Книги Українською Мовою » 💙 Класика » Земля, Ольга Кобилянська 📚 - Українською

Читати книгу - "Земля, Ольга Кобилянська"

В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Земля" автора Ольга Кобилянська. Жанр книги: 💙 Класика. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 68 69 70 ... 98
Перейти на сторінку:
гри­си­ком, [105] лізло йо­му до рук та пха­ло йо­му свою го­лов­ку під па­ху, та­ке бу­ло пе­ще­не. А ро­зум­не бу­ло, а на їду та­ке доб­ре. Та­ке ма­ле, а бра­ло­ся ніби вже сінце їсти, вже ніби щось ми­ка­ло з-за дра­би­ни. Але та прок­ля­та Сой­ка… та прок­ля­та Сой­ка… її вар­то-та­ки за­раз на місці вби­ти! Скільки вже шко­ди во­на на­коїла! Скільки дро­бу по­роз­ди­ра­ла, ку­рей, ка­чок, раз і індич­ку: а скільки га­ла­су, ме­тушні за­во­ди­ла, і все че­рез од­но ніщо, пус­то та дур­но, не­на­чеб ба­чи­ла якісь стра­хо­ви­ща або інші при­ви­ди. Прок­ля­та со­ба­ка, ко­би за­мовк­ла вже раз на­завсіди!

Михайло по­тяг­нув її кілька разів ба­то­гом так, що во­на з півго­ди­ни ска­вуліла і кру­ти­ла­ся в своїй буді за місцем…


Шкода бу­ла за­ве­ли­ка, аби про­ти неї ос­та­ти­ся спокійним. А при­чи­ною бу­ла во­на. Пліт, що за­ми­кав ма­ле обійстя ко­ло бур­дея, був уже та­кож, мов обс­ку­ба­на гус­ка, ста­рий та нез­да­лий. Особ­ли­во ж те місце, де звіри­на зба­ви­ла­ся. Кілля вис­та­ва­ло з нього, мов ба­бині зу­би.


Він, Ми­хай­ло, мав ще на­весні - як при­хо­див на Ве­лик­день до­до­му - на думці по­ла­го­ди­ти той пліт, ли­ше не мав тоді до­волі ча­су. Кілька вільних днів, а потім свя­то, та й не бу­ло ко­ли й роз­мах­ну­ти­ся. Але те­пер він вже йо­го так не ли­шить. По­ла­тає йо­го, по­ла­го­дить, і все бу­де доб­ре. Так не мог­ло дальше ли­ши­ти­ся. Нині та­ка шко­да, завт­ра інша, а по­завт­ра мог­ло знов що інше скоїти­ся. А потім нас­та­не зи­ма, за­па­дуть сніги, і цілий пліт по­ва­литься на зем­лю. Як він йо­го підіпре, по­ла­тає, то пос­тоїть ще який­сь час. А як вер­не зовсім до­до­му, тоді інак­ше при­ло­жить до нього ру­ки. Ли­ше аби кілля тро­хи звідки роз­до­бу­ти. Все інше бай­ка.


- А «сусідній» ліс до чо­го? - спи­тав йо­го Са­ва з глум­ли­вим усміхом, вка­зу­ючи го­ло­вою на без­лис­тий ліс, що сто­яв нед­виж­но, мов вко­па­ний.- Від чо­го ліс? Кілька­над­цять ка­валків кілля та, як тре­ба, тро­хи й прут­тя, що роз­рос­та­ло­ся на вогкій часті лісу, і спра­ва скінче­на. Че­рез те ліс не зба­виться, а йо­го пан, чи хто він там є, не бідніє. А в нім бу­ло все, що бу­ло потрібно до за­го­ро­ди. Те­пер бу­ли ночі такі ясні та гарні, що мож­на кож­ну гілку розрізни­ти, і від бур­дея не на півсвіту відда­ле­ний. Збіжжя не бу­ло ко­ло лісу ніяко­го, щоб не­хай би хто ска­зав, мож йо­го по­то­ло­чи­ти, зем­ля бу­ла вок­ру­ги не­на­че об­го­ле­на, і сліди тра­ти­ли­ся на ній, як на льоду, лю­ди за­хо­ди­ли сю­ди ли­ше рідко; що мог­ло бу­ти тут ро­зумніше, як піти та наб­ра­ти всього, що потрібне? Ли­ше прав­да, не тре­ба би бо­яти­ся.


На ті сло­ва Ми­хай­ло усміхнув­ся, та й Са­ва усміхнув­ся і собі.


- Як ти не підеш, то я піду! - ска­зав він.- Мені все од­но! Кож­ний має шко­ду! Де­ре­во рос­те, а ху­до­би­на, як за­ги­не, то вже не вста­не!


Сава прав­ду мо­вив. Тро­хи кілля з «сусіднього» лісу а тро­хи прут­тя, і він ли­шить та­тові пло­ти­ще в по­ряд­ку. Те­пер і Са­ва охо­чий до ро­бо­ти, а там, як він піде знов до ка­сарні, оце лед­ве чи зро­биться пе­ред йо­го цілко­ви­тим по­во­ро­том.


«Ей, та ка­сар­ня, та ка­сар­ня! - по­ду­мав знов.- Ко­би він уже раз у своїм житті по­ба­чив­ся на волі, во­на не­на­че жит­тя за­га­ти­ла йо­му своїми му­ра­ми».


