Книги Українською Мовою » 💙 Класика » Фольклорно-етнографічні нариси та статті, Свидницький А. П. 📚 - Українською

Читати книгу - "Фольклорно-етнографічні нариси та статті, Свидницький А. П."

193
0
16.05.22
В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Фольклорно-етнографічні нариси та статті" автора Свидницький А. П.. Жанр книги: 💙 Класика. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 6 7 8 ... 52
Перейти на сторінку:
жоден не знав, що їх батько опир. От умирає він і каже: «Як поховаєте мене, діти, то кожен приходьте на мій гріб одну ніч переночувати».

Як поховали батька, старший зоставсь уже головою і каже до найменшого:

- Йди ти, Іване, цю ніч переночуй, а на ту вже котрийсь із нас піде.

- Як іти, то йти!

Пішов дурень на татів гріб ночувати. Вночі тато і встає з гроба, а Іван десь там сидить, знітився.

- А то ти, Іване? - питає.

- Я, тату.

- А старший чому не прийшов?

- Казали, щоб я йшов, я й пішов, а з них котрийсь вже взавтра, мабуть, прийде.

- На ж тобі,- каже тато,- цей дзвінок; як буде чого треба, то подзвониш, та тим не кажи! - І зник; а цей заховав дзвінок, переспав до дня і прийшов додому та й тим і не каже.

Увечері середущий брат просить Івана:

- Йди, Іване-голубе, переночуй і за мене! Я тобі коника куплю.

Іван наче опирається, не хоче:

- А ти чому не йдеш? Аже ж то зарівно як мій, так і твій тато.

Як почав той просити, як почав, Іван пішов і на другу ніч до тата на гріб ночувати. Коло опівночі тато і встає:

- А хто тут? - питає.

- Я, тату.

- Ти, Іване?

- Я, тату.

- А ті чому не йдуть?

- Просив середущий, що йди, я й пішов.

- Нехай же дурень вибачає, коли так! А тобі на,- каже,- і цей дзвінок. Як буде чого треба дуже пильно, то подзвониш.

І зник, наказав, щоб тим нічого не казати.

Переночував дурний і другу ніч. На третю вже черга найстаршого йти до тата на гріб ночувати; то він і почав просити Івана, щоб і за нього переночував: «Ти, каже, вже дві ночі ночував, то тобі зарівно і третю вже переночувати, а я боюся. Піди, каже, за мене, то я тобі сопілку куплю». Опирався Іван ще гірше - не хоче йти, та й годі. Насилу той упросив і різних гостинців обіщав йому накупити.

- А йти, то йти,- каже Іван. Зібрався і пішов ще й на третю ніч. І знов батько з’явився, і знов запитав, чому вже старший не прийшов? Та й каже:

- Нехай же дурень вибачає, коли так,- а Іванові дав і третій дзвінок: «Як буде, каже, чого дуже-дуже треба, то подзвониш», а сам ізнов зник. Забрав дурний Іван дзвоники за всіх трьох і прийшов додому, виліз на піч та й сидить, ще й за гостинці опоминається.

Через кілька місяців чи, може, й літ дійшла до цих трьох братів чутка, що з того ж царства царівна хоче заміж вийти. Але вона була дуже хороша, то цар, її батько, вимурував дуже високий стовп у сто сажнів вишини, обкопав його ровом в сто сажнів ширини і в сто глибини. Посадив її на тім стовпі і дав в руки хустку. Як знайдеться рицар, що до неї вискочить, візьме ту хустку і саму поцілує, того вона й буде. І гукнув на охочого. Рушили панство, лицарі зі всього царства, і ці два старших брати збираються в дорогу.

- Куди ви ідете, браття! Візьміть і мене з собою,- проситься Іван.

- Тебе, бач, там ще не було! От сиди на печі, коли тобі тепло, та не рипайся.

- Овва! не хочете - не хочете! Я й просити не буду.

Поїхали ті розумніші, а дурень вдома зостався.

Пройшло кілька часу, наш Іван сунеться з печі, бере кошик і йде начеб до лісу за печерицями. Приходить у ліс, як подзвонить у перший дзвінок! - являється кінь, як лялечка, аж землю рве під собою.

- Чого потребуєш, лицарю Іване?

- Так і так,- каже,- цар наш посадив дочку свою на стовпі, а стовп сто сажнів вишини, і навкруги яма сто сажнів ширини і глибини сто; поїду подивлюся, як будуть лицарі ту царівну здобувати.

- Може, й сам захочеш попробувати щастя?

- А що! Може, ми роздобудем?

- Роздобудем чи ні, а в ямі не будем. Дивись мені під сідло!

Подивився Іван під сідло, а там для нього найкраще вбрання лицарське, як до його міряне. Убрався він, сів на коня, як зоря ясна.

- А як тебе везти лицарю Іване! Попід небесами чи понад лісами?

- Звідтіля будеш понад лісами, а туди вези дібровою, козацькою дорогою; лицарі їздять - з ворогами не розминаються.

Ударив кінь копитами, земля загула, і лише курява за Іваном встала. Догнав своїх братів, дав їм по батогові, що з дороги не зминули; та й погнався дорогою.

- Оце,- кажуть вони,- лицар полетів! Мабуть, його буде царівна! Та як шкулько б’ється!..

Приїхав Іван до місця, а там панства! лицарів! що й голці не впасти - зі всього царства поназ’їжджались, шовками, оксамитами поубирані, сріблом-злотом позаливані; а зглянув на себе, то його вбрання найкраще за всіх. Всі в одну лаву стоять, і Іван став на самім кінці. Дивиться - то той стовп стоїть високий-високий! що на верху царівна видає завбільшки як палець,- сидить на самім верхнім кружалі. Під цим кружалом з-напівстовпа від землі друге таке, а під цим ще й третє - сажнів з-на двадцять п’ять абощо від землі.

От виїхав і цар та й каже:

- Панове, панство! Значні лицарі! Оце стовп перед вами трьома кружалами! на першім кружалі - лицарська збруя на столі; на другім кружалі - перстень на столі; на третім кружалі - царівна сидить, хусткою махає, лицаря піджидає! Хто її достане - на рушник стане!

Зашамотіло панство, заворушилось, здвигнулися лицарі, заіржали коні, задзвеніла збруя - і почали скакать... Хто скочить, та все в яму! хто скочить, та все в яму! Ніхто і до стовпа не доскочив, а більше стояли та дивились! Скакали-скакали та й перестали, а царівна на стовпі хусткою маше - приманює. Гукнув цар раз, чи нема охочого,- всі мовчать. Гукнув другий раз,- всі мовчать; за третім разом Іван виїхав з лави і почав конем вигравати, та

1 ... 6 7 8 ... 52
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Фольклорно-етнографічні нариси та статті, Свидницький А. П.», після закриття браузера.

Подібні книжки до книжки «Фольклорно-етнографічні нариси та статті, Свидницький А. П.» жанру - 💙 Класика:


Коментарі та відгуки (0) до книги "Фольклорно-етнографічні нариси та статті, Свидницький А. П."