Книги Українською Мовою » 💙 Класика » Земля, Ольга Кобилянська 📚 - Українською

Читати книгу - "Земля, Ольга Кобилянська"

В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Земля" автора Ольга Кобилянська. Жанр книги: 💙 Класика. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 6 7 8 ... 98
Перейти на сторінку:
її, оци­ми на­ши­ми ру­ка­ми до­роб­ля­ли­ся її… Во­на підплив­ла на­шою кров'ю і на­шим по­том. Кож­на груд­ка, кож­ний ступінь мо­же посвідчи­ти, як наші крижі уги­на­ли­ся тяж­ко, до­роб­лю­ючи­ся її, як час­то го­ло­дом і хо­ло­дом ми го­ду­ва­ли­ся, аби за­роб­ле­не не йшло на кус­ник хліба, але на неї, на гру­доч­ки її! Та про се знає ціле се­ло. По­чав­ши від са­мо­го па­на, що знає ме­не ще хлоп­цем, аж до кож­но­го ґазди й робітни­ка в селі!

- Я знаю, бадіко! Тоді, як ма­ла бу­ду­ва­ти­ся колія в нашім краю, як ма­ла пе­ре­хо­ди­ти й че­рез на­ше сусіднє се­ло, й че­рез он той ліс ве­ли­кий, та че­рез он ті тря­со­виці, які лю­ди геть-геть зда­ле­ку ми­на­ли… Тоді то бу­ло, бадіко! Я знаю! Ви і ва­ша жінка най­ма­ли­ся но­си­ти каміння, пісок і шу­тер. [22] Я знаю.


- Аякже, аяк­же! - при­так­нув він із розіскре­ни­ми очи­ма.- Оце все ми но­си­ли, а і більше ще! Зем­лю, і дро­ва, й вугілля… і бог знає що ще… Всі ті страшні тря­со­виці, що блистіли лісом і по­ля­ми тут і там - тре­ба бу­ло по­за­си­пу­ва­ти, по­ви­чер­пу­ва­ти. А хто се ро­бив? Людські ру­ки. А між ни­ми бу­ли і мої й моєї Марійки ру­ки. Марійка пог­реб­ла там своє здо­ров'я. Ви не знаєте, Докійко,- тяг­нув дальше,- тоді жа­лу­ва­ли ми собі кус­ни­ка м'яса. Ніко­ли во­на кур­ки не заріза­ла, ніко­ли яй­ця од­но­го не зва­ри­ла, краплі мо­ло­ка не на­пи­ла­ся. Все обер­та­ли ми в гріш, аж, врешті, до­ро­би­ли­ся сього, що маємо. Бог один знає, як то бу­ло,- все роз­повіда­ти не мож­на. Але ми ма­ли діти, і їм тре­ба бу­ло ко­лись щось ли­ши­ти. Хто ж мав се інший зро­би­ти? На нас ка­жуть лю­ди, що ми скупі, але скажіть ви самі, Докійко,- ви та­ка доб­ра ґазди­ня і самі одні маєте в се­бе усе в ру­ках,- скажіть, чи мож­на так лег­ко ви­пус­ка­ти з рук те, чо­го так тяж­ко до­роб­ля­ло­ся?


Вона при­так­ну­ла го­ло­вою і ска­за­ла:


- Але те­пер мо­же­те собі вже ліпше по­жи­ти… Те­пер маєте, сла­ва бо­гу, відки!


- Ліпше? Ніби по­чи­на­ти те­пер те все з'їда­ти? Ні, Докійко! Сього ми не мо­же­мо! Бо­гу дя­ку­ва­ти, ми не потрібуємо то­го, му­жик ба­га­то не потрібує! Маємо те­пер бул­ка­ми го­ду­ва­ти се­бе, ко­ли ми в най­тяжчім часі ма­ли сил до­сить від чор­но­го хліба, ма­ма­лиґи й фа­солі? Маю собі ка­ву ва­ри­ти? На те дос­та нині панів!


- Вам би більше відпо­чи­ва­ти. Вам і вашій жінці…


Він розсміявся.


- Ви так го­во­ри­те нині, ку­мо,- ска­зав,- не­на­чеб ви ко­ли скла­да­ли ру­ки на спо­чи­нок! Чи, мо­же, ви спічне­те, як ва­ша ди­ти­на вий­де з ха­ти?


Вона за­пе­ре­чи­ла го­ло­вою.


- От же ви­ди­те! - за­ки­нув він із побідною ве­селістю.- До­ки мені бог сил дасть і до­ки бу­ду жи­ти, бу­ду ро­би­ти. Бог сам пок­ли­че нас уже, аби ми відпо­чи­ли. На­ша до­ля - пра­цю­ва­ти, то­му що й відпо­чи­нок наш потім без кінця. Так уже сам бог дав, Докійко!


- Так уже сам бог дав…- пов­то­ри­ла во­на май­же з жа­лем.- Так… уже сам… бог… дав!


