Книги Українською Мовою » 💙 Класика » Кайдашева сім'я, Нечуй-Левицький 📚 - Українською

Читати книгу - "Кайдашева сім'я, Нечуй-Левицький"

В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Кайдашева сім'я" автора Нечуй-Левицький. Жанр книги: 💙 Класика. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 7 8 9 ... 46
Перейти на сторінку:
ме­не ор­ли­ни­ми кри­ла­ми. Хва­ли­ти бо­га, бу­де до ко­го при­хи­литься. Що за лю­ба ди­ти­на мiй Кар­по, та­кий слух­ня­ний, та­кий ти­хий, хоч у ву­хо бгай. Та­кий вiн був i ма­леньким: оце, бу­ло, по­ки­ну в ко­лис­цi, пi­ду на го­род, вер­ну­ся, а вiн ле­жить - анi пис­не. Мої си­ни не­на­че па­ху­чi ва­сильки на го­ро­дi.

Довбиш i Дов­биш­ка слу­ха­ли, слу­ха­ли Кай­да­ши­ху, аж ро­ти по­роз­зяв­ля­ли, а Кай­да­ша бра­ла злiсть. Вiн усе ждав, щоб йо­го жiн­ка хут­чiй сту­ли­ла ро­та та щоб ха­зяїн на­ли­вав по чар­цi. Чер­во­ний пе­рець у го­рiл­цi драж­нив йо­го, не­на­че цяцька ма­лу ди­ти­ну, а жiн­ка роз­пус­ти­ла роз­мо­ву на всю гу­бу. Вiн не ви­дер­жав.


- I го­дi то­бi хва­ли­тись дiтьми. Хва­ли­ла ж со­ва своїх дi­тей, що не­ма кра­щих на свi­тi, а яка ж там со­ви­на кра­са? - ска­зав Кай­даш.


- Авжеж, що прав­да, то не грiх, - при­так­ну­ла Дов­биш­ка й не­на­че пiд­ли­ла мас­ла в во­гонь.


- Я не хва­лю своїх си­нiв, але, ко­ли прав­ду ска­за­ти, то на всi Се­ми­го­ри не­має та­ких хлоп­цiв, як мої. Що вже ро­бо­чi, слух­ня­нi, по­кiр­ли­вi, то дай, бо­же, та­ких дi­тей уся­ко­му. Мо­го Лав­рi­на, проше вас, хоч у па­зу­ху схо­вай, а як iде се­лом, то дiв­ча­та аж пе­ре­ла­зи ла­ма­ють.


Кайдашиха й са­ма не вва­жа­ла, що пе­рей­шла мi­ру. Кар­по зов­сiм не слу­хав не тiльки її, але на­вiть батька, а по­кiр­ним вiн не був на­вить ма­лим хлоп­цем.


Мотря нап­ряг­ла яєчнi й по­да­ла на стiл. Дов­биш знов по­час­ту­вав гос­тей. Кай­да­ши­ха ви­пи­ва­ла вже по пов­нiй, не кри­ви­ла ро­та й гу­бiв не вти­ра­ла хус­точ­кою. Чар­ка час­тi­ше пiш­ла кру­гом сто­ла. В пляш­цi вже зос­тав­ся на днi тiльки чер­во­ний стру­чок. У Кай­да­ша i в йо­го жiн­ки по­со­ло­вi­ли очi. Во­ни вста­ли з-за сто­ла й по­ча­ли про­ща­тись, об­нi­маться та цi­лу­ваться. Кай­да­ши­ха спiтк­ну­лась на по­ро­зi.


- Дасть бог, по­же­ни­мо дi­тей, то я для Кар­па при­роб­лю ха­ту че­рез сi­ни, - ска­зав Кай­даш, ви­хо­дя­чи за во­ро­та. - В ме­не си­на­ми не по­ле за­сi­яно. Лав­рiн зос­та­неться в моїй ха­тi, а Кар­по жи­ти­ме че­рез сi­ни в про­тив­нiй ха­тi.


- О то доб­ре, сва­ту! Як бу­дуть ша­ну­ва­тись, то по­ми­ряться, а як не схо­тять, то як схо­тять! - ска­зав Дов­биш, вип­ро­вод­жа­ючи сва­тiв за во­ро­та.


