Книги Українською Мовою » 💙 Сучасна проза » Цензор снів 📚 - Українською

Читати книгу - "Цензор снів"

1 122
0
26.04.22
В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Цензор снів" автора Юрій Павлович Винничук. Жанр книги: 💙 Сучасна проза. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 81 82 83 ... 110
Перейти на сторінку:
брав, ані я її в застіллі не візьму. Тобто все це я не раз смакував, усе це мені добре знайоме, але одна річ, коли пробуєш ці смаколики в ресторанній кухні, а інша — на бенкеті. Особливо, коли бачиш увесь цей препишний краєвид, цей апофеоз кулінарного мистецтва, коли можеш усього спробувати потроху, комбінуючи різні смаки, зводячи їх в одну фантазійну гармонію на язику і піднебінні, плямкаючи і мружачись від задоволення. Ні, я таки глибоко в душі аристократ, безліч разів у цьому переконувався. Згадалося, як у тюрмі доводилося підтиратися долонею, і то лівою, з тих пір лівиця у мене стала трефною, я нею не брав ніколи жодної їжі, я її піддав остракізму, і якщо мені часом треба було послужитися нею, я торкався того чи іншого продукту лише верхом долоні. Можливо, колись це в мене промине, бо все ж таки я не гребую лівицею стискати пружні сідниці чи перса, щоправда після того я вже їх не цілую. Але це не стосується Ружанської, я ніколи її голого тіла не торкався лівою долонею, хоч і ніколи не признавався їй у чому причина, та вона, зрештою, і не питала.

Але це ще не вся увертюра бенкету, бо до закусок небавом повинен долучитися паштет, а відтак настане черга на запечених поросят, по яких ми навмисне їздили на села. У мене була своя агентура, яка доносила, хто вигодовує свиней, що не були запаспортовані. Врешті ми проблему вирішили тим, що організували власний свинарник за містом.

О, якби гер Краух і гер Мюнхау знали, чим я ще займаюся! Хо-хо, дістав би я тоді доброго копняка, та так, що й сам у Янівському опинився б. Бо коли жидів стали зганяти в Гетто, чимало з них повтікало. Одні сховалися в лісах, інші в каналізації. Щовечора Левко носив тим з каналізації недоїдки з ресторану або віз фірою до лісу і отримував різні золоті й срібні дурнички. Німцям на рогатці казали, що веземо свиням на ферму, і то була свята правда, бо ферму ми таки мали, але воліли недоїдки спродати, аніж свиням згодувати. Деколи і я їздив з Левком, щоб переконатися, що він мене не шахрує, а це виявилося б, якби в такі дні, коли поїду я, прибуток був значно вищим за дні, коли Левко їздив сам. Але так не сталося. Левко був, щоб йому добре гикалося, кращим за мене. І тоді, коли я їздив з ним на ферму, ми спершу заїжджали до лісу. Завше пізнього вечора, на умовлене місце, а з темряви виходили темні люди в довгих плащах, закутані у великі хустки, взуття мали перемотане лахами, і кожен ніс у жмені як не перстеника, то кульчика, чи ще щось, а були такі, що й зуби золоті давали. І тоді ми, залежно від їхньої оплати відмірювали їм їжу, бо кожен мав ще при собі баняк або відро, а Левко мав зошита і записував, хто що дав та скільки належалося літрів їжі за перстеника, а скільки за монету, а скільки за зуб. І ми в ті баняки та відра скидали все те, що нам у діжках перемішалося — борщ, салати, бульба, жилаві шматки м’яса, кістки, пляцки, торти й бозна-ще що, не вилучаючи й недопалки цигарок і серветки. Хоча я не раз з кельнерами сварився, щоб не скидали недоїдки всім гамузом, бо свині хоч і свині, але цигарок жерти не будуть, але за всіма не прослідкуєш.

— Прошу пана, — сказав мені один старий жид, махаючи мені перед носом таким недопалком, — ви берете в нас такі грубі гроші, а приносите нам саме свинство. Але най буде. Най. Але чому у тім свинстві ще мають траплятися недопалки? Та ж навіть свиня не буде того їсти.

І в очах його я бачив сльози. І мені бігме стало шкода його, я подумав, що це й справді не по-людському, а наступного дня зібрав увесь персонал і сказав, що коли я ще хоч раз виловлю в недоїдках цигарку, зріжу їм платню того дня на половину, а винного відправлю на свинарник. Мовляв, нехай самі й пильнують одні за одними. З тих пір був спокій, а той старий жид навіть подякував мені за увагу.

— Ви є добра людина, я знаю, — казав мені, — але життя тяжке, і добрим людям виживати найтяжче. Але ви намагаєтеся. І я вам того не маю за зле.

Але не бракувало ще й таких, що не мали при собі нічого і носили такі лахмани, яких у циган не побачиш, вони завше стояли збоку і лише дивилися благальними очима, чекаючи, поки ми роздамо їжу заможнішим, але ми ніколи їх не оминали, ні, їм теж перепадало по кохлі[100], і вони тут таки то все з’їдали й кланялися нам, а решту недоїдків ми завозили свиням, які теж їх із вдячністю приймали.

Я не раз думав про те, що наші бідні свині не доїдають через тих бідолах, які оселилися в лісі, а це не добре, бо як приїде контроля, буде нам непереливки. Отож я запропонував тим найбіднішим збирати для нас жолуді, відтак вони їжу отримували винятково в обмін на жолуді. І скажу вам, що діло пішло так вдатно, що свині на очах почали спухати. І як я раніше до цього не додумався? Крім того один старий жид з тих, що ховалися у лісі, підказав мені ще одну цікаву річ. Він запитав, чи маємо бровар. А ми якраз його заснували і варили дуже добре пиво.

— А чи буває так, — питав він, — що мусите пиво виливати?

— Авжеж. Коли вони вже старе.

— То я би вам порадив те пиво більше не виливати, а возити свиням. Доливайте до ґрису, до жолудів, до недоїдків і побачите, як ваші свині на очах спухають.

Так і сталося. Свині, нахлебтавшись пива, спали по двадцять годин на добу і набирали щодня по кілограму. А треба сказати, що всі свині в німців були на суворому обліку. Німецька адміністрація давала господарям на вигодування поросят, а до кожного поросяти докладала задурно кілька мішків ґрису. Поросят кульчикували, чіпляючи на вухо нумеровану пломбу, і ніхто не смів їх різати, поки не досягай відповідної ваги. Коли свиня виростала, селянин мельдувався до господарського відділу. Звідти приїжджали, важили, відразу на подвір’ї різали, й пів свині забирали німці, а половину залишали

1 ... 81 82 83 ... 110
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Цензор снів», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Цензор снів"