Книги Українською Мовою » 💙 Сучасна проза » Чумацький шлях 📚 - Українською

Читати книгу - "Чумацький шлях"

В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Чумацький шлях" автора Володимир Кирилович Малик. Жанр книги: 💙 Сучасна проза. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 71 72 73 ... 157
Перейти на сторінку:
і ти мусиш їх слухатись… Ось так!.. А Катря покаже тобі господарство, щоб ти знала, що робити…

Дівчина сіла на край ослона, несміливо взяла ложку до рук – простягнула до миски, але очима в цей час метнула по всьому столу і по домочадцях, що сиділи за ним. І погляд той був такий чіпкий, пронизливий, що кожному здалося, як щось холодне і колюче торкнулося його серця.

Катря знітилася. Ну й очі – ніби просвічують тебе наскрізь! Мовби читають твої думки! А сама нічогенька – в міру округла, не товста і не кістлява, не руда, мов кішка, але й не чорна, мов галка, а якась середня – попеляста чи темно-сіра, як миша. От тільки очі чимось відрізняються від звичайних людських очей – якісь холодні, зелені, проникають в саму душу і перевертають в ній усе.

І де господар знайшов таку?

Зразу ж по обіді, коли Катря вийшла з хати, до неї підійшла Луша, взяла під руку.

– Знаєш, серденько, мені здається, що ми однолітки і, мабуть, сироти, – почала несподівано мову. – Бо який же батько віддав би свою дочку у найми?

– Так, я справді втратила батька, – тихо відповіла Катря.

– От бачиш – я так і знала… А я кругла сирота – вже не один рік поневіряюся по наймах… І кінця-краю їм не бачу…Невже ж так нам і доведеться посивіти у наймах, як отій старій Парасці? Чи Бог нас красою обділив? Чи щастям? Чи ми не роботящі? Та невже ж не знайдеться той, хто візьме нас заміж і зробить господинями?

– Хтозна, – здвигнула плечима Катря. – Хто те відає?

– Ну, дівчина зразу відчуває, чи подобається комусь, чи ні. Ось, приміром, у хазяїна син уже парубок, женити пора. Чим не жених? І багатий, і собою не поганий. Невже не пробувала знадити його?

– Дуже треба! – фиркнула Катря. – Знаджувати осоружного!

– Хіба в тебе був хтось?

– Був.

– Де ж він?

Катрі не сподобався цей допит. Вона не розуміла мети його. Тому відповіла різко:

– Був, та немає… Поїхав у Крим та не повернувся!

Луша полегшено зітхнула.

– І ти його дуже кохала?

– Дуже.

– І нічого не матимеш проти того, щоб я закрутила голову Василю?

– З чого ти взяла, що я буду проти?

– Ну, ти гарна дівчина, а він багатій… Чому б і не спробувати?

– Ради Бога, не тули праведне до грішного!.. Коли б Івась був живий, то нікого мені не треба!

Луша подивилась на неї довгим, пильним поглядом.

– Ну, Катре, дивись – не передумай. Я тебе попередила!.. А тепер покажи господарство. Бачу, тут аби руки – то робота знайдеться! Коли б знала, що на себе працюватиму, то старалася б, а на дядю – хай Хуржик дурнішу знайде!

З цими словами вона рушила перша, ніби все тут їй було відоме, – заглянула і до корівника, і до свинарника, і до пташника. І Катря в душі дивувалася, як вона всюди прискіпливо приглядалася, цмокала язиком, ніби прицінювалася на ярмарку. Катрі стало смішно. Їй здалося, що вона розгадала потаємні наміри цієї дівчини, яка будь-що заповзялася вийти заміж за багатого і стати незалежною ні від кого господинею.

Разом з тим їй подумалося, що було б непогано, коли б Василь і справді уподобав цю дурноверху, – може б, від неї відв’язався зі своїми залицяннями.

7

Два тижні Івась не відходив від Керіма – поїв відварами та настойками трав, які готував старий знахар Щока, розтирав лоєм груди, бо старий уже не мав сили це робити, обкладав торбинками з гарячими висівками, а знахар двічі на день правив молитву над хворим, заглядав у рота та в очі і наказував молодому помічникові знову й знову терти Керімові грудину й ребра, аж поки з того не пожене піт.

Врешті одного дня Керімове тіло вкрилося рясним потом. Він ніби скупався в ньому – аж сорочка промокла наскрізь.

– Буде жити! – перехрестився знахар Щока. – Чуєш, Іваку! Житиме твій татарчук! Хвороба відступила від нього! Радуйся!

Івась уже звик до того, що запорожці звали його Іваком. Тому відгукнувся відразу:

– Радуюсь, дідуню… Керім – справжній друг. Він не раз виручав мене у скрутну хвилину.

1 ... 71 72 73 ... 157
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Чумацький шлях», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Чумацький шлях"