Книги Українською Мовою » 💙 Класика » Земля, Ольга Кобилянська 📚 - Українською

Читати книгу - "Земля, Ольга Кобилянська"

319
0
18.05.22
В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Земля" автора Ольга Кобилянська. Жанр книги: 💙 Класика. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 7 8 9 ... 98
Перейти на сторінку:
жи­ти й бу­де­мо здо­рові, пос­та­раємо собі другі. Ко­би я їх лиш при собі мав, ті мо­лоді ру­ки, а реш­та - то все бай­ка. Але ру­ки, Докійко, ру­ки - то все, на­ше ба­гатст­во, то на­ше доб­ро, то на­ша скар­бо­на!

- Ну, робіть що, бадіко! Ви­шу­кай­те собі ко­го, хто би все ро­бив, а ви ла­годьте гроші.


- Я піду до од­но­го знай­омо­го жи­да в Ч…


- До жи­да, бадіко? А чи бу­де то доб­ре? - до­ки­ну­ла Докія.


- Чому ні! Най собі лю­ди ка­жуть, що хо­тять, а він мо­же все. Він усю­ди піде, він із кож­ним по­го­во­рить, він уміє з па­на­ми го­во­ри­ти, ро­зуміє пра­во, [24] а ми?… Хоч би ми що й ска­за­ли, на нас не ди­виться ніхто. Ми нічо­го не мо­же­мо. Ми кла­няємо­ся пе­ред па­на­ми, ми цілуємо їм з обох боків ру­ки, але як ми що ска­же­мо, во­но все-та­ки «му­жицьке». Не пос­лу­хає нас ніхто. Як на нас пан крик­не,- тяг­нув він дальше,- ми вже… боїмось… вже сту­паємо на­зад. Я се знаю сам по собі, що не мож­на інак­ше. А на жи­да як крик­неш, то він тобі в ли­це засміється. І па­нові засміється в ли­це, прис­ту­пить ближ­че й та­ке на­го­во­рить, що пан на­ос­тан­ку ру­ку йо­му по­дасть.


- Вони ро­зумні, во­ни все зна­ють! - відка­за­ла Докія по­важ­но.


- Ой, во­ни мо­жуть усе! Я знаю, що мо­жуть!


- Усе мо­жуть, бадіко! Дивіть лиш, як усю­ди на­би­ва­ються! Як лиш на зем­лю на­би­ва­ються! Оноді іду я до сусіднього се­ла, а там уже у дворі тім, у панськім, ве­ликім, жид розсівся. Дав­но по подвір'ї цвіти та бог знає що за де­ре­ви­на рос­ла, те­пер жидівське шмат­тя по­розк­ла­де­не, на зе­леній му­раві су­шиться. Бог би вас по­бив! (по­га­да­ла я собі). Ще вас і тут не бу­ло… Так, во­ни всю­ди вміють улізти, во­ни все мо­жуть…


- Тому я хо­чу піти до Бу­ня Чер­но­вецько­го, знаєте йо­го, і не­хай він ро­бить, не­хай що ро­бить. То­му маю ще надію, що Ми­хай­ло ли­шиться мені. Хоч пан і ка­зав, що все на ніщо не здасться, а все ще та­ки поп­ро­бую з Буньом. Хоч на душі по­лег­шає.


Він за­мовк на хви­ли­ну, спус­тив­ши го­ло­ву на гру­ди, не­замітну ма­лу го­ло­ву, не­на­чеб на­ду­му­вав­ся над чимсь; але на­раз підняв її, підняв пляш­ку з горівкою бист­ро вго­ру, блис­нув очи­ма і клик­нув:


- Але відтак, ку­мо, відтак справ­лю Ми­хай­лові та­ке весілля, яко­го ще на­ше се­ло не виділо! Хліба та бу­лок куп­лю в Чернівцях. Увесь мій мед піде в горівку, са­мим ме­дом бу­ду час­ту­ва­ти. Заріжу ко­ро­ву, ци­ганів візьму з Гли­ниці. Гра­ти­муть у ме­не цілий тиж­день. Де­сять років бу­дуть лю­ди зга­ду­ва­ти, яке весілля спра­вив Івоніка своєму Ми­хай­лові! Ух! - гук­нув на­раз із не­са­мо­ви­тою ве­селістю, зірвав­ся із мо­ло­де­чою жвавістю із ла­ви, грим­нув пляш­кою до землі так, що аж на дрібні кусні розс­ко­чи­ла­ся, а гу­ля­ючі на хви­лю мов уко­пані в гульбі зу­пи­ни­лись. Відтак пірвав Докію за ру­ку й по­тяг­нув у та­нець.


Розпочали йо­го повільни­ми ру­ха­ми і кро­ка­ми. То впра­во, то вліво, то впра­во, то вліво. Опісля ста­ва­ли їх кро­ки чим­раз дрібніші й скоріші, чим­раз палкіші й дикіші, а відтак не­на­че шал опа­ну­вав їх… не­на­че ви­хор зак­ру­тив­ся на місці… Мо­лоді роз­гу­ля­лись… За­охо­чені гульбою стар­ших і їх весільни­ми роз­бур­ха­ни­ми ок­ли­ка­ми, роз­гу­ля­лись іще з більшим за­па­лом, як досі. Хуст­ки й лен­ти ми­га­ли в повітрі. Дов­ге во­лос­ся ме­та­ло­ся по пле­чах, і не­по­га­мов­на си­ла якоїсь роз­ко­ва­ної ра­дості роз­шаліла­ся. З гру­дей ви­ри­ва­ли­ся раз по раз дри­жачі яск­раві ух­кан­ня… Но­ги топ­та­ли зем­лю, а го­ло­си цим­ба­ла і скри­пок ви­ри­на­ли мо­но­тон­ним зой­ком своїм ляк­ли­во то тут, то там… І сміяли­ся, і пла­ка­ли на­пе­реміну.


