Книги Українською Мовою » 💙 Сучасна проза » Титан, Теодор Драйзер 📚 - Українською

Читати книгу - "Титан, Теодор Драйзер"

840
0
30.08.22
В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Титан" автора Теодор Драйзер. Жанр книги: 💙 Сучасна проза. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 70 71 72 ... 185
Перейти на сторінку:
не з тих, хто забуває образи.

Френк презирливо посміхнувся, і Мак-Кенті з Едісоном усміхнулися також.

— Ну, там видно буде, — зауважив останній. — Поки що він ще не господар газети.

Мак-Кенті, котрий ділився своїми думками тільки з Ковпервудом, почекав, поки вони залишаться наодинці.

— А що вони можуть зробити? — спитав він. — Ваша пропозиція — практична та розумна. Чому б місту не віддати вам цей тунель? Кому і навіщо він потрібен в такому вигляді, як зараз? А що стосується побудови петлі — так іншим компаніям це дозволили? Я так гадаю, що це все «Чиказька міська залізнична» та газові компанії каламутять воду і підбурюють усіх проти вас, укупі з цими чваньками зі Стейт-стрит. Мені вже не вперше мати з ними справу. Дайте їм зірвати хороший куш — і вони будуть репетувати, що це — чудова, високоморальна ідея. Дайте поживитися комусь іншому, і вони лементуватимуть про брудні махінації. На них нема чого звертати увагу. Муніципалітет у наших руках. Як тільки вони оголосять рішення — ваша справа в капелюсі. Нехай спробують довести, що тут щось нечисто. Мер — людина тямуща. Він хутко підпише те, що вирішать члени муніципалітету. А цей хлопчисько Мак-Дональд може теліпати язиком, скільки йому заманеться. Якщо він уже занадто зарвется, — зустріньтесь із його батьком. Ну, а Гіссоп — той просто старий дармоїд. Я ще ніколи не бачив, аби він підтримав якусь справді корисну для міста дію, якщо тільки вона не на руку Шрайхарту, або Меррилу, або Арнілу, або ще комусь із тієї зграї. Я їх не перший рік знаю. Моя рада — послати їх під три чорти і діяти. Вони присвоїли собі в місті владу, а ви її відберіть, і тоді відразу все піде як по маслу. Більше вони вже нічого задарма не отримають. Вони не дуже йшли мені назустріч, коли я потребував підтримки.

Але Ковпервуд мовчав, холодно зважуючи всі «за» та «проти». «Чи варто давати хабар Мак-Дональду-молодшому?» — питав він себе. Едісон вважав, що Мак-Дональд не може вплинути на результат справи. Зрештою, обдумавши все, Френк вирішив триматися раніше наміченого плану. В результаті репортери — ті, котрі завжди товклися в кулуарах муніципалітету і були пов’язані з депутатом Томасом Даулнінґом, головним поплічником Мак-Кенті в муніципалітеті, а також час від часу (по суті ж, доволі регулярно) зазирали в контору «Північно-чиказької транспортної», іншими словами — в нову елегантну контору Ковпервуда на Північній стороні, могли втямити, що вже незабаром муніципалітет прийме два важливих рішення, а саме: передасть «Північній компанії» в безстрокове та безоплатне користування — тобто просто подарує — тунель на Ла-Саль-стрит і дасть дозвіл на прокладку нової петлі міської залізниці вулицями Ла-Саль, Мунро, Дірборн і Рендолф. Френк під час інтерв’ю вельми барвисто розписував ті вдосконалення, які проводить і планує проводити далі «Північно-чиказька транспортна» й яке блискуче майбутнє це обіцяє Північній стороні і діловим кварталам міста.

Шрайхарт, Меррил та інші особи, пов’язані із «Залізничною компанією Західної сторони», негайно здійняли рейвах у клубах і редакціях газет, штовхаючи Брекстона, Рікетса, молодого Мак-Дональда й інших видавців на Ковпервуда. Всі вони шалено заздрили Френкові та його запаморочливим успіхам. «Про те, що інші компанії цілком безоплатно отримували від міста різні привілеї, так виглядало, встигли вже забути», — саркастично зауважив із цього приводу новий магнат.

