Книги Українською Мовою » 💙 Класика » Земля, Ольга Кобилянська 📚 - Українською

Читати книгу - "Земля, Ольга Кобилянська"

321
0
18.05.22
В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Земля" автора Ольга Кобилянська. Жанр книги: 💙 Класика. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 69 70 71 ... 98
Перейти на сторінку:
і ро­би­ли, хоч би во­но і як там бу­ло,- він відчув в оцій одніській хвилі, що во­ни вво­лять йо­го во­лю…

Його мо­ло­де об­лич­чя ос­та­ло­ся по­важ­не й ти­хе. Ли­ше йо­го ду­ша всміхну­ла­ся. Пре­пиш­ним ба­гатст­вом блис­ку й ща­с­тя всміхну­ла­ся во­на, і він по­чув се­бе вповні щас­ли­вим.


- Анно! - заг­ра­ло щось в йо­го душі радісно.


Та Ан­ни тут не бу­ло.


Його рва­ло до Ан­ни, щоб її при­тис­ну­ти до гру­дей та пе­ре­да­ти те сильне по­чут­тя щас­тя, що ним за­во­лоділо в тій хвилі. Не­хай би во­на зна­ла. Йо­му не­бо ство­ри­ло­ся…



XVIII



Настала ти­ха, місяч­ним світлом про­ни­за­на ніч і при­ве­ла з со­бою та­кий са­мий мир­ний, теп­лий осінній по­ра­нок.


Івоніка за­ви­нув у пла­ти­ну потрібні па­пе­ри, ви­тяг­нув гроші зі скрині й пус­тив­ся в до­ро­гу. Ко­ли до­хо­див кінця се­ла, ми­мо­волі ста­нув. Ог­ля­нув­ся. Чи не за­був він чо­го? Май­же мав та­ке по­чут­тя. Він по­ма­цав ще раз за ре­ме­нем гроші, по­ма­цав за­ви­нені па­пе­ри. Ні, те все бу­ло тут, при нім, не бра­ку­ва­ло нічо­го. Щось йо­го здер­жу­ва­ло, не­на­че за­був що. Відтак про­май­нув пог­ля­дом по полі. Во­но бу­ло та­ке пус­те й го­ле, відко­ли зве­зе­но збіжжя, та ко­ло то­го не спи­ня­ли­ся йо­го дум­ки. Йо­му бу­ло туж­но на душі, так як не раз бу­ва­ло, ко­ли Ми­хай­ло був у службі.


Зітхання вир­ва­ло­ся з йо­го гру­дей. Вне­довзі знов так нас­та­не. За дві неділі кінчиться йо­го урльоп.


Ішов по­волі, з не­охо­тою і не замічав то­го. Ду­мав про місто. До нього бу­ло ще так да­ле­ко, а скільки разів топ­тав він уже до­ро­гу до нього і на­зад, а сьогодні знов. Але він му­сив. Усі гро­шові спра­ви, особ­ли­во ж з бан­ком, за­ла­год­жу­вав він собі сам і не був би на ніко­го здав­ся. Хлопці бу­ли ще за­мо­лоді і не ро­зуміли­ся ще на та­ких ре­чах, а Марійка вже цілком не вда­ла би з па­на­ми го­во­ри­ти. Звісно, жінка. До­ки він жив, ро­бив усе сам, що при­па­да­ло ро­би­ти го­лові. То­му й бу­ло в нього все в най­кра­що­му ладі. Як ум­ре, ли­шить діти на своїм місці, і все бу­де йти, як на шнур­ку…


Кілька чор­них во­рон, що сну­ва­ли­ся ма­лою розстріле­ною гро­мад­кою по­лем, спо­ло­ши­ло­ся йо­го збли­жен­ням і злетіло о який­сь ку­сень дальше. Пе­ред йо­го ду­шею ста­нув чо­мусь Са­ва.


«Якби се так який заєць, Са­ва му­сив би ма­ти йо­го! - по­ду­мав.- Уже він на стрільця вро­див­ся! Сьогодні зран­ня зібрав­ся і пішов до сусіднього се­ла. Там був той чо­ловік, у кот­ро­го дав собі ши­ти нові вов­няні білі ша­ро­ва­ри на зи­му, а Ми­хай­ло хо­див по обійстю і все щось розмірко­ву­вав. Раз відка­зу­вав на мря­ку, що зви­са­ла ту­ма­на­ми над зем­лею».


- А тобі що до мря­ки? - пи­тав­ся він, усміха­ючись.


- Та ніщо! Я ли­ше бо­юся, аби дощів не стяг­ну­ла. Я маю над­ворі ро­бо­ту.