Анна знов сто­яла на своєму місці. Ди­ви­лась, як пер­ше, за гу­ля­ючи­ми й за од­ною го­ло­вою. Її по­важ­не смаг­ля­ве ли­це не­на­че о од­ну відтінь поблідло, а в очах горів нев­га­са­ючий жаль…


Нараз про­ки­ну­ла­ся.


Він по­ли­шив свою дівчи­ну і звер­нув­ся до неї,- ішов… Га­ря­ча кров обілля­ла її, і пе­ред нею не­на­че світ за­хи­тав­ся…


- Ходи, Ан­но, по­гу­ляємо! - про­мо­вив несміли­во й по­дав їй ру­ку. Во­на підня­ла ру­ки, щоб по­да­ти їх йо­му, та в тій хвилі вмовк­ла му­зи­ка. Го­лос­ним зой­ком ур­ва­ла­ся од­на стру­на, і все зу­пи­ни­ло­ся на місці.


- Зв'яжи, мой… і грай! - крик­нув ста­рий Пет­ро, що до нес­тя­ми роз­гу­ляв­ся та ніяк не хотів пе­рес­та­ва­ти.


- Ні, вже дос­та! - клик­нув хтось інший.


- Кому дос­та, той най ру­шає надвір! - відгук­нув він.


Але інші не бу­ли тої дум­ки… І стру­на не да­ва­ла­ся так ско­ро зв'яза­ти, а Докія, що не­ба­вом по гульбі знов усіла, підня­ла­ся зі сво­го місця. Ви­со­ка й по­важ­на, мов ца­ри­ця, ста­ну­ла між усіма і зап­ро­си­ла їх до­до­му. Вже дос­та тут гу­ля­ли. Бу­ли прецінь не в се­бе й не на танці. Вже по­ра до­до­му. Вже аж у хаті по­темніло, так на­гу­ля­ли. По­то­ми­ли­ся, час далі йти, ко­неч­не…


Не зіткнув­ши­ся, роз­лу­чи­ли­ся дві ру­ки. Ста­рий Івоніка прий­шов і взяв си­на під ру­ку. Ан­на ли­ши­ла­ся са­ма на місці.


Кілька хвиль пізніше ста­ло в хаті ти­хо. Світло горіло, як пер­ше, а в ку­тах хо­ва­ла­ся тем­но­та.


Анна кля­ча­ла пе­ред своєю постіллю, де на стіні висів по­чорнілий де­рев'яний хрест із спа­си­те­лем, і мо­ли­ла­ся. У неї су­до­рож­но зціпи­ли­ся ру­ки над го­ло­вою, а ли­це за­ри­ло­ся тісно у постіль. Не­чут­но мо­ли­ла­ся…


Великими, глу­хи­ми очи­ма за­зи­ра­ла ніч крізь вікна, а її тьма, чим­раз чорніша, до­би­ра­ла­ся по­волі, не­замітно до дівчи­ни…


Було вес­ною. В часі бран­ки.


Івоніка по­дав­ся з Ми­хай­лом до міста, до бран­ки, Марійка ли­ши­ла­ся до­ма, а мо­лод­ший син їх Са­ва пішов у по­ле. Тут, на тих по­лях, був цілий їх маєток, яко­го не ли­ша­ло­ся ніко­ли без до­зо­ру. Окрім ха­ти, що сто­яла не­да­ле­ко пансько­го до­му, ма­ли ще тут, на по­лях, два бур­деї. [25] В од­но­му меш­кав усе хтось зи­мою й літом, у другім за­хо­ву­ва­лись бджо­ли, а в стайні, що розк­ла­ла­ся близько ко­ло тих пив­нич­них меш­кань, [26] роз­жив­ся їх прек­рас­ний то­вар. За стай­нею дальше сто­яли сто­ги із збіжжям і ко­ню­ши­ною. Там білівся не­ве­ли­кий чис­тий тік. Все се ле­жа­ло, мов у плит­ко­му кітлі. По­дальше розрісся лісок, ніби го­род. [27] Не­на­че вмис­не схи­ля­ли­ся тут по­ля вниз, що­би на ціле май­но оце не гляділо ціка­ве око. Особ­ли­во ж на бджо­ли й то­вар. Сей ос­танній був гор­до­ща­ми Івоніки. Па­ра мо­ло­деньких бичків, па­ра пиш­них чер­во­них тірольських волів, дві ко­ро­ви й кілька те­ля­ток. Літом но­чу­вав Івоніка або Ми­хай­ло з ни­ми у стайні, а зи­мою пе­ре­сид­жу­вав у бур­дею та над­зи­рав за ни­ми.


В сусідньому селі во­ди­ли­ся від не­пам'ятних часів злодії, а як за­хо­ди­ли сю­ди, так му­си­ли ми­на­ти по­ля Івоніки. То­му му­сив усе

1 ... 7 8 9 ... 98
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Земля, Ольга Кобилянська», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Земля, Ольга Кобилянська"