Книги Українською Мовою » 💙 Класика » Повія, Мирний 📚 - Українською

Читати книгу - "Повія, Мирний"

В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Повія" автора Мирний. Жанр книги: 💙 Класика. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 82 83 84 ... 168
Перейти на сторінку:
сер­цi ти­хi та втiш­нi по­чу­ван­ня, якiсь не­ви­раз­но лю­бi на­дiї… "Та - уже розк­вiт­ла квiт­ка, пиш­на, та не за­паш­на; а ся - не­по­ча­та кри­ни­ця…" - ду­ма­лось йо­му. Хто то з неї пер­ший во­ди на­бере?.. Йо­му ро­би­ло­ся душ­но; зiт­хан­ня пал­ке-га­ря­че, у ро­тi сох­ло… I вiн не­са­мо­ви­то во­ро­чав­ся з бо­ку на бiк.

А тим ча­сом на пе­чi в кух­нi чу­ло­ся шу­шу­кан­ня.


- Який вiн гар­ний та ввiч­ли­вий! Уже не той, що на скрип­цi грав, - на­че дзво­ник, ти­хо про­мов­ляє мо­ло­дий го­лос.


- I ти б та­ко­го по­ко­ха­ла? - до­пи­тується мо­ло­до­го - охрип­лий…


- От, уже б i по­ко­ха­ла! - з до­ко­ром дзво­не мо­ло­дий.


- Та не крий­ся: хi­ба не при­мiт­не, що i в те­бе обiз­ва­ло­ся? - гу­де ох­рип­лий…


- Ще й як закльовує!.. - i дзвiн­кий ре­гiт роз­ко­тив­ся се­ред тем­но­ти.





VII



***


- Дома? - спи­тав­ся Про­цен­ко дру­го­го дня зве­чо­ра у попа­ди­ної най­мич­ки, синьоно­сої Пе­до­рi, увi­хо­дя­чи ра­зом з До­вб­нею в кух­ню.


- А де ж, як не до­ма? - неп­ри­вiт­но од­ка­за­ла та товс­тим, гу­г­ня­вим го­ло­сом. - До вас ма­ла по­си­ла­ти! - до­да­ла ще тов­ще.


Довбня вит­рi­щив­ся на Пе­до­рю: звiд­ки, мов, та­ка гост­ра взя­ла­ся? Тим ча­сом по­па­дя, за­чув­ши знай­омий го­лос, весе­ло вiд­гук­ну­лась з дру­гої ха­ти:


- Нема до­ма! Не­ма до­ма!


- А де ж ба­ри­ня? - жар­ту­вав, ус­ту­па­ючи в гор­ни­цю, Про­це­нко.


- Господи! I не грiх вам?.. - по­ча­ла бу­ло по­па­дя, та, заба­чивши Довбню, зра­зу умовк­ла.


- Не лай­те ме­не, На­та­лiя Ми­ко­лаївна, - по­чав Про­цен­ко. - Я до вас при­вiв мо­го доб­ро­го зна­ко­мо­го - Лу­ку Федорови­ча ­Довб­ню. Пам'ятаєте: дав­но якось хва­лив­ся вам про ньо­го.


- Я ра­да… - зай­ма­ючись крас­кою, про­мо­ви­ла по­па­дя, по­да­ючи Довб­нi ру­ку.


- Той чорт, що в бу­ря­ки кри­шать, - жар­ту­вав Довб­ня, зда­в­лю­ючи її не­ве­лич­ку ру­ку так, що аж тен­дiт­нi пальчи­ки зли­п­лись до­ку­пи.


- А отець Ми­ко­лай до­ма? - спи­тав Про­цен­ко, шу­ка­ючи очи­ма мiс­ця, де б сiс­ти.


Бiгучi по­па­ди­нi очi зра­зу по­мi­ти­ли те.


- Отця Ми­ко­лая зап­ро­ше­но на хрес­ти­ни, - од­ка­за­ла во­на i мер­щiй ки­ну­ла­ся в дру­гу ха­ту за стульцем.


