Книги Українською Мовою » 💙 Класика » Земля, Ольга Кобилянська 📚 - Українською

Читати книгу - "Земля, Ольга Кобилянська"

В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Земля" автора Ольга Кобилянська. Жанр книги: 💙 Класика. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 70 71 72 ... 98
Перейти на сторінку:
приг­ла­ди­ти во­лос­ся та за­ки­ну­ти яку хуст­ку на го­ло­ву. Од­на­че її тон­ке, ніжне об­лич­чя з яс­ни­ми лагідни­ми очи­ма ус­ми­ря­ло вра­жен­ня її за­нед­ба­но­го виг­ля­ду.

Від п'ятої го­ди­ни зран­ня бу­ла на но­гах. Од­на ро­бо­та за дру­гою відніма­ла в неї кож­ну вільну хви­ли­ну, і ніяк їй бу­ло про се­бе ду­ма­ти. Зреш­тою, до них рідко хто за­хо­див, і во­на не в'яза­ла­ся ніко­ли одіжжю.


Надворі заб­ре­ха­ла со­ба­ка. За па­ру хвиль відтво­ри­ли­ся двері й на по­розі ста­нув ста­рий Онуфрій Ло­па­та.


- Дай, бо­же, доб­рий день, Маріє!


- Дай, бо­же, й вам, бадіко! Сту­пай­те ближ­че!


Він не йшов далі. Ста­нув­ши на по­розі, спер­ся обо­ма ру­ка­ми на одвірці і глядів мовч­ки хви­лю на неї. Відтак спи­тав:


- Маріє, де ваш Ми­хай­ло?


- В бур­дею! Я от жду на нього або на Са­ву, аби прий­шли та взя­ли собі їду. Маю йти з вов­ною до па­нот­ця і не маю ко­ли нес­ти їм їсти. За­раз му­сить кот­рий­сь із них надійти.


Погляд ста­ро­го об­летів цілу ха­ту, відтак спи­нив­ся на Марії. На йо­го лиці був див­ний ви­раз.


- В бур­дею, ка­же­те?


- Ая!


Він сплю­нув.


- Ая, в бур­дею! - відповів.- Він ле­жить застріле­ний в «сусіднім» лісі, ідіть ту­ди та й за­беріть собі йо­го!


Вона по­вер­ну­ла свою роз­бур­ха­ну го­ло­ву за ним і витріщи­ла­ся на нього за­ту­ма­не­но.


Що він плів, що він плів? Що? Не зву­ча­ло во­но так, як те, ко­ли Івоніка вер­нув із бран­ки і клик­нув до неї: «Маріє, ми на­шо­го си­на втра­ти­ли!»


Се бу­ло щось подібне, але во­на йо­го цілком не зро­зуміла. Ста­ла ли­ше біла як смерть, її очі відтво­ри­ли­ся ши­ро­ко й упи­ли­ся нед­виж­не в йо­го об­лич­чя.


Він пов­то­рив свої сло­ва:


- Ваш Ми­хай­ло ле­жить застріле­ний в «сусіднім» лісі, ідіть та й візьміть собі йо­го!


Тепер зро­зуміла йо­го.


Не звер­та­ючи з нього очей, ба витріщив­ши­ся на нього з най­більшою ува­гою, по­ве­ла на­раз обі ру­ки цілком звільна до го­ло­ви, за­ри­ла пальці в во­лос­ся й по­ча­ла кри­ча­ти.


Кричала так страш­но, мов звір, і, кри­ча­чи, ви­летіла надвір…


Так, як сто­яла, пом­ча­ла на місце го­ря.


Він не міг її дог­на­ти. Летіла, мов на кри­лах. Че­рез стер­ни­ну до бур­дея, а відтак поп­ри бур­дей і далі. Че­рез шанці ска­ка­ла, мов сер­на, а де не мог­ла пе­рес­ко­чи­ти, вид­ря­пу­ва­ла­ся ру­ка­ми й но­га­ми, не спи­ня­ючи­ся ніде на хви­ли­ну.


По до­розі сповіщав він кож­но­му, хто пи­тав про страш­ний вид жінки: «Ми­хай­ло Фе­дор­чук ле­жить застріле­ний у лісі».


- В котрім лісі? - пи­та­но.


- Таже в «сусіднім»! Он там!


Усе, що за­чу­ло про се, ки­да­ло ро­бо­ту лос­ком і гна­ло до не­щас­но­го місця.


- Боже, бо­же, бо­же!…


Ліс ле­жав замк­не­ний у собі, вдо­во­ле­ний. Сиві ма­си мряк висіли в чу­дацьких фор­мах над ним, місця­ми ясніші й темніші, си­лу­ва­ли­ся роз­вес­ти неп­ри­яз­ний сум­рак йо­го гли­би­ни. Зда­ва­ло­ся, хо­лод­ний віддих так і здіймав­ся з тої гли­би­ни і, здійма­ючись, відпи­рав ніжну імлу го­рою.


Ворожий ше­лест про­ки­нув­ся зем­лею, ко­ли Маріїна но­га сту­пи­ла в ліс, по­то­па­ючи в грубій верстві опа­ло­го лис­тя. Тут об­няв її ле­до­ва­тий хо­лод.


Глибоко в лісі, там, де пні ви­рос­та­ли ди­ко-розкішно, де гілля роз­ши­ря­ло­ся ши­ро­ко, во­на по­ва­ли­ла­ся на зем­лю…


Оце бу­ла прав­да, що ста­рий ка­зав. Он тут ле­жав Ми­хай­ло. Гро­ма­да лю­дей зібра­ла­ся за од­ну хви­ли­ну. Пи­тан­ня і відповіді міша­ли­ся блис­кав­кою, а один сто­яв по­се­ре­дині спо­ло­ха­но­го гур­ту й оповідав.


