Книги Українською Мовою » 💙 Класика » Тіні забутих предків, Коцюбинський 📚 - Українською

Читати книгу - "Тіні забутих предків, Коцюбинський"

В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Тіні забутих предків" автора Коцюбинський. Жанр книги: 💙 Класика. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 6 7 8 ... 17
Перейти на сторінку:
class="p">- і обізветься го­лос, що там жиє. Хо­лод­на жен­ти­ця сві­тить з ко­нов­ки зе­ле­ним оком. Ва­таг си­дить се­ред сво­го на­чи­н­ня, як батько се­ред дітей. Все во­но - чорні лав­ки і сті­ни, ват­ра і дим, будз, бер­бе­ниці й жен­ти­ця,- все во­но бли­зь­ке і рідне, на всьому спо­чи­ла йо­го теп­ла ру­ка.

Молоко вже гус­не, але ще йо­му не по­ра. Тоді ва­таг вий­ма з-під че­ре­са цілий жму­ток де­рев'яних ко­ло­док і по­чи­нає чи­та­ти. Там за­кар­бо­ва­но все, в тій де­рев'яній книзі, хто скільки має овець і що ко­му на­ле­жить. Тур­бо­та зсу­ва йо­му бро­ви, а він упер­то чи­та:


«Мосійчук має штир­над­цять дроб'єт, а му на­ле­жит…»


За стінкою стаї спу­зар ви­во­дить:





Питається у ба­ран­ця


Кру­торіжка вівця:


Ци ти вро­биш, ба­ран­чи­ку,


Зе­ле­но­го сінця?





- Розспівався! - сер­диться ва­таг і на­но­во пе­релічує кар­би.





Не знаєш ти, кру­торіжко,


Яка бу­де зи­ма,


Ци ти вий­деш, ци не вий­деш


З по­ло­нин­ки жи­ва…





- докінчує спу­зар у сінях і вхо­дить в стаю.


Закопчений, чор­ний, зги­нається над вог­нем, і білі зу­би бли­щать у нього. Во­гонь потріскує сти­ха.


Молоко в пу­тині жовк­не і гус­не. Ва­таг схи­лив­ся над ним скуп­ле­ний, навіть су­во­рий. Розщібає по­волі ру­ка­ва і по сам лікоть за­ну­рює в нього свої голі, за­рослі во­лос­сям ру­ки. І так зас­ти­гає над мо­ло­ком…


Тепер має бу­ти ти­хо у стаї, двері замк­нені, і навіть спу­зар не сміє ки­нуть оком на мо­ло­ко, по­ки там тво­риться щось, по­ки ва­таг чак­лує.


Все на­че зас­тиг­ло в німо­му че­канні, бер­бе­ниці за­таїли у собі го­лос, при­таїлись буд­зи на по­ли­цях, пос­ну­ли сном чор­ним стіни і ла­ви, во­гонь лед­ве ди­ха, і навіть дим со­ром­ли­во тікає в вікно. Тільки по лег­ко­му ру­хові жил на ва­та­го­вих ру­ках помітно, що нас­поді в по­суді од­бу­вається щось. Ру­ки ожи­ва­ють пот­ро­ху, то підійма­ються ви­ще, то опус­ка­ються ниж­че, зак­руг­лю­ють лікті, щось пле­щуть, бга­ють та гла­дять там все­ре­дині, і рап­том з дна по­су­ди, з-під мо­ло­ка, підіймається круг­ле си­ро­ве тіло, що якимсь чу­дом ро­ди­лось. Во­но рос­те, обер­тає плес­каті бо­ки, ку­пається в білій ку­пелі, са­мо біле і ніжне і ко­ли ва­таг йо­го вий­має, зе­лені ро­дові во­ди дзвінко стіка­ють в по­су­ду…


Ватаг лег­ко зітхнув. Те­пер і спу­зар мо­же вже гля­нуть. Слав­ний ро­див­ся будз, ва­та­гові на втіху і на по­жи­ток лю­дям…


Одчиняються двері на­розтіж, вітер дме з под­ри, ват­ра з ра­дості ли­же чор­ний ко­тел, в яко­му си­ро­ват­ка гу­ля ко­ло­мий­ки, і се­ред ди­му й вог­ню бли­щать в спу­за­ря зу­би…


А ко­ли сон­це за­хо­дить, ва­таг ви­но­сить зі стаї трембіту і тру­бить побідно на всі пус­тинні го­ри, що день скінчив­ся ми­ром, що будз йо­му вдав­ся, ку­ле­ша го­то­ва і струн­ки че­ка­ють на но­ве мо­ло­ко…



***



За своє літу­ван­ня у по­ло­нині заз­нав Іван не­ма­ло при­год. Раз він по­ба­чив див­ну кар­ти­ну. Мав уже гна­ти вівці до стаї, ко­ли не­на­ро­ком озир­нув­ся на близький верх. Мря­ка зни­зи­лась і уку­та­ла ліс, а він став лег­кий і си­вий, як при­вид. Тільки по­лян­ка зе­леніла під ним та чорніла оди­но­ка сме­ре­ка. І ось та сме­ре­ка за­ку­ри­лась і по­ча­ла рос­ти. Рос­те та й рос­те - і ось вис­ту­пив з неї який­сь чо­ловік. Став на по­лянці, білий, ви­со­кий, і гук­нув на­зад се­бе у ліс. І за­раз вий­шли з лісу олені, один за дру­гим, а що вий­де но­вий, то ро­ги у нього все кращі та ве­селіші.


