на вищу силу. В житті я нічим не противився. Чинив лише те, що вимагала від мене доля мого народу. Я радий, що мій народ правильно зрозумів мої почини і мої дії, та оцінив їх згідно з моїми заслугами.

Дякую моєму суспільству за прихильне відношення до мене. Дякую людям доброї волі за їх допомогу, яка придалася мені в скрутному положенні.

Дякую шановній Аделі Степанівні Семків, яка одинока пішла мені назустріч, відвела мені теплий куток в своїй хаті і щиро опікувалася мною.

Хай живе самостійна Україна».

93. Моє покоління

Воно родилося, як горіла земля. Як очі вигризав спалений порох гранат, а український гармаш не маючи набоїв, виривав гарматний замок і кидав його в криницю, щоб не дати ворогові; як стрілець ховав у стріху рушницю і натискав руками на своє зранене серце.

Тоді ми побачили світ. Спочатку ми не могли зрозуміти, за що чужинці женуть наших батьків і братів за колючі дроти та саджають у тюрми; навіщо руйнують багнетами наше майно... Чому сум встеляє наші села і поля від Тиси, Дністра до Дніпра і Дінця?

Ми питали заплаканих матерів, за що мучать батьків і братів? А матері шепотом відповідали, що за Перший листопад, за 22-ге січня, за те, що цих дат вони не в силі були оборонити...

Ми росли, думали, вчилися, де могли й як могли, та виробляли в собі почуття обов’язку боронити все наше рідне. Ми готувалися прогнати з нашої землі чужинців, тих, які потоптали нашу свободу, наші святині й дорогі нам дати. Нашою метою — було світло свободи! Ми не лякалися нікого і нічого, горіли вогнем сильнішим від пекельного. Ми плекали в собі твердість, твердішу за неволю і тому її не боялися.

Змучені батьки з гордістю говорили, що найкраще покоління нашого народу — це те, котре родилося і росло під звуки гармат визвольних змагань.

А ворог лютував і скаженів. Він заповняв нами тюрми і концентраційні табори. Лякаючись сонця й українського дня, він розстрілював і вішав на шибеницях наших хлопців ночами. Борці за правду вмирали і творили легенди, які квітчали наше давнє і ближче минуле. Дух борця своїм огнем пік раба, заставляв його бути собою, а не лакеєм Варшави і Москви. Живуча наша правда почала голосніше промовляти до тих земляків, що їм намул неволі й чужий дух всяк у їхню душу:

1 ... 68 69 70 ... 77
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Червоно-чорне», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Червоно-чорне"