- Де вже, щоб мої си­ни та не по­ми­ри­лись! На цi­ло­му свi­тi не­ма та­ких слух­ня­них дi­тей, як мої си­зо­пе­рi ор­ли! - хва­ли­лась Кай­да­ши­ха, ви­хо­дя­чи че­рез во­ро­та на ву­ли­цю.


- Прощайте, зос­та­вай­тесь здо­ро­вi! Спа­си­бi вам за хлiб, за сiль та за ва­шу лас­ка­вiсть! - про­ща­лась Кай­да­ши­ха, гу­ка­ючи за во­рiтьми.





III




Пiсля дру­гої пре­чис­тої Кар­по по­вiн­чав­ся з Мот­рею. Чо­ти­ри днi гра­ли му­зи­ки, чо­ти­ри днi пи­ли й гу­ля­ли гос­тi в Дов­би­ша.


В чет­вер ра­не­сенько, тiльки що по­ча­ло на свiт бла­гос­ло­виться, Кай­да­ши­ха про­ки­ну­лась i збу­ди­ла не­вiст­ку.


- Мотре! Вста­вай, моя ди­ти­но, за­то­пи в пе­чi, та як бу­деш розк­ла­дать дро­ва, то пок­ла­ди на двох по­лi­нах пе­рек­лад, та ви­би­рай, моє сер­денько, товс­тенький пе­рек­лад, щоб дро­ва швид­ше роз­го­рi­лись. А як прис­та­виш ок­рiп, то пi­ди ви­дiй ко­ро­ву та од­же­ни вiв­цi до че­ре­ди.


Мотря про­ки­ну­лась i че­рез сон на­си­лу роз­чов­па­ла, що свек­ру­ха вчить її розк­ла­дать дро­ва в пе­чi, не­на­че її й то­го ма­ти не нав­чи­ла. Мот­ря вста­ла, роз­па­ли­ла в пе­чi й прис­та­ви­ла ча­вун з во­дою.


- Пiди ж, моя до­ню, ви­дiй ко­рiв­ку. Я тро­хи ще по­ле­жу. Чо­гось я нез­ду­жаю. Так у ме­не бо­лять но­ги! Ох-ох-ох! - зас­тог­на­ла на пе­чi Кай­да­ши­ха, ук­ри­ва­ючись ряд­ном.


В ха­тi ще всi спа­ли. Мот­ря пiш­ла, ви­доїла ко­ро­ву, про­цi­ди­ла на цi­ди­лок мо­ло­ко й пог­на­ла до че­ре­ди ко­ро­ву. Вер­тається во­на в ха­ту, а свек­ру­ха спить на пе­чi, аж хро­пе.


- Чи одiг­на­ла до че­ре­ди? - спи­та­ла спро­сон­ня Кай­да­ши­ха, про­ки­нув­шись. - Вiзьми ж, моє сер­це, на­чисть кар­топ­лi на борщ та нак­ри­ши бу­ря­кiв, а я ось за­раз вста­ну та по­ка­жу то­бi, як борщ на­ки­дать.


Мотря за­хо­ди­лась чис­тить кар­топ­лю, а Кай­да­ши­ха знов зо сну оха­ла на пе­чi й вста­ла то­дi, як над­во­рi зов­сiм роз­вид­нi­лось. Во­на вми­лась, ста­ла пе­ред об­ра­за­ми й дов­го мо­ли­лась, до­ки Мот­ря не нак­ла­ла в гор­щик кар­топ­лi, бу­ря­кiв та ка­пус­ти. Свек­ру­ха хрес­ти­лась, а ско­са все пог­ля­да­ла на не­вiст­чи­нi ру­ки. Ро­зум­на Мот­ря й со­бi спiд­ло­ба пог­ля­да­ла на свек­ру­ху й пос­те­рег­ла той ко­сий пог­ляд.


Кайдашиха по­мо­ли­лась бо­гу й по­ча­ла знов нав­ча­ти не­вiст­ку, як на­ли­вать борщ, як за­тов­ку­вать, ко­ли вки­да­ти са­ло. Во­на сто­яла над ду­шею в Мот­рi, на­че оса­ву­ла на пан­щи­нi, а са­ма не бра­лась i за хо­лод­ну во­ду.