Гуртом вибігли сер­ни, пот­ремтіли на то­неньких но­гах та й по­ча­ли щи­па­ти тра­ву. А що роз­сип­лються сер­ни, то ве­д­мідь їх за­вер­не, отак як вівці вівчар­ка. А той білий па­се - ще й по­гей­кує на худібку. Тут рап­том звівся вітер, а те ста­до як пирс­не, так і про­па­ло. Отак як би хук­нув на скло, во­но запітніє, а по­то­му щез­не усе, на­че нічо­го не бу­ло.


Він по­ка­зу­вав іншим, але ті ди­ву­ва­ли­ся: «Де? Са­ма лиш мря­ка».


За два тижні «ве­ли­кий» - так вівчарі по­шеп­ки на­зи­ва­ли вед­ме­дя - зарізав ще п'ять корів.



Часто не­гу­ра зас­та­ва­ла вівці у по­ло­нині. У густій мряці, білій, як мо­ло­ко, все про­па­да­ло: не­бо, го­ри, ліси, пас­ту­хи.- Ге-ей! - кли­кав Іван пе­ред се­бе. Ге-ей! - відзи­ва­лось глу­хо на йо­го пок­лик, як з-під во­ди, а звідки, де був той, що кри­чав,- невідо­мо. Вівці си­вим ту­ма­ном ко­ти­лись попід но­га­ми, а далі про­па­да­ли й во­ни. Іван йшов без­помічний, прос­тяг­ши ру­ки пе­ред со­бою, на­че бо­яв­ся на щось натк­ну­тись, і кли­кав: - Гей!..- Де ти? - об­зи­ва­лось вже зза­ду - і Іван му­сив ста­ва ти. Сто­яв без­по­рад­ний, згуб­ле­ний у лип­ко­му ту­мані, і ко­ли прик­ла­дав до уст трембіту, щоб обізва­тись, дру­гий кінець трембіти розп­ли­вав­ся у мряці, а зду­ше­ний го­лос її, тут же на місці, па­дав йо­му під но­ги. Так во­ни роз­гу­би­ли кілька ове­чок.


«Вуйко» роз­дер ще дві ко­ро­ви, але то бу­ло вос­таннє: до­би­рав­ся вночі до стаї та й наст­ро­мив­ся на кіл. Те­пер йо­го шку­ра су­шиться на кілках і на неї бре­шуть со­ба­ки.


Часом би­ла на по­ло­нині пло­ва. Свя­тий Ілля во­ювавсь з ти­ми - цур їм та пек! Так блис­кав ме­чем і так гри­мав з руш­ниці - свят єси, гос­по­ди! - що лу­пи­ло­ся не­бо та за­па­да­ло на го­ри, а щой­но лус­не, то щось чор­не за кож­ним ра­зом зі­в'є­ся ту­ди-сю­ди - та й шусть під камінь… Він, щез би, глу­ми­ть­ся бо­гові, підстав­ляє свою гу­зи­цю, а вівча­реві біда: стра­ху на­бе­реться, ще й змок­не до нит­ки…


У петрівку упа­ли зи­ми - і то такі тяжкії, що три дні не схо­див сніг. Тоді роз­чах­ну­лось ба­га­то ове­чок…


Зрідка при­хо­ди­ли лю­ди з до­ли­ни, їх обс­ту­па­ли, пи­та­ючись нав­пе­рей­ми:


- Що чу­ти се­лом?


І, як ті діти, слу­ха­ли прості оповідан­ня про те, скільки лю­ди вро­би­ли сіна, що бу­риш­ки не­ма, ку­ку­руд­зи ріденькі, а Мо­чар­ни­ко­ва Ілена по­мер­ла. Потому всі ра­зом пи­ли за здо­ров'я мар­жин­ки, гості на­би­ра­ли у бер­бе­ниці бринд­зи та в мир­ності зно­ву спус­ка­лись в до­ли­ни.


Вечорами біля стаї па­ла­ли вогні. Вівчарі ски­да­ли з се­бе оде­жу та тру­си­ли над ни­ми воші або, зібрав­шись до­ку­пи, зго­лоднілі за літо без «челядини», ве­ли без­ко­нечні масні роз­мо­ви. Їх регіт пок­ри­вав навіть сонні зітхан­ня ху­до­би.


Іван, пер­ше ніж об­ля­га­тись, кли­кав до се­бе Ми­ко­лу, за­в­ж­ди співу­чо­го і говірко­го:


- Мико!.. Хо­ди д' мені, браччіку!..


- Почекай, браччіку Йва, я за­раз,- гу­кав до стаї спу­зар, і вже звідти доліта­ла до Іва­на йо­го співан­ка:





Чорногора хліб не ро­дить,


Не ро­дить пше­ни­цю,


Ви­ко­хує вівча­риків,


Си­рок і жен­ти­цю…





Микола був си­ро­тою і виріс у по­ло­нині. «Пле­ка­ли мя ві­в­ці»,- го­во­рив він про се­бе, приг­лад­жу­ючи не­покірні ку­че­ри­ки.


Упоравшись, ля­гав спу­зар біля Іва­на, весь чор­ний, пе­ре­си­че­ний ди­мом, й бли­щав мо­ло­ди­ми зу­ба­ми

1 ... 6 7 8 ... 17
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Тіні забутих предків, Коцюбинський», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Тіні забутих предків, Коцюбинський"