Книги Українською Мовою » 💙 Класика » Повія, Мирний 📚 - Українською

Читати книгу - "Повія, Мирний"

В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Повія" автора Мирний. Жанр книги: 💙 Класика. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 77 78 79 ... 168
Перейти на сторінку:
Чо­ти­ри!.. - гу­кав да­лi.

- Григорiй Пет­ро­вич! - ок­лик­ну­ла йо­го Пис­ти­на Iва­нiв­на з дру­гої ха­ти, Вiн озир­нув­ся… У гос­тин­нiй тiльки вiн з по­падею був, та на по­ро­зi дiтськоi сто­яла Пис­ти­на Iва­нiв­на.


- Оставте, - про­мо­ви­ла ти­хо Пис­ти­на Iва­нiв­на, як вiн пi­дiй­шов до неї.


- Останнi да­рую… - ска­зав вiн, вер­та­ючись до по­па­дi, скла­да­ючи кар­ти. По­па­дя пильно гля­ну­ла на нього.


- Тим не хо­четься? - ти­хенько спи­та­ла, мот­нув­ши голо­вою на дiтську, Звiд­ки до­но­сив­ся го­лос го­ло­ви­хи: "I заве­ли! Ще но­си по­од­би­ва­ють… Тiльки їх i чут­но".


Григорiй Пет­ро­вич озир­нув­ся. Пис­ти­ни Iва­нiв­ни вже не бу­ло. Вiн кив­нув го­ло­вою.


- У-у, под­лi! - про­шеп­та­ла по­па­дя i зло­ми­ла пальцi; на­че один, ра­зом во­ни хрус­ну­ли в неї.


Цiлий ве­чiр пiс­ля то­го во­на бу­ла смут­на, мов­чаз­на.


Пiсля за­кус­ки, як прий­шло­ся хлис­ну­ти ви­на, во­на тiльки роз­ба­ла­ка­ла­ся. Хтось з чо­ло­вi­кiв за­вiв був пiс­ню.


- Ви вмiєте спi­ва­ти? Бу­де­мо спi­ва­ти! - скрик­ну­ла во­на, схо­пив­ши за ру­ку Гри­го­рiя Пет­ро­ви­ча.


- Будемо. За­водьте.


- Лєрмонтова: "Вы­хо­жу один я на до­ро­гу" - знаєте?


- Трохи.


Вона вис­ко­чи­ла на­се­ред ха­ти i по­ча­ла. Ти­хо-ти­хо, мов з-за гiр до­нiс­ся за­бiй зо­ло­то­го дзво­ни­ка, роз­дав­ся її тон­кий го­лос, де­да­лi все дуж­ча­ючи та пiд­нi­ма­ючись уго­ру. Гри­го­рiй Пет­ро­вич пiд­хо­пив те­но­ром… Усi зра­зу стих­ли, мов по­нi­мi­ли, слу­ха­ючи пiс­ню. I бу­ло що пос­лу­ха­ти… У кожног­о пе­ред очи­ма вста­ла нiч, ти­ха та зо­ря­на; си­зим мо­ро­ком криє во­на чор­нiї го­ри, стра­шен­нi ске­лi… Чується ту­га не­вимовна, та ту­га, шо огор­тає са­мот­ню ду­шу се­ред пус­ти­нi нi­мої… Здається, го­ри во­ру­шаться, ске­лi ше­по­чуть мiж со­бою, дос­лу­ха­ючись до то­го го­мо­ну, що йде вiд не­ба. А там? Там ти­ся­чi ти­сяч зi­рок од­на пе­ред дру­гою виг­ра­ва­ють: та лу­пає, а та тру­ситься ти­хо… Ось скiльки їх чiр­ва­ло­ся i по­летiло на рiз­нi бо­ки, - тiльки ог­нен­нi слi­ди вка­зу­ють їх ве­селу до­ро­гу… Сер­це за­ми­рає; ду­ша роз­ди­мається, шир­шає… Здається, що все те у нiй коїться, че­рез неї прохо­дить. Чо­ло­вiк не чує се­бе, не пам'ятає… Пi­щи­на се­ред сього без­мiр­но­го свi­ту, не­ве­лич­ка ця­точ­ка йо­го, - вiн чує, як ки­дається всес­вiтнє сер­це, б'ється йо­го жи­ла, бри­нить щось у кож­но­му сус­та­вi… пам'ять мерк­не, дум­ки зни­ка­ють… Вiн за­ми­рає… Вiн чує, що за­ми­рає.


