Книги Українською Мовою » 💙 Класика » Тіні забутих предків, Коцюбинський 📚 - Українською

Читати книгу - "Тіні забутих предків, Коцюбинський"

283
0
18.05.22
В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Тіні забутих предків" автора Коцюбинський. Жанр книги: 💙 Класика. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 7 8 9 ... 17
Перейти на сторінку:
при вогні ват­ри. Іван при­су­вав­ся ближ­че до нього, ло­вив Ми­ко­лу за шию й про­хав:

- Оповіж, браччіку, каз­ку якус, ти їх ба­га­то знаєш…


З чор­но­го не­ба ка­па­ли зорі, й плив­ла по ньому білим шу­мом не­бес­на ріка. В до­ли­нах дріма­ли го­ри.


- Відай, рос­туть,- ки­дав на­че до се­бе Іван.


- Хто?


- Гори.


- Перше рос­ли, те­пер пе­рес­та­ли…


Микола мовк­не, але потім до­дає сти­ха:


- 3 пер­вовіку не бу­ло гір, ли­ше во­да… Та­ка во­да, гей­би мо­ре без бе­регів. Та й бог хо­див во­дою. Але раз він уздрів, що на воді кру­титься шум. «Хто ти є?» - за­пи­тав. А во­но ка­же: «Не знаю. Жи­вий сме, а хо­ди­ти не мо­жу». А то був арі­д­ник. Бог про не­го не знав, бо він був, як бог, з пер­вовіку. Дав бог йо­му ру­ки та й но­ги, і хо­дять вже ра­зом оба поб­ра­ти­ми. От ви­учи­лось їм все по воді хо­ди­ти, схотів бог зем­лю зро­би­ти, а як діста­ти з дна мо­ря гли­ни - не знає, бо бог все знав на світі, ли­ше нічо­го не вмів зро­би­ти. А арідник мав си­лу до всього - та й ка­же: «Я бих ту­ди про­нир».- «Прон­ри». От він пірнув на дно, згріб в жме­ню гли­ни, а реш­ту схо­вав до ро­та для се­бе. Узяв бог гли­ну, розсіяв. «Більше не­ма?» - «Не­ма». Поб­ла­гос­ло­вив бог ту зем­лю, та й по­ча­ла во­на рос­ти. А та, що в роті у со­то­ни, рос­те й собі. Рос­те та й рос­те, вже й ро­та роз­пер­ла, не мож­на йо­му ди­ха­ти вже, очі на ло­ба лізуть. «Плюй!» - ра­дить бог. За­чав він плю­ва­ти, та й де лиш плю­не, там ви­рос­та­ють го­ри, од­на ви­ща за дру­гу, до са­мо­го не­ба до­хо­дять.


Вони б і не­бо про­би­ли, ко­ли б бог не зак­ляв. Відтоді пе­рес­та­ли го­ри рос­ти…


Дивно Іва­нові, що такі красні го­ри, такі ве­селі, а сот­во­рив їх злий.


- Кажи, браччіку, далі,- про­сить Іван, а Ми­ко­ла знов по­чи­нає:


- Арідник був здат­ний до всього, що на­ду­мав - зро­бив. А бог, як що хотів ма­ти, му­сив ви­муд­ро­ву­ва­ти в нього або ук­рас­ти. По­ро­бив арідник вівці, зро­бив си скрип­ку і грає, а вівці па­суться. По­ба­чив бог та й вкрав то­то в не­го, і вже обоє пас­ту­шат. Що є на світі - муд­рощі, шту­де­рація вся­ка,- то все від нього, від со­то­ни. Де що лиш є - віз, кінь, му­зи­ка, млин або ха­та,- все ви­га­дав він… А бог лиш крав та да­вав лю­дям. Та­ке-то…


Раз арідник змерз та й, щоб загрітись, ви­га­дав ват­ру. При­й­шов бог до ват­ри і ди­виться на во­гонь. А той вже знає, чо­го він. «Все ти, ка­же, у ме­не пок­рав, а сього не дам». Але ди­виться арідник, а бог кла­де вже ват­ру. Так йо­му ста­ло до­сад­но, що він озьмив та й плю­нув у бо­жу ват­ру. А з тої сли­ни і зняв­ся над вог­нем дим. Пер­ше ват­ра бу­ла без ди­му, чис­та, а відтоді ку­рить…


Довго Ми­ко­ла оповідає, а ко­ли не­на­ро­ком зга­дає чор­та, Іван хрес­тить гру­ди під кеп­та­рем. Ми­ко­ла ж тоді плює, аби не­чис­тий не мав над ним си­ли…