Довбня по­чав ог­ля­да­ти ха­ту. У кут­ку бi­ля не­ве­лич­ко­го сто­ли­ка сто­яло всього тiльки два стiльцi, на сто­лi вигра­вав са­мо­вар жур­ли­ву пiс­ню. Дав­но вже вiн не ба­чив нi вiх­тя, нi цег­ли, нi по­пе­лу: зе­ле­нi патьоки зас­ти­ла­ли йо­го за­мурзанi бо­ки, кран схи­лив­ся на­бiк, з нього ка­по­тi­ла во­да пря­мо на стiл; на йо­му геть одс­то­ронь сто­яло два ста­ка­ни; в од­ному не­до­пи­тий хо­ло­нув чай, а в дру­го­му якась бу­ра во­диця ди­ми­ла­ся; чай­ник неп­рик­ри­тий па­ру­вав. Вид­но, не ха­зяй­ська ру­ка хо­ди­ла бi­ля то­го. Та й ха­та ви­да­ва­ла неве­ликi про те кло­по­ти: стi­ни го­лi, по­лу­па­нi; до­лiв­ка, не­мете­на­, хру­ща­ла пiд но­га­ми; тут ва­ля­ли­ся вся­кi об'їдки, кiс­точ­ки, крих­ти хлi­ба i луш­пай­ки з на­сiн­ня… У дру­го­му кут­ку сто­яв обiр­ва­ний ди­ван, мов гор­ба­тий ста­рець при­мо­сти­в­ся бi­ля стi­ни спо­чи­ва­ти… Всю­ди би­ли в вi­чi злид­нi та не­до­с­та­чi.


Поки Довб­ня ог­ля­дав те убо­жест­во, з дру­гої ха­ти вит­кнулася На­та­лiя Ми­ко­лаївна з стульцем.


- Це ви ме­нi не­се­те? - зу­пи­нив її Довб­ня, пе­ре­хоп­лю­ючи сту­лець у свої ру­ки. - Мар­но пра­цю­ва­ли­ся: я та­кий, що i до­лi по­си­дiв би!


Наталiя Ми­ко­лаївна не зна­ла, як їй прий­ня­ти тi Довб­нинi ре­чi: чи за пос­мiх над їх злид­ня­ми, чи над її непоряд­ком. Вiд со­ро­му у неї й уха по­чер­во­нi­ли - не тiльки що­ки. А тут ще пiд­да­ла жа­ру й Пе­до­ря: з грю­ком розчин­ивши две­рi, во­на ува­ли­лась у ха­ту i, нас­ту­пив­ши Довб­нi на но­гу, ки­нулася до са­мо­ва­ру.


- Дивися - но­ги од­топ­чеш! - скрик­нув Довб­ня.


- Хiба в ме­не є там очi? - од­ка­за­ла неп­ри­вiт­но, бе­ру­чи са­мо­вар.


- Педоре! - гук­ну­ла по­па­дя. - Ку­ди ти са­мо­вар бе­реш?


- Хiба не тре­ба пi­дiг­рi­ва­ти? А яким чор­том гос­тей напу­ва­т­и?


- Там во­ди вже не­має, - су­во­ро од­ка­за­ла по­па­дi.


- Педоре! - стук­нув­ши но­гою, скрик­ну­ла по­па­дя. - Скiль­ки ра­зiв я те­бе про­ха­ла: не про­вадь ти ме­нi хоч при лю­дях своїх чор­тiв!


- А чим же справ­дi бу­де­те на­пу­ва­ти? По­ми­ями? Ди­вiться - я ще й вин­на! - пра­ву­ва­лась Пе­до­ря.


- Педоре! Бе­ри са­мо­вар! бе­ри все!.. тiльки йди со­бi, не об­зивайся до ме­не!.. Гос­по­ди! - по­жа­лi­ла­ся по­па­дя пе­ред го­стями, ко­ли Пе­до­ря вий­шла у кух­ню з са­мо­ва­ром. - Не­ма, ма­буть, нiг­де та­кої прис­лу­ги, як у нас… От­же дер­жить!


- Держить? - од­гук­ну­лась Пе­до­ря. - Доб­ре дер­жа­ти, гро­шей не пла­тив­ши! Запла­тiть ме­нi - я й сьогод­нi пi­ду вiд вас i де­ся­тою ву­ли­цею об­ми­на­ти­му… Дер­жить!


- Та за­мовч, Хрис­та ра­ди! - поп­ро­ха­ла по­па­дя, за­чи­ня­ючи две­рi вiд кух­нi.