Пiсня теж за­мер­ла; її го­лос дав­но вже зник, а про­те у ха­тi сто­яла та­ка ти­ша, мов слу­ха­ли всi її да­ле­кої лу­ни. I справ­дi - лу­на та сто­яла в кож­нiй ду­шi, бри­нi­ла у кож­но­му сер­цi, во­ру­ши­ла якiсь глу­хi, не­вi­до­мi по­чу­ван­ня. Всi мовч­ки, схи­лившись, си­дi­ли.


Перший сек­ре­тар з су­ду по­ру­шив ту нi­мот­ну ти­шу. Мо­вч­ки вiн зняв­ся з мiс­ця, мовч­ки опус­тив­ся пе­ред попа­дею на ко­лi­на i, вхо­пив­ши за ру­ку, при­мо­вив:


- Матiночко на­ша, ка­на­ре­єч­ко! Ще ра­зок… ще хоч тро­ше­чки… Дай­те умер­ти, - за­мо­лив­ся вiн, при­пав­ши до їi ру­ки. Роз­дав­ся по­цi­лу­нок. По­па­дя трiп­ну­ла очи­ма.


- Зроду-вiку не чув нi­чо­го та­ко­го… Ма­тiн­ко, ка­на­ре­єч­ко! - гу­кав вiн, згор­нув­ши хрес­том на гру­дях ру­ки. Йо­го жiн­ка, як об­пе­че­на, схо­пи­ла­ся з мiс­ця i, про­бi­га­ючи повз нього, што­вх­ну­ла.


- Бочко! - скрик­нув вiн, за­дер­жу­ючи її за плат­тя. - Ти чу­ла? Чу­ла ко­ли та­ку пiс­ню, та­кий го­лос?.. Се­ра­фи­ми i хе­ру­ви­м­и так тiльки бо­га вих­ва­ля­ють.


Усi прий­ня­ли те за жар­ти i за­ре­го­та­ли­ся. Са­ма секретар­ша­, щоб не по­да­ти ви­ду, як се їй до сер­ця доход­ить, усмiхн­увшися, про­мо­ви­ла:


- А ти вже, мiй го­лу­бе, й роз­кис… Що то вiн у ме­не голiн­ний до пi­сень, а над­то як ще й вип'є… - по­вер­ну­ла­ся во­на до по­па­дi.


- Вип'є! - гук­нув вiн. - Ум­ру ко­лись вiд них! Так ме­не й ро­зiр­ве, роз­не­се на шмат­ки! - гу­кав вiн, ха­па­ючи­ся ру­ка­ми за гру­ди, мов по­ка­зу­вав, як йо­го бу­де роз­но­си­ти.


- Оце, який ви!.. То я не хо­чу й спi­ва­ти, щоб ви не вмер­ли, - обiз­ва­ла­ся по­па­дя.


- Матiнко… Ка­на­ре­єч­ко. I без то­го ум­ру. Зас­пi­вай­те! - I вiн пор­вав­ся був зно­ву її у ру­ку по­цi­лу­ва­ти.


- Добре, доб­ре - зас­пi­ваю. Тiльки ус­таньте, тiльки не цi­лу­й­те, - за­ще­бе­та­ла во­на, гра­ючи очи­ма; во­ни, здається, ка­за­ли у неї: а що, а що? Ба­чи­ли ме­не? Чу­ли? Схо­чу - усi тут бу­де­те у моїх нiг пла­за­ти, мої ру­ки ли­за­ти!.. Зда­ва­ло­ся, во­на рос­ла, ви­ща­ла, шир­ша­ла. Не не­ве­лич­ка дiв­чин­ка сто­яла пе­ред очи­ма, а ве­лич­на ца­ри­ця.


Завели дру­гу, ве­се­леньку; по­тiм зно­ву жур­ли­ву, а на пе­ре­мi­ну зно­ву ве­се­лу. Ве­чiр за­кiн­чив­ся тан­ця­ми. Сек­ре­тар су­ду, хле­бес­нув­ши вже й геть-то, ухо­пив по­па - i пiш­ли уд­вох дра­ти го­ца­ка, аж стi­ни хо­до­ром хо­ди­ли.