Спритна махінація, яку Ковпервуд провернув із чиказькими газовими компаніями, його смілива, хоча і без­успішна спроба проникнути в чиказький «вищий світ», його філадельфійські пригоди, яких він не приховував, — все це змушувало ультраконсервативних функціонерів міста ставитися до нього вкрай насторожено. У «Кронікл», газеті, що фінансувалася Шрайхартом, з’явилося повідомлення під заголовком «Зухвале привласнення міського тунелю». Це був різкий випад, і Френк оскаженів. З іншого боку, «Прес», газета Гейґеніна, зустріла проект побудови нової петлі напрочуд сприятливо і висловила тільки певний сумнів щодо тунелю — чи слід віддавати його Ковпервудові зовсім безоплатно. Інший видавець, Гіссоп, вважав своїм обов’язком заявити, що чисто номінальної компенсації за тунель, певна річ, недостатньо, і крім цього, якщо вже вирішувати будівництво петлі, то потрібно зобов’язати при цьому «Північну компанію» замостити надані в її розпорядження вулиці, піклуватися про їхній ремонт та освітлення. «Інкваєрер», в якому все ще порядкували пан Дюбуа і пан Мак-Дональд-молодший, метав громи та блискавки. Чикаґо не віддасть свої тунелі без­оплатно. Ніяких концесій на прокладку нових ліній у діловій частині міста! Правда, на адресу самого Ковпервуда не було сказано ні слова. «Ґлоб», часопис пана Брекстона, висловлював упевненість, що спроба заволодіти тунелями не увінчається успіхом, а петлю пропонувалося прокласти по Стейт-стрит, або по Вобеш-авеню, або по обидвох цих вулицях (де, до слова, містилися крамниці пана Меррила), бо це нібито створить більше зручностей для населення. Такі замітки з’являлися день у день, і це достатньо красномовно свідчило про те, якою мірою газетна полеміка відображала справжні інтереси населення.

Френк, котрий не бажав рахуватися ні з ким, незмінно самовпевнений, виявляв повну байдужість до підступів ворогів, хоча в душі і дратувався, що саме так скінчилися всі його загравання з пресою! Що ж, Мак-Кенті мав рацію — треба діяти, потрібно перш за все показати їм свою силу. Коли заново прокладеними шляхами побіжать вагони канатної залізниці й яскраво засяє вогнями відремонтований тунель, коли пробкам і тисняві біля мостів буде покладено край, населення побачить, яку користь приніс місту Френк Алджернон Ковпервуд, і стане на його бік.

Нарешті все було готове, і проект махляра протягли через муніципалітет. Мак-Кенті, не будучи цілком упевнений у результатах справи, наказав поставити собі крісло-гойдалку прямо в залі нарад. У цьому кріслі він сидів весь час, поки обговорювався проект. Не більше як сторонній глядач на вигляд, але спражній натхненник і режисер цієї постановки по суті. Всі, в тому числі і Ковпервуд, дізналися про вчинок Мак-Кенті, коли нічого вже не можна було вдіяти. Прочитавши доволі уїдливий опис цієї витівки в часописах, Едісон і Відер, немов за командою, здивовано підняли брови і тут же спохмурніли.

— Е-е, груба, я б сказав, робота, — протягнув Еді­сон. — Я думав, що у Мак-Кенті більше такту. Ось воно — ірландське виховання.

Александр Рембо, незмінний прихильник і шанувальник Ковпервуда, переглянувши газети, не повірив своїм очам. Невже Френк і справді злигався з цим пройдисвітом Мак-Кенті й остаточно знехтував громадською думкою? Новий проект здавався панові Рембо настільки діловим і доцільним, що він рішуче не розумів, як можна проти нього заперечувати і навіщо Мак-Кенті та Ковпервудові знадобилося вдаватися до

1 ... 70 71 72 ... 185
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Титан, Теодор Драйзер», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Титан, Теодор Драйзер"