- Як прис­та­виш до вог­ню борщ та ка­шу, то ви­ме­ти ха­ту та нак­ри­шиш са­ла на вишк­вар­ки до ка­шi, - знов по­ряд­ку­ва­ла Кай­да­ши­ха, згор­нув­ши ру­ки, а да­лi знов по­лiз­ла на пiч, за­оха­ла й знов ляг­ла од­по­чи­вать.


Мотрi ста­ло лег­ше, що свек­ру­ши­нi очi не слiд­ку­ють за її ру­ка­ми. "Але чом оце свек­ру­ха не бе­реться до ро­бо­ти?" - по­ду­ма­ла во­на.


Кайдашиха бу­ла зов­сiм здо­ро­ва й ду­ри­ла свою не­вiст­ку. Во­на бу­ла ра­да, що взя­ла в свою ха­ту доб­ру ро­бiт­ни­цю, i по­ча­ла за­ле­жу­ва­тись. В пе­чi зашк­вар­чав гор­щик.


- Мотре! - крик­ну­ла вже не ду­же со­лод­ким го­ло­сом свек­ру­ха з пе­чi. - Чом-бо ти не гля­диш стра­ви? Ад­же ж як збi­жить са­ло, то борщ до­ве­деться хоч со­ба­кам вил­ля­ти.


Мотря за­мi­та­ла сi­ни. Во­на ки­ну­ла об зем­лю вi­ни­ком i по­бiг­ла до пе­чi.


- Якби я мог­ла ро­зiр­ва­ти­ся над­воє, то я б i сi­ни ме­ла, i ко­ло пе­чi сто­яла, - про­мо­ви­ла Мот­ря не­лас­ка­вим го­ло­сом.


В ха­ту пе­ре­го­дя ввiй­шов Кай­даш з си­на­ми i зве­лiв по­да­вать обiд. Мот­ря по­да­ва­ла обiд на стiл, а ма­ти си­дi­ла за сто­лом не­на­че в гос­тях.


- Борщ зва­ри­ла доб­ре, а ка­ша вий­шла тро­хи рiд­ка, - ска­за­ла Кай­да­ши­ха й по­ча­ла знов нав­ча­ти Мот­рю. Мот­ря тiльки очi спус­ка­ла до­до­лу.


По обi­дi Мот­ря по­ча­ла ми­ти горш­ки та мис­ки. Во­на взя­ла нiж i по­ча­ла вишк­рi­бать вiн­ця ста­ро­го за­са­ле­но­го горщ­ка. Гор­щик за­ви­щав пiд но­жем, на­че цу­це­ня.


- Не шкре­би, доч­ко, но­жем, бо в ме­не не­на­че хто в го­ло­вi скро­ма­дить, - ска­за­ла Кай­да­ши­ха.


- А як же йо­го шкреб­ти, щоб не бу­ло чуть! - не ви­дер­жа­ла Мот­ря й пiд­ня­ла свiй твер­дий го­лос.


- Не ду­же да­ви но­жем, моє сер­денько лю­бе, то гор­щик не бу­де ска­ву­чать, на­че со­ба­ка, що зав'язла в ти­ну.


Мотря за­мовк­ла й ки­ну­ла нiж на ла­ву. Нiж задз­ве­нiв. Свек­ру­ха тiльки ско­са пог­ля­ну­ла й тро­хи пос­те­рег­ла Мот­ри­нi но­ро­ви.


По обi­дi Кай­да­ши­ха за­га­да­ла не­вiст­цi на­сi­яти бо­рош­на, а по­тiм вчи­нить дi­жу, а са­ма знов по­лiз­ла на пiч спа­ти, а вис­пав­шись, вста­ла й пiш­ла до су­сi­ди в гос­тi. Мот­ря за­ду­ма­лась, со­ва­ючи си­том по сiй­цях, пе­рек­ла­де­них упо­довж но­чо­вок. Во­на до­га­да­лась, що її свек­ру­ха не­доб­ра i що пiд її со­лод­ки­ми сло­ва­ми хо­вається гiр­кий по­лин. Але Мот­ря бу­ла не

1 ... 7 8 9 ... 46
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Кайдашева сім'я, Нечуй-Левицький», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Кайдашева сім'я, Нечуй-Левицький"