Розiйшлися геть за пiв­нiч. Пiп так пiд­топ­тав­ся, що лед­ве но­га­ми плу­тав. Гри­го­рiй Пет­ро­вич зго­див­ся про­вес­ти їх до­до­му.


Тiльки що вий­шли за двiр, во­на схо­пи­ла­ся за йо­го ру­ку, i во­ни пiш­ли впе­ред; пiп, пос­пi­ша­ючи за ни­ми, пи­сав ми­слiте i щось роз­мов­ляв сам з со­бою. Во­ни не слу­ха­ли йо­го роз­мо­ви; у них роз­по­ча­ла­ся своя, ве­се­ла, жар­тiв­ли­ва. Звi­шу­ючись на йо­го ру­ку, во­на так го­лос­но ре­го­та­ла­ся, що аж лу­на роз­ля­га­ла­ся по дво­рах; зля­ка­нi со­ба­ки ки­да­ли­ся пiд во­ро­та, про­бi­га­ли дво­ра­ми, гав­ка­ли, ви­ли; пiп гу­кав на со­бак, по­си­ла­ючи їх ку­дись да­ле­ко, а во­на гор­ну­ла­ся до Гри­горiя Пет­ро­ви­ча, хо­ва­ла­ся за нього, щоб, бу­ва, во­ни не по­кусали.


- Я на­дi­юся, що ви те­пер, зна­ючи наш за­хист, заг­ля­не­те ко­ли-не­будь у нього? - ска­за­ла во­на, про­ща­ючись, як дiй­шли во­ни до дво­ру.


- Ваш гiсть! - од­ка­зав Гри­го­рiй Пет­ро­вич; а пiп у знак при­ятельства об­няв­ся й по­цi­лу­вав­ся з ним.


Григорiй Пет­ро­вич вер­тав­ся до­до­му п'яний тiєю ра­дiс­тю, що впи­вається чо­ло­вiк, про­вiв­ши ве­се­ло ве­чiр. Го­ло­ва йо­го го­рi­ла; сер­це якось нес­тям­но би­ло­ся… "Пi­ду, без­пре­мiнно пi­ду", - шеп­тав вiн, пе­ре­би­ра­ючи днi та вирахо­ву­ю­чи, у який би йо­го зiб­ра­ти­ся.


Невеликi, вид­но, бу­ли збо­ри, ко­ли вiн на дру­гий день i пi­шов. Вер­нув­ся до­до­му ра­но, за­те ще п'янi­ший, ще ве­селiший. Вiн не пi­шов до се­бе у ха­ту, а прой­шов до ку­ми пох­ва­ли­ти­ся, як во­ни ве­се­ло про­ве­ли той ве­чiр… скiльки спi­ва­ли, i пiп спi­вав!..


- От лю­ди! - скрик­нув вiн зо­па­лу.


- Ой, сте­ре­жiться го­лу­бих очей! - бо­лiс­но ус­мi­ха­ючись, вi­д­ка­за­ла йо­му ку­ма. Во­на чо­гось увесь ве­чiр бу­ла сум­на, за­ду­ма­на. Гри­го­рiй Пет­ро­вич не при­мi­тив то­го й ве­се­лий лiг спа­ти…


На тре­тiй день вiн гу­ляв i… сам не знає, як опи­нив­ся у по­пiв; на чет­вер­тий - зно­ву… Не­за­ба­ром вiн по­чав там бу­вати, як до­ма, як свiй чо­ло­вiк.


По го­ро­ду пiш­ла по­го­лос­ка. Лю­ди сле­бе­зу­ва­ли про їх дов­гi гу­лян­ки уд­вох по­за го­ро­дом. Хтось при­мi­тив у вiк­но вве­че­рi, як си­дi­ли ряд­ком, пи­ли чай… її ру­ка ле­жа­ла в йо­го ру­ках, вiн раз по­за раз при­во­див її до сво­го ро­та i ти­хо цi­лу­вав, кож­ний раз роз­див­ля­ючись, мов во­на мi­ня­ла­ся вiд йо­го по­цi­лун­кiв, ста­ва­ла кра­ща. Ку­хо­вар­ка, синьоно­са Пе­доря, ко­мусь хва­ли­ла­ся, що i ба­тюш­ка про те знав, та тiль­ки мов­чав. Раз тiльки, пе­реб­рав­ши че­рез мi­ру, вiн за­вiв

1 ... 77 78 79 ... 168
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Повія, Мирний», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Повія, Мирний"