Читати книгу - "Пацієнт, Трюде Тейге"
Шрифт:
Інтервал:
Добавити в закладку:
— Я…
— Нічого не кажи, дай подумати… Ти з заможної родини, мрієш заробляти на прожиття мистецтвом, поки марно, а твої батьки вважають твої мрії несусвітньою дурницею. Так?
Мунк примружився.
— Це правда. — визнав я. — Мій батько хоче, щоб я став священиком, як і він.
— А ти пішов йому наперекір, і тепер сумніваєшся в собі самому?
— Можливо, мені бракує таланту?
Мунк простягнув руку через стіл і поплескав мене по плечі.
— Ніколи не сумнівайся! — сказав він голосно, майже крикнув.
Деякі відвідувачі за сусідніми столиками озирнулися на нас.
— І Ви… тобто ти, ніколи не сумнівався?
— Було таке, тому й кажу тобі, з власного досвіду, щоб ти знав.
— Але настала мить, коли сумніви зникли, і тоді ти зрозумів, що ти… — я підшукував влучне слово —… маєш талант створити щось своє, щось, що матиме цінність для інших людей?
Мунк подав знак кельнерові, щоб той приніс мені келих. Він мовчав, впускаючи тишу поміж нами, доки ми чекали на келих. То була несподівано добра тиша, тиша, коли не відчуваєш незручності. Я розглядав обличчя Мунка. Погляд звернений у себе, і я збагнув: те, що він бачить внутрішнім зором, не надто його тішить. Повернувся з келихом кельнер, і, коли він налив мені шампанське, Мунк сказав:
— Що ж такого є у тобі?
— У… у мені?
— Я ніколи не заводжу балачок з чужими.
— Розумію, — несміливо промовив я.
Мунк якийсь час мовчки дивився на мене.
— Можливо… можливо, тому, що ти нагадуєш мені мене самого. Замолоду…
Що він мав на увазі?
— Я впізнаю в твоїх очах свій страх.
Я потупив погляд у стільницю. Невже це так помітно, подумав я, відчувши раптом близькість з чоловіком по інший бік столу. Це було неймовірно, зустріти людину, яка розуміла й читала мене, як розгорнену книжку.
— Будьмо! — Мунк підняв угору келих. — Зараз ти почуєш, як я позбувся сумнівів. Ти, Ґюннаре, довідаєшся про те, чого ніхто не знає. Але мусиш пообіцяти, що нікому не скажеш.
7
Темні хмари затягли небо брудним войлоком, коли Кайса їхала довжелезною Флятбюґдою. Холодний вітер шмагав засніжені околиці, «двірники» невпинно змивали з лобового скла дощ. Поблизу крамниці в бачку закінчився змивач скла. Вона зупинилася, щоб купити пляшку й долити змивної рідини.
Не встигла Кайса взятися за клямку, як зсередини задзеленькотів дзвоник. Вона відступила крок набік.
— Дякую, — кивнув чоловік, виходячи з крамниці.
Кайса відразу його впізнала, попри те, що він на саме чоло натягнув капюшон куртки й навіть на неї не глянув. Кайса зачинила за собою двері, визирнула за ним у вікно. Чоловік сів у чорний джип. То був МаХХ, співак, музикант, поет-пісняр, продюсер, один з суддів на талант-шоу «Ідол», зробив шалену кар’єру в США, писав пісні для всесвітньовідомих співаків.
Двоє літніх чоловіків сиділи в крамниці за столиком і пили каву.
— Є ризик, що на наш Кінець напливе більше біженців, ніж місцевого люду, — почула вона фразу одного з них.
Чоловіки зиркнули на неї, кивнули. Кайса усміхнулася і теж кивнула, відчувала спиною їхні погляди, доки йшла повз полиці з товаром.
Як тут почувалася новоприбула тоді родина Юлії? Інакша, назвав матір Еґґесбьо. Вона теж сприймала, мабуть, місцевих людей, як інакших, а до неї, напевно, ставилися напівгостинно й напівскептично.
Вона роззирнулася і помітила біля входу сині пластикові каністри зі змивачем. Молода жінка на касі з надміру накладеним макіяжем і непрактично довгими, яскраво-рожевими нігтями енергійно жувала жувальну гумку.
— 49 крон, — сказала вона. — Сьогодні жахлива погода.
— Вітер пронизує до кісток, — підтримала розмову Кайса.
— Правда? Оголосили штормове попередження. Західний вітер принесе ще більше дощу.
— Чоловік, з яким я розминулася у дверях, справді, МаХХ? — поцікавилася Кайса.
Касирка розповіла, що знаменитість має літню хатинку на краю Кінця.
— Вона вбудована в скелю біля моря. Він посадив там великий сад, знаєте, такий дизайнерський сад з яблунями, фонтанчиками й усілякими прибамбашками. Дуже симпатична садиба, хатинка складена з прибережного каміння і з деревини старої знесеної човнової повітки. Збіса класна й збіса дорога, — усміхнулася жінка.
— Давно її має?
— Не можу точно сказати… Його мати родом звідси, з Кінця. Приємний фацет. Приїжджає зазвичай сам, думаю, зараз не має коханки. А колись, здається, жив з отією блондинкою, яка була суддею на «Ідолі» одночасно з ним, хіба ні? Принаймні так писали в журналі «Телегід». Якщо він ще парубок, то завидний хлоп для жіноцтва, — засміялася вона й додала: — Але він мені трохи застарий, йому ж десь під сороківку, правда? До того ж, я чула, що він бабій!
Кайса запитала, чи далеко ще до Кінця.
— Три з гаком кілометри. Ви маєте якийсь стосунок до притулку для біженців? — касирка кивнула вбік штатива з газетами.
— Ні, — відповіла Кайса й взяла місцеву газетку «Західні новини».
«Протести проти притулку для біженців» — прочитала вона на першій сторінці й упізнала на фото стару будівлю санаторію.
— Справжній будинок з привидами, — вела далі касирка. — У дитинстві ми страх як боялися того місця. Кажуть, там досі блукає примара одного пацієнта, а вони надумали поселити туди бідолашних, змордованих людей. Невже не можна було знайти приємнішого притулку? Що вони там будуть робити? Крабів ловити?
Кайса доплатила за газету й поїхала далі. Маленький швидкісний катер мчав через фьорд. Він важко гупав до кожної здибленої хвилі, збиту піняву підхоплював вітер і піднімав високо в повітря. Кайса їхала повільно. Видимість була погана, ще й небесні шлюзи відкрилися. Великий град барабанив по лобовому склі й вибілював дорогу попереду. Вона обминула місток клуні, який виступав просто на дорогу, об’їхала ґанок старого будинку. Шквал стих так само несподівано, як налетів. А коли проминула вказівник «Кінець», попереду відкрився широкий краєвид. Стрепіхаті китиці трави хилилися вбік моря. Один пірс прямо виступав з суходолу у воду, другий завертався під прямим кутом — разом вони утворювали чотирикутник. Вхід до крихітної гавані був на одному куті. Усередині швартувалися малі човни, а вздовж берега тягнулися вервечкою човнові клуні, подекуди більші шопи й п’ять-шість рибацьких хижок.
Біля крайнього будинку Кайса зупинилася, опустила вікно з боку пасажирського сидіння. Дім Юлії: доволі стара червона будівля на два поверхи з підвалом. Від гаража при дорозі до вхідних дверей вели сходи, викладені з плаского каміння. Кайса повільно рушила повз садибу,
Увага!
Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Пацієнт, Трюде Тейге», після закриття браузера.