Він, жи­тар із сусіднього се­ла і по­час­ти по­бе­реж­ник оцього лісу, ішов ра­но лісом. Тяж­ка ро­са, по­хо­жа на мо­роз, тяжіла ще на гілля­ках. Він ішов і мо­лив­ся.


Все мо­литься, як іде ран­ком по­лем і лісом. Та­ка вже в нього при­вич­ка. Ішов, ка­же, і, мо­ля­чи­ся, розг­ля­дав­ся лісом. Ко­ли ж так іде, нас­ту­пає на­раз но­гою на щось твер­де, спи­няється, ди­виться, а се бар­ди­ця і ка­пе­люх. «Що се має зна­чи­ти? - ду­має він собі.- Чи хто дро­ва кра­де? Та чо­му вже без ка­пе­лю­ха? І те­пер, о тій порі?…» Се по­ча­ло йо­го ди­ву­ва­ти. Він пішов по­во­леньки, по­ти­хеньки й обе­реж­но далі, бо опа­ле лис­тя ле­жа­ло так гру­бо на землі, що но­га то­ну­ла в нім, і во­но, мов жи­ве, ше­лестіло, а він хотів за­хо­пи­ти злодія, або хто вже там був, ізза­ду. Ко­ли ж на­раз ди­виться, а на землі ле­жить чо­ловік. Він прис­ту­пає ближ­че, а той і не ру­шається.


«Ти собі те­пер до­сип­ляєш, як уже на­ла­го­див дро­вець?» - по­га­дав він собі й ог­ля­нув­ся за дро­ва­ми, але стя­тих дров не ба­чив. Тоді прис­ту­пив ближ­че до чо­ловіка й ди­виться, а він обер­не­ний ли­цем до землі, прик­ри­тий сер­да­ком, а со­роч­ка йо­го аж до шиї зак­ри­вав­ле­на…


- Отут тяж­ка ру­ка пра­цю­ва­ла! - докінчив він своє оповідан­ня.- Я побіг бор­зо до Онуфрія Ло­па­ти, і він тут най­ближ­чий сусід, най по­ди­виться на вмер­ло­го, а мо­же, пізнає, звідки він. Ло­па­та прий­шов, з ним інші; ми обер­ну­ли, ог­ля­ну­ли, а далі ви­ди­те всі самі, що є. Тяж­ку про­ви­ну взяв той на се­бе, хто се вчи­нив, бо се мо­ло­дий хло­пець, а як чую, ду­же по­ряд­ний. Не­хай гос­подь бог прий­ме йо­го ду­шу в своє царст­во і нес­повіда­но­го!


Глибокий пе­рест­рах ма­лю­вав­ся по всіх ли­цях, усе зой­ка­ло, зітха­ло, дех­то ло­мив мовч­ки ру­ки, а кож­ний вга­ду­вав і до­пи­ту­вав­ся про вбив­цю.


- Він сам зра­дить се­бе, як йо­го не відшу­ка­ють! - тол­ку­вав чо­ловік дальше.- Ліс йо­го не ви­ка­же, бо він зро­ду-віку мов­чаз­ли­вий. Але як він раз вий­де з лісу, тоді ста­не вже під бо­же око та під людську бачність, і все вий­де на­верх.


Тим ча­сом як лю­ди тов­пи­ли­ся, не­на­че рій, на місце го­ря, грізно й з обу­рен­ням го­мо­ня­чи та ра­дя­чи­ся, ог­ля­да­ючи вмер­ло­го й не­щас­ну матір то з жа­хом, то з цікавістю, впа­да­ючи все на­но­во в ди­ке обу­рен­ня і жаль, ви­ла­ся не­щас­на ма­ти ко­ло вби­то­го си­на, мов підстріле­ний звір.


Кричала пе­ре­раз­ли­вим го­ло­сом, стог­на­ла, зой­ка­ла й об­ма­цу­ва­ла йо­го раз по раз зо всіх сторін.


- Михайле! Ми­хай­ле! Ми­хай­лич­ку! Вста­вай! - Підніма­ла йо­го го­ло­ву і опус­ка­ла нев­важ­но на­зад. Ха­па­ла за ру­ки і опус­ка­ла. Об­ма­цу­ва­ла но­ги і вер­та­ла на­зад до го­ло­ви і притім гляділа раз у раз по­мочі.


- Хто се зро­бив? Хто? Хто? І за що? За що, за що? Та­же він умер­лий! Застріле­ний! Він уже цілком зас­тиг! Зим­ний, як лід! Ли­це біле, як сніг, со­роч­ка цілком у крові змо­че­на… він умер­лий… ря­туй­те! ря­туй­те!…


- За що? За що? За що? - роз­ри­вав її гру­ди страш­ний прой­ма­ючий крик, в го­лосі шаліла ду­ша, що роз­би­ва­ла­ся з бо­лю, а ру­ки до­тор­ка­ли­ся, тря­су­чи­ся в тяжкій зимній ли­хо­радці, до­ро­го­го тіла не­ус­тан­но. Ха­па­ла, відтя­га­ла до се­бе, опус­ка­ла без­лад­но і знов ха­па­ла.


- Люди, він умер!


Новий пот­ря­са­ючий ок­рик про­шиб пох­му­ру ти­ши­ну лісу і, мов блис­ку­ча сталь, пірнув у ду­шу всіх

1 ... 70 71 72 ... 98
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Земля, Ольга Кобилянська», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Земля, Ольга Кобилянська"