Книги Українською Мовою » 💛 Публіцистика » На визвольних стежках Европи, Микола Дейчаківський 📚 - Українською

Читати книгу - "На визвольних стежках Европи, Микола Дейчаківський"

274
0
12.05.22
В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "На визвольних стежках Европи" автора Микола Дейчаківський. Жанр книги: 💛 Публіцистика. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 7 8 9 ... 54
Перейти на сторінку:
підтримує позиції українського підпілля.

Влітку 1943 року прийшло доручення вибрати двох членів з нашого семестра на військовий вишкіл УПА на Волині. Я був тоді провідником на нашому семестрі і висловив бажання піти на той вишкіл. На жаль, мій зверхник на це не погодився, і ми вибрали двох інших членів. Одним з них був Влодко Базюк. Через кілька місяців він повернувся з простріленою й здеформованою рукою. Коли я тепер час від часу з ним зустрічаюся, то мені стає тяжко на душі й приходить думка, що може коли б мені було дозволено піти на той вишкіл, то його оминула б ця доля. Але хто може передбачити, кого яка жде доля. І так мої дві мрії, щоб стати вояком, не здійснилися і я не мав щастя зазнати військової романтики.

Організаційні форми студентського життя в 1943 році помітно змінилися. Відбувалися сходини різних секцій, численні імпрези, літературні вечори. Однією з помітних імпрез був великий концерт у Великім Театрі з нагоди інавґурації академічного року 1943-44. В ньому брали участь найкращі студентські мистецькі сили. Я співав тоді в нашому репрезентаційному хорі "Бандурист", а крім того, не знаю, за чиєю суґестією, правдоподібно Ромка Галібея, який знав мене зі станиславівської ґімназії, де я кілька разів успішно брав участь в рецитаторських конкурсах, мені запропонували виступити з рецитацією поезії Лесі Українки: "І ти колись боролась, мов Ізраїль, Україно моя..." Другим рецитатором був колишній театральний актор Вонс, а тепер медичний студент. Це вперше мені довелося виступати перед такою великою аудиторією, бо зала і всі балкони Великого Театру були заповнені вщерть. Видно, що мій виступ був успішний, бо мене знову запросили прорецитувати поему "Холодний Яр" на Шевченківському концерті весною 1944 року в тому самому театрі.

Хоч я тими виступами "здобув собі слави", але з того не було великої користи, що покаже наступна розповідь. У травні 1944 року я поїхав по організаційному відрядженні в околиці Старого Самбора, де я стрінувся з окружним провідником, Кибаличем. Після полагодження організаційних справ, він запросив мене до місцевого, здається, учителя на вечерю. Це було в селі Бусовиська. За столом ми опинилися в товаристві п'ятьох гарних дочок господарів. З розмови виходило, що жодна з них не була студенткою — всі жили в Самбірщині. В такому гарному товаристві за легкою розмовою вечеря проходила приємно. Аж ось, по вечері, одна з дівчат звертається до мене і каже: "А може ви нам щось задеклямуєте?" Це мене заскочило. Я схаменувся й кажу: "Звідки у вас така ідея? Я деклямувати не вмію", а вона на те: "Я відвідувала свою товаришку у Львові і чула вас у Великому Театрі". Тоді я собі подумав: "От, конспірація! Ми готувалися іти в підпілля, як прийдуть большевики, а тут тебе впізнають у глухому гірському селі".

Завдяки тим рецитаціям я теж попав у студентську пресу. На студентському форумі був організований літературний конкурс, який відбувся в Літературно-Мистецькому Клюбі. На цьому конкурсі молоді адепти поезії й прози мали читати свої твори. Студент медицини Тершаківець, чомусь сам не хотів читати свої гуморески і попросив мене для нього це зробити. Читання мало відбутися у п'ятницю ввечорі. Десь близько дев'ятої вечора відходив мій поїзд до Ямниці і я влаштувався так, щоб по дорозі відчитати той твір у клюбі, а потім поїхати на станцію. Так і зробив. Все пройшло дуже гарно. Гумореска Тершаківця у мойому виконанні всім дуже сподобалася. За кілька тижнів у "Студентському Прапорі" появилася стаття про цей вечір, а при ній карикатура мене, з профіля, як я, одягнений в дорогу у чоботях і райтках, з підписом: "А Дейчаківський читає не свої твори". І роби комусь послугу.

Весною 1944 року семестр був замінений на триместр і тривав тільки два місяці Фронт зближався, большевики прорвалися біля Великодня аж у околиці Станиславова. Михась Шевчук і Петро Харук хотіли поїхати на Великдень додому в Городенщину, але не могли вже туди доїхати і декілька тижнів залишилися жити в нашій хаті в Ямниці.

Мене організаційні справи держали у Львові. В той час я часто 'їздив у різні терени. Відбув декілька поїздок до Недільної, в околиці Старого Самбора. Крім роботи у студентському секторі я мав зв'язки з Вуйком — Слотою. З його доручення треба було перетранспортувати віз, наладований друкарським папером, до Недільної. Ми мали їхати в сторону Винник. На головних дорогах були німецькі застави, які контролювали транспорта. Ми не мали жодних документів на той папір так, що на випадок, якщо б німці нас зачепили, то була б біда. Але ми надіялися на щастя, і воно нас не покинуло. В той час, коли німці були зайняті ревізією інших возів, ми непомітно проскочили попри них, а перед Винниками звернули на польові дороги, а потім лісами та через малі села добилися до Карпат. Це вперше я їхав "по зв'язку", від села до села. Було досить романтично, а крім того, на відміну до нашого напівголодного стану у Львові, на кожному зв'язковому пункті нас смачно й досита харчували.

Кінцевою метою того транспорту була лісничівка біля Недільної. Аж по багатьох літах, переглядаючи том "Літопису УПА", присвячений Українській Головній Визвольній Раді (УГВР), я побачив знимку, де відбулася основуюча конференція УГВР. Це була знимка тої лісничівки, куди ми транспортували той папір.

В моїй пам'яті глибоко закарбувався мій останній Великдень дома. Я одержав доручення поїхати зі Львова в околицю Дрогобича. Полагодивши там справу, я одержав дозвіл поїхати на кілька днів до Ямниці на Великодні Свята, а потім я мусів знову повернутися до Львова. Полагодивши справу на зв'язковому пункті, який, пригадую, був на залізничній станції на шляху Дрогобич — Стрий, я мав там нагоду купити дві пляшки самогону, а потім різними поїздами подався через Стрий в сторону Станиславова. Ранком добився до Павелча, звідки прекрасного раннього ранку пішов до Ямниці. Якраз сходило сонце, як я доходив до нашої ямницької церкви. З церкви лунав воскресний спів. Я був дуже зворушений, бо чомусь відчував, що це мій останній Великдень дома і що дальша доля моя і моїх рідних повна небезпек і непевности.

Я дійшов до церкви. Якраз тоді народ співав "Христос Воскрес". Закінчувався обхід довкруг церкви, починалася утреня, а

1 ... 7 8 9 ... 54
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «На визвольних стежках Европи, Микола Дейчаківський», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "На визвольних стежках Европи, Микола Дейчаківський"