Книги Українською Мовою » 💙 Сучасна проза » Ярославна 📚 - Українською

Читати книгу - "Ярославна"

В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Ярославна" автора Валентин Лукіч Чемеріс. Жанр книги: 💙 Сучасна проза. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 71 72 73 ... 142
Перейти на сторінку:
голоситимуть, чекатимуть, знаючи, що не всі повернуться. Але чекатимуть вічно, тужачи й голосячи, – така вже доля жінок.

І не Ярославна була першою, і не Ярославна стала останньою. Мабуть, ніхто тут не стане останньою. Бо лунає і лунатиме вічно:

Засвіт встали козаченьки В похід з полуночі, Заплакала Марусенька Свої ясні очі…

А відповідь… А порада… Вона є, була і буде. Теж вічна:

Не плач, не плач, Марусенько, Не плач, не журися. Та за свого миленького Богу помолися…

Іншого жінкам нашим і не дано.

Що тоді, в часи Ярославни і Марусеньки, що тепер.

І завтра-позавтра – така вже їхня – Ярослави і Марусеньок – доля жіноча…

Бо все відбувається у вічному «Поясі життя», як називається одна з поезій мого земляка, поета Олександра Зайвого з Придніпров’я, який так рано пішов з цього світу:

Ті ж зірки зоріють в небосхилах, та ж тече ріка, що колись текла в часи Трясила і в часи Сірка. І все так співають треті півні, так цвітуть сади, як в часи Марусі Чураївни і Сковороди. По земнім бутті прямують люди за Чумацьку Путь. Раз живущий вдруге жить не буде, А сади цвітуть. Будуть вишні, явір і калина, поки світ не згас. Після нас ця буде Батьківщина, що була до нас. Буть тобі, билинний наш народе, безлічі віків! О, яких ти ще Шевченків родиш і яких Франків! Зникну я, як зникли сонми предків, знаючи одне: десь, колись, за далеччю парсеків родять знов мене. Зоряною мрією поета прагну в майбуття, адже вічно крутиться планета в поясі життя.

Фортеця (від італ. fortezza – укріплення) – укріплений пункт (місто) з довгочасними спорудами, постійним озброєним гарнізоном і різними припасами, приготовлений до тривалої кругової оборони.

В Київській Русі в XI ст. відомо близько 90 укріплених міст (градів), у тім числі й Київ. В середині фортець містилася цитадель – у Київській Русі називалася дитинцем. (Пізніше, з XIV ст. цитадель у давньоруських князівствах буде зватися кремлем).

Тоді створювали добре укріплені міста-фортеці та чималі земляні вали поміж ними, на котрих ставили високі й міцні дубові гостроколи. Та, власне, частоколи-гостроколи на земляних валах і захищали первісні руські міста-фортеці. Як свідчить літопис, вони зводилися уздовж природних рубежів – рік, що були важко приступними для нападників.

Понад Сеймом і виріс Путивль.

Обороняли місто-фортецю з її дитинцем теж потужні земляні вали.

Вони й були головними захисниками міст-фортець у X–XIII ст. Їх насипали на особливих дерев’яних (зрубних) спорудах, а перед ними копали рови і заповнювали їх водою. Вали великих міст сягали у висоту на 8 – 10 метрів, а в Києві вони були найвищими і наймогутнішими на Русі, тож досягали 16 метрів заввишки. Земляні вали, хоч якої б вони були товщини й висоти, слугували основою для дерев’яних стін. Вони споруджувалися на гребенях валів у вигляді зрубів з товстих, здебільшого дубових, колод, що для міцності мали ще й поперечні коробки стін. Їх висота сягала від 3 до 5 метрів. У горішній частині стін з внутрішнього боку припасовували галереї, що їх літописці називали «заборонами», і звідки захисники обстрілювали нападників.

Ворота фортець та укріплених міст будували у вигляді вежі, внизу був проїзд.

Через рів перекидали дерев’яний міст. Коли виникала небезпека, його спалювали або рубали сокирами – підйомних мостів на Русі до XIII ст. не знали.

Таким було й «місто на Путі» – Путивль над Сеймом. (У ті часи річку звали Семь, (очевидно, вона витікала з семи окремих джерел), на валах якого співала, тужила-плакала і заклинала Ярославна.

Путивль – це «город на путі». Пригадуєте: на путі стоять. Тобто не давати кому-небудь проходити кудись.

І Путивль, стоячи на путі, не давав різним незваним гостям, що, як відомо, завжди гірше татарина, нападати на Русь і на Київ в першу чергу.

Місто-фортецю звели у X столітті невгамовні сіверяни. З наказу київського князя Володимира Святославича.

Літописець Нестор:

«І мовив Володимир: «Недобре, що мало міст поблизу Києва». І почав ставити міста по Десні, й по Остру, і по Трубежу, і по Сулі, і по Стугні. І став набирати мужів кращих із словен, і з кривичів, і з чуді, і з в’ятичів, і ними населив міста, тому що була війна з печенігами. І воював з ними, і перемагав їх».

Серед річок Нестор не згадав Сейм, а саме на його мальовничому і крутому березі з наказу Володимира і виникло тоді «місто на путі» – Путивль.

Потрібен був ланцюг городів-фортець на східних і південних рубежах Русі, що мали б стати надійним захистом від набігів кочовиків. Тоді й виник Путивль на мальовничому і крутому березі Сейму, а навколо – непрохідні ліси, заливні луки, край був тоді малолюдний, глухий, повний тривог і небезпек.

Збудований новгород-сіверським князем, він швидко став досить велелюдним.

Вже в ті часи Путивль – один з адміністративних і ремісницьких центрів краю, мав потужні оборонні мури – вали.

На одному з горбів, що й сьогодні йменується Городком, збереглися залишки фортечних стін – товсті дубові колоди, зариті в землю.

Це й була путивльська фортеця тих часів. Фортечні майстри приїздили сюди повчитися фортифікаційному мистецтву та дивувалися могутності путивльських укріплень. А навколо простилалася прадавня Сіверська земля.


…І тут починаються загадки, таємниці, якісь натяки, погрози, лихі призвістки. Містика-магія. Чи не чаклунські заклинання.

Міфологія, одне слово.

Боян віщий тільки здума Кому пісню заспівати, А вже думка по деревах білкою в гіллі, Сірим вовком по землі. То орлом вона полине, Сизокрилим аж під хмари…

Складається враження, що думка Бояна може матеріалізовуватись (а втім, сьогодні вже майже доведено: думка людська – матеріальна) і перевтілюватися в того, в кого захоче її перевтілити сам господар – у Бояна, наприклад, чи білкою, сірим вовком, орлом… Ні, ні, це не літературне порівняння, не поетичні метафори, як здається на перший погляд, ні… Це щось більше. І це «щось» поки що нам не дано пояснити й збагнути до кінця.

Міфологією переповнене «Слово» від першого рядка й до останнього; міф – грецьке слово, що означає взагалі слово, в значенні оповідь, сказання, передання.

І розпочинає міфологію «Слова», його метаморфози, міфічний, але віщий Боян. Віщий – це означає пророчий. Мудрий і проникливий. Який володіє здатністю і перевтілення, і передбачення. А загалом – поет. Безперечно – перший на Русі. Співець і музика. Очевидно, жив у другій половині XI ст., оспівував подвиги руських князів, підказував їм, як треба діяти – і на війні, і в мирному житті (хоч миру тоді майже не було), як любити і берегти свою Вітчизну. (З великої літери). І як

1 ... 71 72 73 ... 142
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Ярославна», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Ярославна"