Книги Українською Мовою » 💙 Сучасна проза » Фатальна помилка 📚 - Українською

Читати книгу - "Фатальна помилка"

В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Фатальна помилка" автора Тимур Іванович Литовченко. Жанр книги: 💙 Сучасна проза / 💙 Пригодницькі книги. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 76 77 78 ... 106
Перейти на сторінку:

Цікаво, що ж відбувається?! Втім, Немирич прекрасно розумів, що зараз все повинно з’ясуватися.

— Отже, щойно приїхав я сюди, у Чигирин, то одразу й попрямував до…

— Це мені зрозуміло, не виправдовуйся, — хоча у голосі гетьмана найменших ноток невдоволення не прозвучало, тим не менш, Юрій прекрасно розумів, що за інших обставин Виговський не опускався би до подібних дрібниць. — Не треба пояснювати, чому ти одразу ж завітав зі своєю звісткою до генеральної військової канцелярії, а не до мене особисто. І чому тобі наказано було все на словах переказати без жодного листа. Отже, розповідай про те, що сталося два тижні тому?

— Ну, що… Князь Ромодановський як вирушив з Білгорода…

— Він вже і з Білгорода з військом вирушив, і на теренах Гетьманщини з’явився. Ти про п’ятнадцяте червня розповідай, прошу.

І знов Немирич подумки відзначив цю дивну нетерплячість Виговського разом з новим проханням, зверненим до простого посланця. Ой, щось зараз станеться!..

— Ну, то я ж і кажу: як опинився князь Ромодановський на теренах Гетьманщини, одразу ж прибув до нього миргородський полковник Довгаль. Прибув та й каже: «Звертаюсь до вашої княжої милості з проханням…»

— Ти не про Довгаля з Ляхом розповідай. Я ж просив: кажи стисло.

— Та-а-а…

— Мене цікавить кошовий отаман Яків Барабаш, — щоб випередити подальші пояснення, нарешті уточнив Виговський.

— Ага, отже, Барабаш…

Козак зніяковіло пом’яв свою смушкову шапку, трохи потупцював на місці й мовив:

— Як заарештував князь Ромодановський Довгаля з Ляхом, то з’явився перед ним за деякий час сам пан отаман Яків Барабаш. З’явився та й каже: заарештуйте мене, ваша княжа милість! Заарештуйте, бо краще мені й людям моїм померти за наказом царя, ніж від рук поганської татарви.

— Отже, Карач-Бей[55] добряче поганяв зарозумілих запорожців степами?

— Та, мабуть що, добряче, якщо кошовий Барабаш так сказав.

Відчувши у голосі ясновельможного гетьмана приховане задоволення, присутні стримано засміялися. Втім, Виговський швиденько навів у кімнаті лад і наказав коротко:

— Далі?..

— Ну, що ж далі… Не став князь Ромодановський заарештовувати Якова Барабаша. Сказав, що на відміну від Довгаля з Ляхом, кошовий отаман Запорозької Січі для нього — бажаний гість.

— Тим не менш, царя московського князь про це повідомив?

— Тим не менш, до Москви князь Ромодановський грамоту відправив. А згодом і відповідь від царя московського отримав: мовляв, такі справи — отамана Якова Барабаша треба заарештувати й до Києва на суд військовий доправити.

— Отже, заарештувати бунтівного кошового отамана Якова Барабаша було доручено князю Григорію Григоровичу Ромодановському, боярину московському і воєводі, я вірно зрозумів твої слова?

— Так, ясновельможний, — спокійно підтвердив посланець.

— А заарештувавши — було доручено доправити його у військовий суд воєводства Київського?

— Саме так, ясновельможний.

— Не до мене, тобто, а до Києва?

— Так.

— Це ж пряме порушення Переяславських статей! — не втримався від репліки Немирич, проте Виговський зреагував миттєво:

— Пане генеральний писарю! Будеш казати, коли тебе спитають, а не коли тобі заманеться!!!

— Перепрошую, ясновельможний, — Юрій відступив на крок і трохи вклонився на знак каяття.

— Гаразд, вибачаю, — і гетьман кивнув посланцеві: — Що ж, усе це ми з’ясували. А підкажи-но тепер от що: коли саме Барабаш з’явився у розташуванні війська князя Ромодановського?

— П’ятнадцятого червня.

Було помітно, що репліка Немирича й різка реакція на неї Виговського трохи спателичили гінця, але він намагався триматися гідно, як і належало у присутності самого пана гетьмана.

— Отже, п’ятнадцятого червня?

— Так, ясновельможний.

— А сьогодні у нас двадцять дев’яте червня, я не помилився?

— Не помилились, ясновельможний.

— Добре… Отже, відтоді, як бунтівний кошовий отаман Барабаш з’явився у розташуванні війська князя Ромодановського, минуло рівно два тижні. За цей час воєвода встиг написати повідомлення до Москви й отримати звідти відповідь. А мабуть, що й почав її виконувати… Я нічого не наплутав, усе вірно кажу?

— Все вірно, ясновельможний.

— А чому ж мені про все це тільки зараз повідомляють?!

Тепер Виговський не приховував свого гніву. Намагаючись зберегти гідність, як і раніше, посланець розвів руками, знизав плечима й мовив:

— Ясновельможний пане гетьмане, я прибув до Чигирина якомога швидше, по дорозі ніде на жодну хвилину не затриму…

Виговський скочив із крісла, у якому сидів, так різко й несподівано, що

1 ... 76 77 78 ... 106
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Фатальна помилка», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Фатальна помилка"