Книги Українською Мовою » 💙 Дитячі книги » Місто біля моря 📚 - Українською

Читати книгу - "Місто біля моря"

В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Місто біля моря" автора Володимир Павлович Бєляєв. Жанр книги: 💙 Дитячі книги / 💙 Пригодницькі книги. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 73 74 75 ... 119
Перейти на сторінку:
дизелі. Ти не можеш собі уявити, Василю, який велетень цей дизель! Движок, що пихкав у нас у підвалі фабзавучу, приводячи в рух токарні верстати і циркулярну пилу, — сморчок у порівнянні з нашим двигуном. Можу сказати цілком одверто: робота виключно цікава, і я дуже задоволений з неї. (Кожного разу, коли я пишу слово «задоволений», мені пригадується наш фабзавуч і Бобир, який одного разу написав це слово «затоволений»). Як він, наш товаришок, почуває себе біля моря? Передай йому мої найкращі побажання.

Мене одразу ж призначили у бригаду з шести чоловік. Живу далеко — кілометрів дев’ять од заводу, але цієї відстані не помічаю. Навпаки навіть: приємно їхати через столицю трамваєм і розглядати у вікно її вулиці. Приїжджаю раніш, готую інструмент. Майстер Іван Петрович Колесниченко похвалив мене одного разу: «От, — сказав, — Монька хоч і подолянин, недавній фабзавучник, але старається не гірше за інших». Люди в бригаді підібрались хороші, переважно старички. Один з них пробував було пожартувати з мене і послав в інструментальну, щоб я йому приніс якесь «бігме». Я кричу, вимагаю, а потім виявляється, що «бігме» — це вигадка, такого інструмента взагалі нема. Посміялися з мане здорово!

Серед кадрових робітників дизельного цеху є чимало таких, які самі революцію робили. І не тільки Радянську владу на Україні зміцнювали, але ще під час травневого страйку 1902 року бастували, в 1905 році поліцейських били. Справжній пролетаріат! Вони розповідали мені немало про бої харківських робітників проти царату. От учора скінчили ми роботу, виходимо з цеху із складальником Кулешовим, — років йому вже біля шістдесяти. Бачимо — трамваї повні-повнісінькі. Він і каже мені: «Давай, Моню, підемо пішечки до центру». Пішли ми з ним, і я нітрохи не пожалкував, що згодився на таку прогулянку. Ідемо, а старик розповідає мені, як готувалось у Харкові повстання, як приїздили делегати ЦК більшовиків з Пітера. Уже в центрі, на майдані Рози Люксембург, там, де проїзд з майдану на Університетську, Кулешов показав мені, де містився штаб повстання, звідки підносили боєприпаси, де підстрелили перших поліцейських, де спорудили барикаду…

Порядки тут інші, аніж у нашому місті. Пам’ятаєш, як проробляли у нас навіть безпартійних за те, що вони носили галстуки? Тут — зовсім інше. Молодь ХПЗ, і особливо нашого дизельного цеху, не вважає негожим гарно, охайно одягатися. «Справа зовсім не в галстуці, — кажуть тут, — а в тім, яке нутро у людини під тим галстуком». Після роботи молоді хлопці миються, переодягаються в усе чисте і вже тоді їдуть додому. Правильна постановка питання! А то інший часто, мовби навмисно, щоб довести всім, що він робітник, влазить у мазутній спецівці в трамвай і всіх бруднить, замість того щоб залишити робу в цеху.

У дизельному великий комсомольський осередок. Поки що я — відвідуючий. Коли я розповів секретарю, чому ви не прийняли мене в комсомол, він засміявся і сказав: «Та ти й зовсім міг від рук одбитися!» І порадив мені незабаром подати заяву. Так-то, Василю!

Ну, закінчую. А як напишуть тобі хлопці, Василю, — якомога швидше пришли мені їх точні адреси. Передай Маремусі та Бобиреві мої найкращі побажання».

Я прочитав цього листа стоячи, не переодягтись. І хоч Монька натякав на колишнє ставлення до нього, зразу ж відійшли в тінь сьогоднішні прикрості: і сутичка з Кашкетом, і занадто, можливо, груба розмова з Анжелікою.

Витрушуючи пісок із черевиків у сарайчику, я подумав, що непогано б у нас в ливарні завести харківські порядки. Який смисл іти через усе місто в брудній, місцями пропаленій робі, коли можна там, у нас, помитися, переодягтися і отак, як томильники, вертатися з роботи чистим!

Пригадалось, як, виряджені, проходили ми ще зовсім недавно вулицями весняного міста, лузаючи насіння і гризучи кокошки, і як наздогнали нас Фурман з Гузарчиком і сказали про те, що прибули путівки для випускників фабзавучу на заводи України. Зовсім недавно це було, а скільки нового сталося в житті кожного з нас від того суботнього вечора, і як твердо ми вже стали на ноги!

«Любе, рідне місто! — думав я, хлюпаючись, як качка, біля колодязя. — Чи побачу я тебе коли-небудь знову? Чи пройдуся Прорізною, слухаючи шелестіння дерев? Чи заберуся на зубчасті стіни Старої фортеці і чи гляну звідти, з її валів, на широкі простори мого Поділля, на весняну повінь Смотричу? Розбрелись ми по Україні з путівками в нове життя, і навряд чи судилося нам зустрінутися знову над скелястими урвищами старовинного міста і пройти з пісняг ми і факелами темними урочищами до бистрого Дністра».

Доручення Коломійця

«Дорогий Васильку!

Пробач, друже, що не відповів одразу. Запарився! Що називається — повні руки роботи. Як поїхали ви на заводи, спорожнів наш фабзавуч; здавалось би, можна і нам позагоряти на скелястих берегах Смотричу. Але ми вирішили інакше. Раз партія закликає нас перейти розгорнутим фронтом у наступ на приватника і всі сили кинути на індустріалізацію країни, чи ж маємо ми право в такий гарячий час канікули влаштовувати?

Зібрав я комсомолят першого року навчання, Полевой запросив у школу педагогічний персонал — і на загальних зборах ми вирішили обновити нашу школу власними силами.

Більше місяця, день у день, ми з’являлись у фабзавуч і впорядковували приміщення, заготовляли новий інструмент, розширювали цехи. Не впізнав би ти, Васильку, і свого цеху зараз! Ливарня твоя побілена зсередини і зовні. А біля входу Козакевич відтворив на стіні у збільшеному розмірі емблему профспілки металістів. І тепер перехожі зразу ж здогадуються, що в цьому чистенькому будинку, де колись засідали казначейські «ділопути», вариться чавун. А пам’ятаєш комору біля слюсарної? Нема вже її і сліду! Ми знесли дерев’яну перегородку і на площі, що звільнилася, поставили ще три верстати з лещатами. Таким чином, викроїли ще дев’ять робочих місць для навчання індустріальної зміни. Що це значить, вдумайся, га, Василю? Це значить, що восени ми зможемо прийняти на дев’ять чоловік більше хлопців і дівчат, які б захотіли дружити з зубилом і молотком. А якщо кожен фабзавуч наслідує наш приклад? Це ж буде ціла дивізія промислового пролетаріату. Це наша, радянська молодість, помножена на техніку, на соціалістичне ставлення до праці, на вміння розбиратися в кресленнях і за цими кресленнями будувати майбутнє!

Я дуже радий за вас, що директор заводу у вас справжній більшовик і поставився до вас чутливо, так, як і належить червоному директорові. З твого листа, Василю, я зрозумів, що у вас тепер установилися чудові взаємини з

1 ... 73 74 75 ... 119
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Місто біля моря», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Місто біля моря"