Книги Українською Мовою » 💛 Наука, Освіта » Таємниці походження всесвіту 📚 - Українською

Читати книгу - "Таємниці походження всесвіту"

В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Таємниці походження всесвіту" автора Лоуренс Максвелл Краус. Жанр книги: 💛 Наука, Освіта. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 73 74 75 ... 87
Перейти на сторінку:
досі споруди здавалися карликовими. І будували їх із дуже «практичною» метою звеличення слави Божої.

LHC – найскладніша з усіх коли-небудь збудованих машин, і вона вимагала створення нових методів будівництва та нових інструментів. Побудова прискорювача та детекторів для моніторингу його роботи вимагала спільних зусиль тисяч науковців та інженерів із докторськими ступенями, які були уродженцями сотень країн, розмовляли кількома десятками мов та походили з культур, що сповідували щонайменше стільки ж релігій – і їм знадобилося майже два десятиліття, щоб завершити цю роботу. На тлі його масштабів усі інші збудовані досі машини здаються карликовими. І зводили його з дуже «практичною» метою – звеличення й дослідження краси природи.

З цієї точки зору і собори, і колайдер є пам’ятниками найкращій рисі людської цивілізації – здатності та волі до вигадування й спорудження об’єктів такого масштабу та складності, які вимагають співпраці незліченної кількості людей, якщо потрібно, з усіх куточків світу заради перетворення нашого благоговіння та захоплення устроєм космосу на щось конкретне, здатне покращити умови людського існування. Колайдери й собори є витворами порівняної величі, що звеличують людський досвід у різних сферах. Утім, на мою думку, LHC виграє, і його успішне спорудження впродовж двох десятиліть яскраво демонструє, що ХХІ століття поки що не позбавлене культури та уяви.

Це нарешті виводить мене на стежку, яка веде до 4 липня 2012 року.

Станом на 2011 рік, за висловом одного з посадовців ЦЕРН, LHC розвинув крейсерську швидкість. Обсяг даних, зібраних станом на жовтень того року, уже в чотири мільйони разів перевищував обсяг, зібраний упродовж першого запуску у 2010 році, та в тридцять разів – обсяг, накопичений на початок 2011 року.

На цьому етапі збору даних, на які фізики чекали сорок років, спільнотою почали поширюватися різні чутки. Джерелами багатьох із них були самі ж експериментатори. Я працюю на півставки в Австралійському національному університеті в Канберрі, і в липні 2012 року в Мельбурні мала проходити Міжнародна конференція з фізики високих енергій. Мельбурнська LHC-спільнота вельми велика, тож під час відвідин цього міста я постійно чув, що в ході експериментів викреслюється все більша й більша частина діапазону можливих мас бозона Хіггса.

Багатьом експериментаторам гріє душу можливість довести, що теоретики помилися. Так було й цього разу. Менш ніж за шість місяців до конференції одна експериментаторка захоплено розповідала мені, що вони відкинули майже весь можливий діапазон маси бозона Хіггса за винятком вузенького сегмента між 120 і 130 масами протона. Вона сподівалася, що до липня їм вдасться відкинути й цей сегмент теж. Оскільки я був одним із тих, хто скептично ставився до ідеї Хіггса, почув це не без задоволення. Але хай там як, я активно готував статтю, у якій пояснював, чому частинка Хіггса не може існувати.

П’ятого квітня ситуація стала ще цікавішою, оскільки енергія центра мас пучка LHC трохи зросла, досягши позначки у 8 тисяч енергій спокою протона. Це означало збільшення потенціалу для відкриття нової частинки. У середині червня було оголошено, що очільники двох головних експериментів разом із генеральним директором ЦЕРН не приїдуть до Мельбурна на конференцію, а натомість оголошуватимуть результати вранці 4 липня дистанційно в рамках телеконференції, влаштованої в головній конференц-залі ЦЕРН – тій самій, де Руббіа оголосив про відкриття W-частинок.

Четвертого липня я був на зустрічі фізиків в Аспені, штат Колорадо. З огляду на важливість прийдешнього оголошення, тамтешня фізична спільнота облаштувала екран для прямої телевізійної трансляції, аби о 1-й годині ночі ми всі змогли сісти та спостергіати, як твориться історія. У темній кімнаті в Аспенівському фізичному центрі нас зібралося п’ятнадцятеро – переважно фізики, проте було й кілька журналістів, серед них Денніс Овербай із «New York Times», свідомий того, що йому доведеться писати до глупої ночі. Мені, як виявилося, теж. «Times» попросили мене написати есе для наступного випуску розділу «Science Times» у разі, якщо все пройде, як очікували.

А тоді почалося шоу, і впродовж наступних 45 чи десь так хвилин доповідачі презентували дані з обох великих детекторів, які переконливо засвідчували існування нової елементарної частинки з масою приблизно 125 мас протона. Після стартової катастрофи 2009 року LHC, і зокрема обидва його детектори, працював неомильно. Упродовж перших місяців його роботи мене й багатьох моїх колег вразила бездоганна чіткість результатів, показаних детекторами щодо відомих фонових процесів. Тож нас зовсім не здивувало, що з появою чогось нового детектори виявляли його, навіть попри неймовірно складне середовище, у якому їм доводилося працювати.

Мало того, шукану частинку було виявлено саме в тих каналах розпаду, які були передбачені для бозона Хіггса Стандартної моделі. Відношення розпадів на фотони (через проміжні правдиві кварки чи W-бозони) до розпадів на частинки на кшталт електронів (через проміжні Z-бозони) більш-менш відповідало передбаченням, як і обсяги породження нових частинок у протонно-протонних зіткненнях. Серед проаналізованих на той момент двома детекторними командами мільярдів і мільярдів зіткнень було виявлено близько п’ятдесяти кандидатів на утворення бозона Хіггса. Для більш певної ідентифікації було необхідно провести ще багато перевірок, проте якщо воно ходило, як бозон Хіггса, і крякало, як бозон Хіггса, це, імовірно, був бозон Хіггса. Докази були достатньо переконливі, щоб у жовтні 2013 року, у перший же рік після проголошеного відкриття, Франсуа Анґлеру й Пітеру Хіггсу було присуджено Нобелівську премію.

У лютому 2013 року LHC вимкнули й модифікували так, щоб він нарешті міг працювати з передбаченою проектом енергією та світлосилою. В останні тижні перед вимкненням системи збереження даних великої ємності ЦЕРН накопичили понад сто петабайтів даних – це більше інформації, ніж можуть умістити 100 мільйонів компакт-дисків. На основі даних, які ще не були проаналізовані на момент першого оголошення, надходили все нові й нові результати (зокрема вкрай інтрижні натяки на можливе існування нової та неочікуваної важкої частинки, ушестеро важчої за бозон Хіггса, – натяки, які розвіялися перед самим відправленням цієї книги в тираж).

У випадку справжнього відкриття чим більше у вас даних, тим краща картина, тоді як аномальні результати схильні з плином часу зникати. Цього разу картина була дуже гарна, майже занадто гарна. Якщо порівняти п’ять різних передбачених каналів розпаду на фотони, Z-частинки, W-частинки, тау-частинки

1 ... 73 74 75 ... 87
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Таємниці походження всесвіту», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Таємниці походження всесвіту"