***



Занедужав Ми­ко­ла - і Іван замість нього пильнує ват­ри. Про­ти вог­ню, на лаві, спить ва­таг, а там, в кут­ку, де нес­по­кі­йно хви­лю­ють тіні од бер­бе­ниць, пос­тог­нує хо­рий. В чорнім котлі ки­пить во­да, дим зби­вається вгорі, під дах, і вилітає крізь гон­ти. Ча­сом не­чис­тий дих­не у діру, і тоді дим з си­лою бу­ха та гри­зе очі, але то доб­ре, бо не мож­на зас­ну­ти. А сон на­ля­гає. Щоб одігна­ти йо­го, Іван встром­лює очі в жи­вий во­гонь. Він му­сить со­ко­ти­ти во­гонь, сю по­ло­нинську ду­шу, бо хто знає, що б ста­лось, як­би не вберіг! Ве­се­ла грань сміється до Іва­на з-під важ­ко­го нак­ла­ду і рап­том чез­не. Пе­ред очи­ма пли­вуть вже зе­лені пля­ми, розп­ли­ва­ються у ца­рин­ки, у сме­ре­ко­вий ліс. По ца­ринці сту­па­ють білі но­ги Марічки. Во­на ки­да в поліг граблі і прос­тя­гає до нього ру­ки. І у ту мить, ко­ли Іван ось-ось має по­чу­ти м'яке тіло Марічки на своїх гру­дях, з лісу ви­хо­дить з ри­ком вед­мідь, а білі вівці ме­чуться вбік і одділя­ють йо­го од Марі­ч­ки. «Ху, пек ті та цур!.. Нев­же зас­нув?» Жар з ват­ри кліпає оком, ва­таг хро­пе, а під чор­ним пок­ри­ва­лом рух­ли­вих ті­ней стог­не Ми­ко­ла. Чи не по­ра ва­ри­ти ку­ле­шу на сніда­нок для вівчарів?


Іван ви­хо­дить з стаї. Тиша і хо­лод обійма­ють йо­го. Десь в за­го­ро­дах ди­ха худібка, зби­лись вов­ною вівці, сла­бо бли­щать біля зас­тай­ок ват­ри. Вівчар­ки обс­ту­пи­ли Іва­на, ви­тя­гу­ють за­ле­жа­не тіло, гре­буться і труться до ніг.


Чорні го­ри зал­ля­ли до­ли­ни, як ве­ле­тенська ота­ра. Во­ни віку­ють у такій тиші, що чу­ють навіть ди­хан­ня ху­до­би. А над ни­ми розс­те­ли­ло­ся не­бо, ся по­ло­ни­на не­бес­на, де ви­па­са­ються зорі, як білі овеч­ки. Чи ще щось є в світі, опріч сих двох по­ло­нин? Од­на пос­ла­лась до­лом, дру­га го­рою, а між ни­ми, як дрібна цят­ка, чорніє пас­тух.


А мо­же, не­ма нічо­го. Мо­же, ніч за­то­пи­ла вже го­ри, мо­же, зсу­ну­лись го­ри, роз­ду­ши­ли усе жи­ву­ще і лиш од­но Іва­но­ве сер­це глу­хо ка­ла­та під кеп­та­рем у без­ко­неч­них мерт­вих прос­то­рах? Са­мо­та, як біль зубів, по­чи­на ссать йо­му сер­це. Щось ве­ли­ке, во­ро­же ду­шить йо­го, ся зат­верділа ти­ша, бай­дуж­ний спокій, сей сон не­бут­тя.


Нетерплячка сту­ка йо­му до го­ло­ви, за гор­ло ха­пає нес­покій - і, стре­пе­нув­шись рап­том, він з кри­ком, улю­лю­кан­ням й зой­ком ки­да со­бою у по­ло­ни­ну, щоб се­ред гвал­ту вівча­рок ди­ко ре­ву­чим клуб­ком зла­ма­ти ти­шу, роз­би­ти ніч на скал­ки, як камінь шиб­ку. Ов-ов-во!..- од­зи­ва­ються збуд­жені го­ри… Га-га-га…- пов­то­ря­ють в три­возі да­лекі вер­хи, і зно­ву зімкну­лась роз­би­та ти­ша. Вівчар­ки вер­та­ють на­зад, ска­лять до Іва­на зу­би та ма­ха­ють хвос­та­ми.


Але зро­би­лось іще сумніше. Схотілось сон­ця, ве­се­ло­го шу­му ріки, теп­ло­го хатнього ду­ху, роз­мо­ви. Жаль вхо­пив сер­це, со­лод­ка ту­га.


Згадки по­ча­ли йо­го за­ли­ва­ти та хви­лю­ва­тись пе­ред очи­ма. І рап­том по­чув він ти­хе: «Іва-а!» Хтось йо­го кли­кав. О! Зно­ву: «Іва-а!..»


Марічка? Де во­на взя­лась? Прий­шла на по­ло­ни­ну? Вночі?


Заблудилась і кли­че? Чи, мо­же, йо­му при­чу­лось? Ні, во­на тут. Сер­це ка­ла­та в Іва­но­вих гру­дях, але він ва­гається ще. Ку­ди іти? І зно­ву, ут­ретє, долітає до нього звідкись: «Іва-а!..» Марічка… во­на… на­пев­но… Він біжить навп­рос­тець, без стеж­ки, ту­ди, звідки чув го­лос, але стрічає лиш прірву, ку­дою не мож­на ні збігти, ані діста­тись на по­ло­ни­ну. Стоїть й заг­ля­дає у чор­ну бе­зод­ню. Тоді йо­му ро­биться яс­но: се йо­го кли­че лісна. І, хрес­тя­чи гру­ди та ози­ра­ючись ля­ч­но, він по­вер­тає до стаї.


Пора ва­ри­ти ку­ле­шу. В кип­ля­чий ка­зан він сип­ле му­ку, крає її

1 ... 7 8 9 ... 17
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Тіні забутих предків, Коцюбинський», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Тіні забутих предків, Коцюбинський"