Книги Українською Мовою » 💙 Сучасна проза » Прибутні люди 📚 - Українською

Читати книгу - "Прибутні люди"

203
0
28.04.22
В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Прибутні люди" автора Василь Іванович Захарченко. Жанр книги: 💙 Сучасна проза. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 76 77 78 ... 99
Перейти на сторінку:
коли брат скаже сухо: «Ні разу! А тобі, певно, Славка все видиться?» — «Нічого мені не видиться», — скаже так само сухо Василь. «Чого ж це? Ти хоч листа їй написав?» — «За нашу проголодь чи що? Дуже їй цікаво.

У них у самих там тепер, мабуть, не з медом?» Після тієї розмови й Василеві як відріже з його снами.

Але де ми вже на цілий рік занеслися наперед. А поки що в наших героїв перша ніч у стінах рідної хати. Спокійна, тепла, домашня ніч. Хіба може бути більше щастя?..

33

Хлопці справді не сиділи, згорнувши руки, й одного дня. Іван спершу влаштувався був на ферму пастухом, потім фуражиром. Та через місяць дядько Тарас відраяв:

— Дурна, небоже, затія. Трудоднів тобі понаписують, а що з того в кінці року? Дуля й та без маку. Іди краще до людей корів пасти.

І найнялися вони разом з Васильком у пастухи. Череду людям відпасати. А ще виривалися до Черкас на промисел. Накуповували по магазинах хліба, привозили додому. Мати розкраювала хлібину на десять скибок і виносила в Межиріч на базар, за скибку — карбованець. Розбирали миттю. Та після того, як хлопців двічі злапали міліціонери при виїзді з міста, відібрали весь хліб, побили ще й у камеру на ніч закинули до злодіїв, і там їх ще й блатні потовкли, мати не пустила більше до Черкас.

Восени пішов Василько в школу в третій клас, а Іван устряв на стайню конюхом. Старший брат приносив з роботи краденого вівса, і в Петрівних усю зиму була каша, і вівсяники не виводилися. Василькові наука давалася легко, адже він уже раз проходив у третій клас до середини зими, та й скучив хлопець за школою за ці роки так, що все від учителя переймав з півслова. Отож, Василька ще до жовтневих свят перевели в четвертий клас. Закінчив його на «п’ятірки» й «четвірки».

Улітку Івана, як і всіх його ровесників, що не вчилися в школі, похапали через військкомат і вивезли на шахти в Донбас, і тепер без колгоспного вівса Петрівним стало зовсім сутужно. Василько відпасав людям череду за харчі, у літню спеку промишляв тим, що продавав холодну воду базарникам у Межирічі. Восени він уже не пішов до школи, а промишляв на річці, ловив рибу, в базарні дні принатурився брати плату за перехід через Росаву. Вирушав ще на світанку з візком, на якому тяг довгу-довгу дошку, що лишилася дома від дідового столярування, клав її через річечку де перебродили люди на базар, сідав коло своєї кладки, в ногах примощував картуз із копійками й сидів непорушно мов бовванчик, поки й базар не розходився. Хто совісний, той кидав за перехід і своїх кілька копійок до підставних Василькових або клав пиріг, бублик, картоплину. Усе годилося. Хтось із грамотіїв прозвав Василька Митарем за те, що брав мито на річці.

У такі ж дні, не базарні, Василько ходив у колгосп на роботу. Не за порожні трудодні, а щоб украсти щось додому. Як вибирали картоплю, то й зовсім добре було: і на полі наїдавсь уволю печеної, ще й малі прибігали до нього наче на підмогу й теж ішли додому з ротами, по самі вуха чорними від тієї ж розсипчатої, м’якенької, печеної. Ще й у пазусі несло кожне по кілька бульб. І кукурудзу ламали до першого снігу з чималою вигодою. І у відро качанів з десяток покладе Василько, зверху прикриє бур’янцем про об’їждчикове око, а більше в пазуху та по кишенях порозпихає. Дома ж як ізсипле весь промисел, то й повне відро. Об’їждчик, усе той же Забейда, як наскочить, то спершу до жінок чіпляється, особливо до молодих удів та дівчат. Там був його основний інтерес. А Василько тим часом хамуль-хамуль і проскочить.

Як і колись, ходили з Полтавської сторони дядьки в Межиріч на базар і ночували за старим звичаєм у Петрівних — три ліплявських апостоли Марко, Лука і Матвій, і чорнявий, аж синій дядько Ничипір із Прохорівки. А діда Остапа вже не було, у сорок сьомому підкосив бідолаху голод, як і діда Йосипа. От сі ночувальники й принесли чутку в Голосіївку про хлібний край Херсонщину десь на півдні України, куди вже другий рік їздять полтавці на заробітки в тамтешніх колгоспах і привозять звідти по тонні й більше хліба та ще й грошей поверх того. Степи там безкраї, а людей мало, село від села далеко стоїть, то в колгоспах раді кожній парі рук, і документів не питають. Ставай і роби. Цими розмовами дядьки баламутили голову дядькові Тарасові й Василькові. І якось уже в холода сказав дядько Тарас матері:

—А чого б тобі, Оляно, не відпустити Василя в ту Херсонську сторону, поки його не замотузували військкоматники слідом за Іваном у яку-небудь прокляту шахту? Моя Валентина вже зголосилася з дівчатами їхати цієї зими.

—Справді? — вигукнув Василько. — І вони згодні й мене взяти?..

—Як добре попросимо, то де вони дінуться? — сказав дядько.

—Сиди-и, — махнула мати на Василька рукою. — Одного он уже забрали, як ковтнули… а тепер і ти рвешся з дому. Це ж не корів завертати, а робити нарівні з дорослими.

—Так я ж уже не маленький, мамо, — заговорив ламким баском Василько. — Мені ж он уже п’ятнадцять скоро стукне.

—Ой, стукне йому, — підпрялась і баба до матері. —Не пускай його з дому, Оляно. Хай ще перед нашими очима трохи поросте.

—На людях швидше виросте, — невесело посміхнувся дядько. — А нащот роботи, Оляно, то її в колгоспі до гибелі на всякі руки. Найдеться по силі й такому козарлюзі, як Василь.

—Я вже можу й фуражиром, і конюхом залюбки, — закиркотів баском Василько. — Іван міг же он, а я що, не з того тіста?

—Та правду каже Василь! Помаленьку там коло людей, дивись, і заробить якийсь центнер і сам прогодується.

1 ... 76 77 78 ... 99
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Прибутні люди», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Прибутні люди"