Надвечір вий­шов пе­ред бур­дей і розг­ля­дав­ся ціка­во. Звізди по­вис­ту­па­ли. Не­бо бу­ло ни­ми засіяне. Бу­ло яс­не й чис­те, яким бу­ває ли­ше в осінні ночі. Гли­би­на йо­го бу­ла без­меж­на. Наліво тро­хи ле­жав «сусідній» ліс. Не­на­че ве­ли­ка, знес­ла пля­ма, чорнівся на гладкій по­верхні землі і, зда­ва­ло­ся, сти­ха при­ма­ню­вав до се­бе.


Чи не бу­ло ти­хо? Сну­ва­ла­ся сю­ди яка людська ду­ша? Чи потрібно бу­ло хто знає скільки де­ре­ви­ни? Хотів хто ду­би ва­ли­ти? Ет, кілька­над­цять, ні, навіть не кілька­над­цять, а мо­же, ли­ше з де­сять ка­валків, і бу­ло би до­сить.


Але він че­рез та­та на­ду­му­вав­ся. Та­то не лю­бив, як хто ся­гав ру­кою по чу­же доб­ро. Все ка­зав: «Те, що ти візьмеш із чу­жо­го, му­сиш подвійно відда­ти, і навіть не бу­деш зна­ти, ко­ли відда­си!» Він сти­дав­ся та­та гірше, як ма­ла ди­ти­на.


- Ніяк іти в ліс, та­то дізнається! - ска­зав до Са­ви, що вий­шов за­раз за ним, за­би­ра­ючи­ся, як зви­чай­но, ве­чо­ром до Рахіри.


- Тата завт­ра не бу­де до­ма! Він іде до міста, щоб віднес­ти якусь ра­ту [106] до бан­ку!


- Хто ка­зав?


- Так ма­ма ка­за­ла! А ти маєш та­тові сповіда­ти­ся, що йдеш у ліс? - спи­тав Са­ва докірли­во. - Ану, як та­то по­ба­чить пліт по­ла­та­ний, чи ска­же сло­во? Врешті, як хо­чеш, мені що до то­го? Я не повішу­ся на плоті, хоч ти йо­го ро­би або не ро­би! - Здвиг­нув бай­дуж­но пле­чи­ма і пішов пильним кро­ком до се­ла.


- Ти все своє! - за­бур­мотів Ми­хай­ло пох­му­ро під но­сом.- Я знаю, що тобі все од­но!


Відтак про­май­нув йо­го пог­ляд побіжно по лісі. Він ле­жав уже за­ку­та­ний у теміні і ждав. Уже не­на­че ви­го­во­рив своє: «Піти взя­ти і зро­би­ти, що тре­ба! Що в лісі ро­биться, те не грішне!»


Ну, йо­му не тре­ба ба­га­то де­ре­ви­ни…


Його сер­це бу­ло ще пе­ре­пов­не­не жа­лем за дрібною ху­до­би­ною, що змар­ну­ва­ла­ся, і він відчув пот­ре­бу праці, не­на­чеб во­на ма­ла відшко­ду­ва­ти стра­ту, що лу­чи­ла­ся в гос­по­дарстві, та за­гоїти ра­ну. Потім він уже спокійно вер­неться на­зад до ка­сарні. А завт­ра йдуть та­то до міста… Мо­же би, й він пішов з та­том? Уже спов­на два місяці ми­ну­ло, як по­ки­нув му­ри. На кілька го­дин міг би йти. Приніс би що Анні. Від ча­су як го­во­рив із нею на са­моті в полі та потішав її, не го­во­рив із нею більше.


Тут проб­лис­ло йо­му мов світлом у душі: «Він бу­де го­во­ри­ти з та­том по до­розі про се­бе і про Ан­ну, бу­де го­во­ри­ти, аяк­же! І так уже за два дні свя­то­го Ми­хай­ла! А на са­моті уд­вох предс­та­вив би та­тові все крас­но, поп­ро­сив би та й здо­був би та­та на свою сто­ро­ну. Відтак мав би ли­ше з ма­мою упо­ра­ти­ся. Ура­ду­вав­ся сею дум­кою, мов здо­бут­ком… «Але чи доб­ре прис­ко­рю­ва­ти речі, що ма­ли свій оз­на­че­ний день на порішен­ня? - відго­моніло йо­му десь не­яс­но в гли­бині душі.- Че­ка­ти так дов­го на Ми­хай­ла, а те­пер два дні пе­ред Ми­хай­лом за­го­во­ри­ти?… Чи вий­де се на доб­ре?… Свя­тий Ми­хай­ло був йо­го пат­ро­ном…»


Щирість і по­божність так і за­пов­ни­ли на­раз йо­го мо­ло­ду ду­шу, так і скріпи­ли йо­го надію на доб­рий успіх у бу­ду­чо­му. Не­на­че в м'яких хви­лях блис­ку зад­ри­жа­ло в йо­го серці щас­тям. Йо­го ро­дичі бу­ли добрі. Хоч би що й ка­за­ли

1 ... 68 69 70 ... 98
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Земля, Ольга Кобилянська», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Земля, Ольга Кобилянська"