Книги Українською Мовою » 💙 Сучасна проза » Учитель 📚 - Українською

Читати книгу - "Учитель"

В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Учитель" автора Шарлотта Бронте. Жанр книги: 💙 Сучасна проза. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 7 8 9 ... 78
Перейти на сторінку:
становище, він багато б чого мені простив, але мене оберігали три вартівниці — Обережність, Тактовність та Спостережливість, і Едвардова зловмисність, що проявлялася в нишпоренні й настирливій цікавості, не спроможна була уникнути пильних очей моїх природних охоронців. День за днем’його злобність підстерігала мою тактовність, сподіваючись, що та задрімає, і його замаскована лють зможе, наче змія, проникнути крізь напівсон мого головного чатового, але такт, якщо він справжній, ніколи не спить.

Отримавши першу квартальну платню, я повертався додому; душу та серце переповнювало приємне відчуття, що хазяїн врешті заплатив мені, хоча йому було й шкода кожного пенні з цих жалюгідних грошей. Я давно вже полишив спроби ставитися до містера Крімсворта як до брата — він був для мене лише жорстким та вимогливим хазяїном, бо прагнув, щоб його сприймали тільки невблаганним тираном. Мене навідували не надто різноманітні, проте настійливі думки; два голоси постійно звучали в голові; знову і знову вони повторювали одні й ті самі фрази: один голос казав: «Вільяме, твоє життя нестерпне»; інший вторував: «Що ти можеш зробити, аби змінити його?».

Я йшов швидко, бо тієї морозної січневої ночі було дуже холодно; коли наблизився до помешкання, то думки мої перемкнулися з абстрактних розмислів про загальний стан моїх справ на конкретні — про те, чи не загас вогонь у каміні; заглянувши крізь вікно у вітальню, я не зауважив підбадьорливого відблиску червоного вогника. «Ця негідниця служниця знову забула розпалити у каміні, — сказав я собі, — тож застану там лише купку попелу; нині чудова місячна ніч — прогуляюся ще трохи».

Ніч справді видалася прегарна, вулиці були сухі й навіть чисті — справжнє диво для N.; над парафіяльною церквою висів серп місяця, і міріади зірок яскраво сяяли в небі.

Підсвідомо я скерував свою ходу в поля, проминув Ґроув Стріт і вже почав насолоджуватися видом нечітких обрисів дерев на горизонті, що оточували далекий будинок, коли до мене звернувся чоловік, який стояв, обпершись об залізну хвіртку одного з чепурних будиночків із садом — саме коли я швидким кроком минав його:

— Навіщо, в біса, такий поспіх? Напевне, так утікав Лот із Содому[5] в очікуванні полум’я, що мало спуститися на місто з палаючих міддю хмар та поглинути його.

Я різко зупинився й поглянув на оратора; вловив знайомий аромат сигари і побачив її червоний вогник, а також силует людини, яка нахилилася до мене з-поза хвіртки.

— Ви бачите, що цієї вечірньої пори я розмірковую на природі, — продовжувала тінь. — Чудове заняття! Особливо коли замість Ревекки на горбі верблюда — з браслетами на зап’ястях та з кільцем у носі — Доля посилає мені всього-на-всього конторського клерка у сірій твідовій робі!

Голос був знайомим — і вже друга фраза дала мені змогу впізнати його носія.

— Доброго вечора, містере Гансдене!

— Так, справді: доброго вечора! Але ви б пройшли повз мене, не впізнавши, якби я не був такий ввічливий і не озвався першим.

— Я справді вас не впізнав.

— Чудова відмовка! Ви мали мене впізнати — я ж вас розгледів, хоча ви поспішали. Чи за вами, бува, не гониться поліція?

— На жаль, я надто незначна для них особа!

— О, бідна овечка, що заблудилась! Іще мені один предмет для жалкувань; та, судячи з вашого голосу, ви надто нещасні. Але, оскільки не втікаєте від поліції — то від кого, в біса, ви тоді біжите?

— Якраз навпаки; саме до нього я й прямую!

— То вам поталанило: сьогодні вівторок, і десятки двоколок та возів повертатимуться увечері з базару в Діннфорді; отож, у деяких з них буде вільне місце і для нього; тому, якщо зайдете на півгодинки в мою холостяцьку вітальню, то без усіляких зусиль напевно дочекаєтеся, коли він проїжджатиме мимо. Втім, краще б ви його полишили сьогодні в спокої; у нього і без вас буде ким зайнятися — вівторок вельми напружений день ув N. та Діннфорді; але в будь-якому разі, заходьте!

Із цими словами він розчахнув хвіртку.

— Ви справді хочете, щоб я зайшов? — перепитав я.

— Якщо ваша ласка; я сам удома; ваше товариство впродовж години-двох буде приємним; але якщо не захочете зробити мені цю ласку — я не наполягатиму. Ненавиджу набридати людям!

Мені підходило його запрошення; так само воно влаштовувало Гансдена. Ступивши у хвіртку, я пройшов за ним до парадних дверей, які він і відчинив; потім ми перетнули коридор і потрапили в невелику вітальню; він показав мені на крісло поруч із каміном; я сів та розглянувся довкола.

Це була приємна кімната, затишна й гарна водночас; за решіткою каміна палахкотів справжній -ширський вогонь — червоний, яскравий і пекучий; він зовсім не нагадував купку тліючих жаринок півдня Англії, що жалюгідно догоряють десь у кутку. Притінена лампа на столі відкидала довкіл м’яке, приємне та рівне світло; як для молодого холостяка вмеблювання було розкішним і складалося з кушетки й двох вельми зручних крісел; по обидва боки від камінної дошки, у заглибленнях, містилися полички, на яких у зразковому порядку стояли книжки. Охайність кімнати припала мені до смаку: ненавиджу неохайність та безлад. З побаченого я зрозумів, що Гансденові уявлення про чистоту збігалися з моїми. Поки він перекладавші столу на сервант кілька брошур та журналів, я окинув оком найближчі до мене полиці з книгами. Там переважали французькі та німецькі книги: виднілись і старі французькі п’єси, і різноманітні твори сучасних авторів — Тьєра,[6] Вільмена,[7] Поля де Кока, Жорж Санд, Ежена Сю; серед німецьких — Гете, Шиллера, Чокке,[8] Жана-Поля Ріхтера; англійською були роботи з політекономії. На цьому я зупинився, бо містер Гансден відволік мою увагу.

— Вам доцільно щось випити, — запропонував він, — після далекої прогулянки такої холодної ночі, що нагадує радше канадську, це вам не зашкодить; але я не запропоную вам ані бренді, розбавленого водою, ні портвейну; не буде також хересу. Не тримаю подібної гидоти. Для себе в мене є рейнвейн, а ви можете вибрати між ним та кавою.

І це мені сподобалося в Гансденові: якщо й є щось, що мене справді відштовхує, то це звичка розпивати вино або інші алкогольні напої. Мені був не до вподоби кислий німецький «нектар», але я любив каву, тому відповів:

— Дайте мені, будь ласка, кави, містере Гансдене!

Я відчув, що моя відповідь його потішила; без сумніву, він очікував, що відмова дати мені вина або інших спиртних напоїв справить на мене неприємне враження, тому крадькома зирнув на мене, аби

1 ... 7 8 9 ... 78
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Учитель», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Учитель"