Книги Українською Мовою » 💛 Наука, Освіта » Богдан Хмельницький. Легенда і людина, Петро Кралюк 📚 - Українською

Читати книгу - "Богдан Хмельницький. Легенда і людина, Петро Кралюк"

1 148
0
24.11.22
В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Богдан Хмельницький. Легенда і людина" автора Петро Кралюк. Жанр книги: 💛 Наука, Освіта. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 80 81 82 ... 112
Перейти на сторінку:
аж ніяк не належав до «простих людей». Була це людина достатньо заможна — принаймні в кінці життя. Походив він з дрібної галицької шляхти, яка не мала особливих статків; служив у гетьмана Станіслава Жолкевського та його зятя Івана Даниловича. Завдячуючи цій службі значно покращив матеріальне становище, а також підняв свій соціальний статус.

Орієнтовно в кінці XVI чи, більш імовірно, на початку XVII ст. Михайло Хмельницький опинився на теренах Подніпров’я. Чому так сталося — залишається лише гадати. Можливо, справді, як твердили деякі автори другої половини XVII ст., він мав проблеми з законом і тому подався на пограниччя, щоб уникнути покарання. Це була «вільна територія», де урядові й судові структури діяли слабо. Така версія може мати «генетичне» пояснення. Адже Богдан Хмельницький і його син Тиміш відзначалися буйним норовом. Не виключено, таким був і їхній предок. Тому на гарячу руку міг вчинити злочин — когось убити або скалічити. Звісно, тут ми опиняємося в сфері гіпотез. Але що робити, коли фактів немає?

Могла бути інша, більш прагматична причина переселення. Подніпров’я з його багатими землями, які знаходилися на пограниччі Речі Посполитої, стали своєрідним «раєм» для людей, що прагнули розбагатіти. Ці терени приваблювали людей енергійних і авантюрних, до яких, певно, й належав Михайло Хмельницький.

Був він також освіченою людиною. Недаремно про нього говорилося, що служив писарем. Прагнув і своєму синові дати освіту.

Загалом син Михайла, Богдан, отримав непоганий спадок, який дозволяв йому зайняти помітне становище в суспільстві.

Про рік і народження Богдана Хмельницького ми не маємо певних відомостей. Грушевський вважав, що він народився 1595 р. і так обґрунтовував цю дату: «Що до віку свого, Богдан в згаданім листі до короля 1649 р. називає свої літа «сивими», і з того треба міркувати, що родився він ще в XVI столїтю, в його останнім десятилітю. З сим сходяться відомости, зібрані в 1649 р. венецьким послом в Віднї, — що Хмельницькому було «коло 54 літ», себ-то родився він коло 1595 року»[525]. Вказана дата була прийнята дослідниками. Вона виглядає переконливо.

Але тут виникає питання, на яке чомусь не звертається увага. Якщо прийняти цю дату народження майбутнього гетьмана, то його мати мала б десь народитися не пізніше 1580 р. Датою її народження варто вважати орієнтовно рік 1575-й. Однак, як уже говорилося, вона після смерті Михайла Хмельницького виходить заміж за шляхтича Василя Ставецького і навіть народжує йому сина.

Звісно, можна сказати, що і в такому віці жінка здатна народити дитину. Але який сенс було шляхтичеві Ставецькому одружуватися з вдовою, яка вважалася жінкою похилого віку? У той час не так багато людей доживало до таких років. То все ж, що спонукало Ставецького зробити це? Любов? Гроші?

А, може, справа в іншому. Мати Богдана померла, коли він був дитиною чи юнаком. Батько одружився вдруге на молодій панні. Саме ця ймовірна друга дружина і вийшла після загибелі Михайла Хмельницького за Василя Ставецького. До речі, син, що народився в них, згадуваний Григорій, начебто воював проти Богдана Хмельницького під час козацької «ребелії». Ну чим не сюжет для родинної драми?!

Звісно, це гіпотеза, побудована не на документальних свідченнях, а на логічних розмірковуваннях. І все ж...

Т. Г. Шевченко. Чигирин з Суботівського шляху. Акварель, 1845 р.

Про місце народження Хмельницького теж немає певних свідчень. Крип’якевич вважає, що він народився в Чигирині. Ця думка загалом утвердилася в українській історіографії. Дослідник аргументував це тим, що Іван Данилович, під опікою якого довгий час перебував батько Богдана Хмельницького, став чигиринським старостою між 1592 і 1594 роками. Тоді, згідно зі свідченням Коховського, він і забрав із собою Михайла Хмельницького[526]. Отже, Богдан мав би народитися десь на Подніпров’ї.

Однак Грушевський, посилаючись на того самого Коховського, твердить, що після одруження Даниловича з дочкою Жолкевського, Софією, яке відбулося в 1605 р., Михайло Хмельницький, що служив раніше при дворі Жолкевських у Жовкві, перейшов із нею на службу в Олеськ до Даниловича, а вже звідти він подався на Чигиринщину[527]. Якщо це так, то Богдан не міг народитися на Подніпров’ї. Радше, місцем його народження варто вважати Жовкву або якесь інше місто чи поселення в Галичині.

Щодо імені майбутнього козацького гетьмана, то Грушевський пише так: «Ім’я його «Богдан» часто толкували потім як призвище, дане йому пізнійше як спасителеви України, але се, без сумніву, початкове, дитинне ім’я Хмельницького, і вповні правдоподібно, що се був практикований в народі переклад церковного імени Федір, як толкував уже Коховский»[528]. Є сенс погодитися з таким трактуванням. Михайло Максимович, виходячи з такого розуміння імені козацького гетьмана, вважав, що він народився 27 грудня, коли православна церква відзначає день святого Федора Начертанного[529]. Таким чином з’явилася «точна» дата народження Богдана Хмельницького — 27 грудня 1595 р. Вона часто фігурує в різних виданнях.

Окрім імені Богдан, чи то Федір, Хмельницький мав друге ім’я — Зиновій. Надання подвійних чи потрійних імен стало звичною практикою в шляхетській культурі Речі Посполитої. Це ще один (хай і непрямий) аргумент шляхетського походження козацького гетьмана.

Щодо освіти Хмельницького, то маємо достатньо аргументовані й підтверджені джерелами міркування Михайла Грушевського: «Про науку Богдана Коховский каже, що він учився в київській ґімназії, а також, «по словам богатьох» — у Ярославі у єзуїтів. Останнє більш певне: перше дуже мало, і, мабуть, з’явилося як пізнійший, безосновний здогад. Київська ґімназія, себ-то братська школа, починала своє істнованнє тоді, коли Хмельницький мабуть уже кінчив науку у єзуїтів, а може й скінчив її, тай ніяких звязків у Хмельницького з київськими шкільними кругами не знаємо, ніякої памяти про його науку в сих кругах не бачимо. Натомість про його ученнє в котрійсь єзуїтській колєґії — ярославській чи львівській, се не зовсім ясно — маємо свідоцтва більш певні. Його професор єзуїт Мокрский, «під котрим Хмельницький учився поетики і риторики», уживаний потім був в посольствах до Хмельницького, з огляду на сю особисту знайомість; тоді Мокрский був у Львові, перед тим міг бути і в Ярославі. При тих зв’язках з Галичиною, які існували на дворі Даниловича, зовсім природно,

1 ... 80 81 82 ... 112
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Богдан Хмельницький. Легенда і людина, Петро Кралюк», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Богдан Хмельницький. Легенда і людина, Петро Кралюк"