По добрій хви­лині мов­чан­ня, під час якої Івоніка на­пив­ся з пляш­ки, що в нього, мов ко­лач, зви­са­ла на руці,- бу­ла з гли­ни ви­роб­ле­на в формі ко­ла­ча,- по­чав на­но­во:


- Я навіть і ду­ма­ти не мо­жу про відпо­чи­нок! На­весні йде Ми­хай­ло до бран­ки, [23] а там… чи дов­го ли­шуть во­ни мені йо­го ще до­ма?… За па­ру місяців та й нас­та­не осінь, і вже пок­ли­чуть йо­го. Тоді спа­де йо­го часть праці на ме­не. Не мо­жу навіть ду­ма­ти про те, як я ли­шу­ся без нього.


- А не мо­же­те йо­го виб­ра­ти з війська? - спи­та­ла Докія зни­же­ним го­ло­сом.


- Я все зроб­лю, що змо­жу.


- А пан? - спи­та­ла Докія ще тих­ше, кив­нув­ши го­ло­вою в сто­ро­ну по­коїв.- Він же вас і ва­шо­го хлоп­ця так лю­бить. Він по­ма­гав вам не раз, як­що тре­ба бу­ло. Все вас так хва­лить і ка­же: «По­над Івоніку не­ма в селі ніко­го, та­кий доб­рий та ре­тельний!» - як же не мо­же вам тут по­мог­ти?


- Я вже го­во­рив із ним про те! - відповів Івоніка го­лос­ним ше­по­том.- Але він ка­же, що не мож­на мо­го хлоп­ця увільни­ти. Ка­же, що в ме­не є ще мо­лод­ший син, що ми ще обоє здо­рові, і че­рез те Ми­хай­ла не увільнять. «Навіть і не по­чи­най нічо­го,- ка­зав він,- і не трать крей­царів, бо од­на­ко хлоп­ця тобі за­бе­руть!» Отак ска­зав мені та ще й до­дав: «Ті три ро­ки по­ка­жуть хлоп­цеві світ і по­да­дуть на­уку, що йо­му, пев­но, в житті при­дасться,- ска­зав він,- нічо­го йо­му не пош­ко­дить, не бійся!»


Знаєте, він го­во­рив, як го­во­риться. Він, мо­же, має і прав­ду, і ціса­реві тре­ба да­ти, що йо­му, як ка­жуть, на­ле­житься! Але, Докійко! є ти­сячі й ти­сячі жовнірів на світі, чо­му ж ще й мій має йти ту­ди? Чо­го маю ще й я тра­ти­ти свою ди­ти­ну?… Адіть на нього, гу­ляє…


Поглянув за гу­ля­ючим хлоп­цем своїм, і го­лос ур­вав­ся йо­му в горлі.


- Гуляє. Стільки й доб­ра йо­го! - відповіла Докія, а потім пов­то­ри­ла жур­ли­во:- Чо­му має ще й він іти?


- Я дав би кров свою, ко­би лиш міг зат­ри­ма­ти йо­го! - тяг­нув далі Івоніка.- По­га­дай­те собі ли­ше, Докійко… три ро­ки! Три ро­ки ли­ши­ти­ся мені без пра­вої ру­ки. Три ро­ки об­роб­ля­ти мені зем­лю без нього, без нього зби­ра­ти, без нього сіяти! Бджілки наші без нього дог­ля­да­ти, а ху­до­ба… ви ду­маєте, що ху­до­ба не пізнає сього та­кож? Га­дай­те ви собі оце! Я не змо­жу чис­ти­ти її щод­ня і че­са­ти так, як він, а мо­ло­дий го­лос зна­ють во­ни ліпше від мо­го! Ко­ли по­га­даю на те все,- а я все ли­ше ту од­ну гад­ку маю,- то сер­це ціпеніє мені в гру­дях із жа­лю, і я не вид­жу світу пе­ред со­бою!


- Робіть що, бадіко! - обізва­ла­ся Докія рішу­че й ог­ля­ну­ла­ся обе­реж­но дов­ко­ла се­бе.


- Я хо­чу так…- відповів він.- Маю трис­та ринських. Бог один знає, як я скла­дав їх до­ку­пи! Крей­цар до крей­ца­ра… від ро­ку до ро­ку… то за хліб, то за мед… то де­що спро­дав із ху­до­би… та й зло­жив. За них я, мо­же, ви­куп­лю си­на! - до­дав тай­ком, звер­нув­шись бли­зенько до Докії.- Я їх гірко за­роб­ляв, мо­же, при­не­суть мені щас­тя. Ра­до віддам їх, ко­му бу­де тре­ба. І більше дав би ще. Я спро­дав би й мою па­ру чер­во­них биків.


- Ті чер­воні, пишні би­ки?! - клик­ну­ла Докія з ди­ва, не­на­че пе­ре­ля­ка­на.- То­го вже не робіть. Шко­да ве­ли­ка!



- Чому? - ска­зав він.- Я би се ра­до зро­бив, ко­би лиш знав, що Ми­хай­ло ли­шиться мені до­ма. Як бу­де­мо

1 ... 6 7 8 ... 98
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Земля, Ольга Кобилянська», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Земля, Ольга Кобилянська"