- Та чо­му ви її справ­дi не роз­щи­та­ете? - увер­нув Процен­ко.


- Ну, ска­жiть же йо­му! - од­ка­за­ла по­па­дя, гнiв­но насуплю­ючи бро­ви.


- Їй, вид­но, нiх­то ще нi­ко­ли ро­та не за­го­род­жу­вав! - до­дав Довб­ня.


- От ще! - про­мо­вив Про­цен­ко.


- Атож! - свiрк­нув­ши очи­ма, скрик­нув Довб­ня. - Ось на­сту­пила на но­гу, та ще й на мо­золь… Хоч би доб­ре що! а то… Гид­ко на скiп­ки взя­ти!.. Тьфу! По­па­дя i Про­цен­ко ра­зом за­ре­го­та­ли­ся, так смiш­но вип­лю­вав­ся Довб­ня.


- Оце який ви страш­ний та сер­ди­тий! - скрик­ну­ла во­на, спо­дi­ва­ючись по­вер­ну­ти роз­мо­ву на iн­шi ре­чi.


- Та пальця в рот не кла­дiть: ще зу­би цi­лi, - жар­ту­вав До­вб­ня на­чеб­то й гнiв­но.


- Невже? - ти­хо спи­та­ла во­на, лу­ка­во стрiльнув­ши на йо­го очи­ма. В її го­ло­сi по­чу­ва­ли­ся жар­тiв­ли­вi iг­раш­ки, в її очах свi­ти­ла­ся ти­ха ус­мiш­ка, на її об­лич­чi гра­ла крас­ка. На­че та кi­шеч­ка прик­ра­дається зда­ле­ку до ми­ша­чої нор­ки, прик­ра­да­ла­ся во­на ти­хим го­ло­сом та при­вiт­ним пог­ля­дом до на­суп­ле­но­го Довб­нi, що си­дiв на сту­лi пох­му­рий i кру­тив дов­го­го ру­до­го ву­са… Щоб во­на та не роз­во­ру­ши­ла ко­го? Та як схо­че - i нi­ме за­го­во­ре!


Довбня справ­дi за­го­во­рив. Своєю кру­тою та де­бе­лою мо­вою вiн так i си­пав жар­ти, на­че дро­ва­ми вер­гав на всi бо­ки; Про­цен­ко пiд­дер­жу­вав йо­го, увер­та­ючи ко­ли-не-ко­ли яке сло­во, а по­па­дя пiд­да­ва­ла жа­ру то ве­се­лим пог­ля­дом, то без­жур­ним ре­го­том. У ха­тi зра­зу ста­ло так утiш­но та ве­село! Не­давнього гiр­ко­го нес­по­кою на­че й не бу­ло; не при­мiт­не на­вiть нi злид­нiв, нi не­по­ряд­ку: i до­лiв­ка мов са­ма со­бою про­ми­ла­ся, й стi­ни по­бi­лi­ли - ви­рiв­ня­ли­ся, i лой­ова свiч­ка так яс­но го­рi­ла!.. Гуч­на роз­мо­ва ук­ри­ва­ла ха­ту. Во­на ущух­ла тiльки то­дi, як Пе­до­ря од­чи­ни­ла две­рi, щоб внес­ти са­мо­вар. Крек­чу­чи, во­на пiд­ня­ла йо­го, пос­та­но­ви­ла на сто­лi i, оки­нув­ши всiх неп­ри­вiт­ним пог­ля­дом, мер­щiй по­ве­р­нул­а на­зад.


- А я си­дiв та ждав… Ну, ду­маю, пер­ший раз но­гу одто­пта­л­а, а те­пер уже й са­мо­вар виллє на ме­не, - промов­ив До­вб­ня їй ус­лiд.


Нестямний ре­гiт об­няв ха­ту… За ним не чут­но бу­ло, як Пе­до­ря, про­гуг­ня­вив­ши со­бi пiд нiс "за­цi­пи­ло?!", грюк­ну­ла две­ри­ма.


За чаєм ще ве­се­лi­ше пiш­ла роз­мо­ва. Про­цен­ко й не ду­мав, що

1 ... 82 83 84 ... 168
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Повія, Мирний», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Повія, Мирний"