Книги Українською Мовою » 💙 Сучасна проза » Мир хатам, війна палацам 📚 - Українською

Читати книгу - "Мир хатам, війна палацам"

В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Мир хатам, війна палацам" автора Юрій Корнійович Смолич. Жанр книги: 💙 Сучасна проза. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 82 83 84 ... 242
Перейти на сторінку:
3

Данило Бриль, Харитон Києнко та Флегонт Босняцький не випадково опинились цього ранку на розі Хрещатика й Думського майдану. їх пригнала сюди аж з Печерська важлива справа.

На розі Хрещатика й Думської, займаючи два поверхи наріжного будинку, містилася найбільша на весь Київ мебльова крамниця об'єднаної фірми «Якова та Йосипа Кон»: монопольний продаж виробів фабрики Кимаєра. Перший поверх займала власне крамниця, або, як Яків та Йосип Кон іменували її — «салон», а на другому розташувався рекламний відділ, або, як іменували його Йосип та Яків Кон, «вернісаж». Чотири величезні вітрини другого поверху дивились на Хрещатик, чотири точнісінько такі ж — на Думський майдан. В кожній вітрині, що на Хрещатик, був виставлений комплект гарнітуру меблів: вітальня, їдальня, кабінет і будуар. У вітринах, що дивились на Думу, стояли поштучні меблі: ліжка, канапи з кріслами, столи й стільці, шифоньєри та етажерки. Яків та Йосип Кон у співдружбі з Кимаєром претендували умеблювати квартири мешканців цілого міста.

Данило, Харитон і Флегонт спинились на розі — щоб бачити відразу всі вісім розкішних виставок.

Вони вибирали двоспальне ліжко.

Втім, кожний із трьох, коли мова заходила про те, що ліжко має бути двоспальне, — соромився перед двома іншими. Особливо ніяковів Флегонт: бо коли говорилося про Тосю, він завжди мимоволі починав думати про Марину.

— Он! — гукнув Флегонт, — оте, в другому вікні, гарне!

— Дурило! — пирхнув Данило, — таж то гарнітур!

— Ні, чого ж? — обізвався Харитон. — Он же таке самісіньке окремо від гарнітуру!

Він кивнув на вітрини, що виходили на Думську площу.

— Однаково! — набурмосився Данило. — Воно ж нікельоване! Яків з Йосипом злуплять за нього карбованців, може, сорок, а нам… карбованців на п'ятнадцять треба…

Харитон вгилив Данилові межи плечі:

— Скупендра! Для молодої жінки жалієш сорок карбованців! Та ми з тобою знаєш скільки зароблятимемо на "Марії–біс"? А ліжко, воно ж раз на ціле життя купується. Тобі на ньому й помирати: могилу собі купуєш. А Тосьці на ньому той… дітей, знаєш, родити…

Данило з Флегонтом почервоніли. Харитон зиркнув на них і теж зробився в один колір з своєю червоною сорочкою. І всі троє поквапились заклопотатись якоюсь справою. Флегонт видобув цигарку: тепер, як революція скасувала педелів, Флегонт закурював на вулиці з особливим шиком. Данилові якраз влетіла мошка в рот, і він почав кашляти, а від цього кров, як відомо, кидається в обличчя. Харитон поліз до кишені по гаманець.

— Давайте–но, хлопці, перевіримо, скільки ж у нас капіталу!

Вони відійшли набік і взялися ще раз підраховувати фінанси, дарма що ще звечора було точно відомо, що в Данила п'ятнадцять карбованців, у Харитона — десять, в Флегонта — двадцять п'ять: тільки вчора одержав плату за репетиції.

І справді, грошей виявилося знову тільки п'ятдесят.

— Ні! — понуро буркнув Данило. — Будемо лічити тільки двадцять п'ять: Флегонтових брати не будемо. Ми поїдемо, Флегонт залишиться тут — як же йому без копійки грошей?

— От маруда! — розсердився Флегонт. — Таж сказано тобі: перші ж гроші, як заробите, надішлете мені переказом!

— Ні! — відмахнувся Данило. — На пошті гроші ще пропадуть: тепер же — війна! Он в тітки Марти минулого року пропала ж листівка від братової з Сахаліну…

— Так то ж — листівка, і — аж з Сахаліну!

Данило ще ніколи в житті не посилав і не одержував грошей поштою. Тому до діяльності міністерства пошт і телеграфу ставився з упередженням.

— Один чорт! — огризнувся він. — Що Рим, що Крим, що Нарим — поштмейстери скрізь дістають сорок карбованців на місяць, а пнуться в пани і мусять красти! Давайте спершу поїдемо на Житній базар і подивимось з рук, між старих речей…

— Хлопці! — раптом аж присів Харитон. — Дивіться: триколірний! Щоб мені більше «Марії–біс» не побачити!

Справді, на чолі маніфестації, що посувалася в цей час по Хрещатику, аж палахкотів проти вітру біло–синьо–червоний штандарт поваленої Російської імперії.

Маніфестанти вирівнялись з гирлом Прорізної, і вже можна було прочитати й написи на транспарантах: «Довіряємо Тимчасовому урядові!», «Хай живе Тимчасовий уряд!». Але на третьому, найбільшому, стояло одним одне, величезними літерами слов'янської в'язі виписане слово: «Цар!» А ще далі майорів у повітрі величезний жовтий стяг з чорним орлом посередині — штандарт династії Романових — з написом: «Хочемо конституційної монархії!»

Данило, Харитон, Флегонт стояли, як і всі навколо, роззявивши рота від здивування. А тротуаром — у захваті аж забігаючи наперед маніфестантів — насувався вже натовп якихось підозрілих людців у «каптанах» та лакованих чобітках «з набором»,

1 ... 82 83 84 ... 242
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Мир хатам, війна палацам», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Мир хатам, війна палацам"