- Не бійся! - потішав він йо­го.- За го­ди­ну зіп'є її сон­це, що аж лю­бо бу­де! Те­пер ночі ясні, а не­бо та­ке чис­те та блис­ку­че, мов дзер­ка­ло; такі мря­ки не при­во­дять до­щу…


Відтак пе­рей­шли йо­го дум­ки самі з се­бе на те­ля, що по­гиб­ло. Та­ка шко­да, а пе­ре­ду­чо­ра бу­ло ще та­ке ве­се­ле та бут­не. В своїй малій за­го­родці ска­ка­ло так ви­со­ко, що він бо­яв­ся, що вис­ко­чить ко­лись та підбіжить до своєї ма­ми, та вис­се все мо­ло­ко. А їло ще так ла­ко­мо, двад­цять чо­ти­ри го­ди­ни по тім, от що! Як ті двері відтво­ри­ли­ся? І ніхто не видів то­го, ніхто не чув, не­на­че не­ви­ди­мою ру­кою відтво­ри­ли­ся. І ні од­ної людської душі не бу­ло ко­ло стайні. Але се вже так. Як має бу­ти та­ке не­щас­тя, то і сто очей і рук не відвер­не йо­го. Поміж ти­сяч лю­дей вста­виться во­но, ніким не спос­те­ре­же­не, ніким не за­чу­те, і та­ки бу­де. Як за­побіга­ти йо­му? Ко­би чо­ловік знав…


Се бу­ло Са­ви­не те­лят­ко, але Ми­хай­ло чи не більше жа­лу­вав за ним. За но­ви­ми ша­ро­ва­ра­ми за­був Са­ва вже шко­ду, а Ми­хай­лові во­но все не дає су­по­кою. Про що й не го­во­рить, а на­ос­тан­ку все про нього за­го­во­рить. В йо­го душі во­но все жи­ло й не да­ва­ло йо­му су­по­кою… Де­яка ху­до­би­на, особ­ли­во ж ро­го­ва, бу­ває іноді та­ка, що не мож­на її за­бу­ти. Візьметься за чо­ловіком і дер­житься йо­го, й во­ло­читься за ним, як тінь.


Такий був сей би­чок…




Позавтра бу­ло свя­то­го Ми­хай­ла, пат­ро­на Ми­хай­ло­во­го. Тре­ба бу­де піти до церк­ви. Але то аж по­завт­ра, а завт­ра по обіді він не бу­де вже до­ма. За­був ска­за­ти Марійці, що­би Ми­хай­ло ку­пив свічку та й відніс до церк­ви. Се та­кож че­рез он ту шко­ду. На такі речі він ніко­ли не за­бу­ває. Зреш­тою, він сам уже ку­пить свічку… Чо­го б він у місті аж до по­завт­ра ба­вив­ся? Має ли­ше ра­ту зап­ла­ти­ти в бан­ку, де ви­зи­чив тро­хи гро­шей, аби ку­пи­ти загінчик той під лісом, що при­пи­рав до йо­го по­ля,- пос­ту­пить до па­на й вер­не на­зад. Ні, він уже завт­ра бу­де ко­неч­не до­ма. Сам уже піде з хлоп­цем до церк­ви.


В йо­го серці так і зня­ла­ся в тій хвилі нес­ка­зан­на лю­бов до си­на. «Ми­хай­ло!» - клик­ну­ло ціле йо­го єство радісно й відчу­ло ли­ше од­но: лю­бов. Але йо­го ус­та ос­та­ли­ся німі. Він був сам-один по­се­ред мов­чаз­них піль, і ли­ше гли­бо­ке не­бо здійма­ло­ся по­над ним…


Він ку­пить йо­му яб­лук і при­не­се доб­рий, білий хлібець, ко­би вже ли­ше тут був, ко­би був уже тут. А то до міста ще по­ло­ви­на до­ро­ги, да­ле­ко ще. Йо­го но­ги ніби пос­таріли­ся, все ніби од­но місце топ­та­ли…


Пиняво [107] йшло­ся йо­му сьогодні.



XIX



Другий день був знов мряч­ний. Зда­ва­ло­ся, що мря­ки змов­ля­ли­ся, аби зніма­ти­ся кож­но­го по­ран­ку з за­пустіло­го по­ля ве­ли­чез­ни­ми сіри­ми ма­са­ми, аби во­лок­ти­ся по нім без­пе­рес­тан­ку, аби втис­ка­ти­ся в кож­ний за­ку­ток на землі, а відтак подіва­ти­ся десь і якимсь тай­ним чи­ном при­во­ди­ти чу­дові, ясні ночі…


Марійка сто­яла в по­луд­невій порі ко­ло сто­лу і за­ви­ва­ла са­ме в якусь хуст­ку гор­нець із бор­щем і ку­ле­шею, що не­дав­но зва­ри­ла хлоп­цям. Ми­хай­ло або Са­ва ма­ли прий­ти й узя­ти їду в бур­дей. Івоніка мав аж по обіді вер­ну­ти, а во­на са­ма не ма­ла ча­су відно­си­ти їм харч.


Саме пе­ред хви­лею гля­ну­ла вікном, чи не йде кот­рий із них; їй зда­ва­ло­ся, Ми­хай­ло. Од­на­че не по­ба­чи­ла ніко­го. Над­ворі бу­ло мряч­но, і крізь малі вікон­ця ма­ло що бу­ло вид­ко. Во­на спіши­ла сьогодні, її ожи­да­ла різна пра­ця. Окрім то­го, ма­ла ще в се­ло йти.


Була ли­ше в со­рочці, об­пе­ре­за­на барв­ним по­ясом, без руш­ни­ка на го­лові, і з своїм си­вим роз­пат­ла­ним во­лос­сям виг­ля­да­ла ди­ко. Не ма­ла нині навіть ча­су

1 ... 69 70 71 ... 98
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Земля, Ольга Кобилянська», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Земля, Ольга Кобилянська"