Книги Українською Мовою » 💙 Класика » Повія, Мирний 📚 - Українською

Читати книгу - "Повія, Мирний"

В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Повія" автора Мирний. Жанр книги: 💙 Класика. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 83 84 85 ... 168
Перейти на сторінку:
Довб­ня був та­кий ба­ла­ку­чий та жар­тiв­ли­вий. Хоч без кру­тих слiв не об­хо­ди­ло­ся, от­же вiн так неп­ри­мiт­не уп­лi­тав їх у свою роз­мо­ву, мов зо­ло­тар цяцьку­вав перс­нi до­ро­ги­ми ка­мiн­ця­ми. Ре­гiт не сти­хав, ко­ли вiн го­во­рив, а вiн мов­чав ма­ло. При­га­да­ли­ся йо­му дав­нi ча­си, ча­си бур­си, гре­ча­них га­лу­шок, чер­ви­вої ка­шi та ве­се­ло­го то­ва­рист­ва. I вiн роз­ка­зу­вав, як тро­хи не кож­ної но­чi, на­ки­нув­ши на се­бе ли­хенькi хла­ми­ди, тяг­ли во­ни на здо­бич; як роз­би­ва­ли об­хо­ди, би­ли об'їждчи­кiв, пи­ли вольну го­рiл­ку, кра­ли са­ло, а раз жи­во­го ка­ба­на на ву­ли­цi спiй­ма­ли, за­ко­ло­ли, за­тяг­ли до рiч­ки i до свi­ту упо­ра­ли­ся так, що i сам чор­тя­ка не знай­шов би слi­дiв. А то в па­на ук­ра­ли доч­ку. По­ки од­нi спi­ва­ли пiд вiк­ном кан­ти, а ста­рий слу­хав, дру­гi з доч­кою вже си­дi­ли в по­па i мо­го­ри­чи­ли звiн­ча­ти па­ру. Ки­нув­ся пан доч­ки, а во­на вже не йо­го. По­сер­див­ся ста­рий, по­ла­яв­ся, та нi­чо­го не вдiєш - прий­няв з зя­тем до се­бе. Ста­ро­го по­па тiльки ви­жив iз се­ла, за­мiсть йо­го нас­та­но­вив сво­го зя­тя.

- Тепер бла­го­чин­ним уже… роз­ко­шує! - до­дав Довб­ня. На­та­лiя Ми­ко­лаївна важ­ко зiтх­ну­ла, її вра­зи­ло не те, чим по­тiм став зять то­го па­на, а те, що ук­рав доч­ку.


- Що ж, во­ни ра­нi­ше лю­би­ли­ся? - спи­та­ла во­на.


- Звiсно, лю­би­лись. Ци­дул­ки пе­ре­да­ва­ли од­но од­но­му то че­рез слуг, то че­рез жи­дiв.


Наталiя Ми­ко­лаївна ще бiльше прой­ня­ла­ся ди­ву­ван­ням. "Отже i пош­ле гос­подь та­ке щас­тя дру­гим! I чо­му з нею не лу­чи­ло­ся то­го?" - ду­ма­ла во­на.


- А во­но, ма­буть, ра­зом i ве­се­ло i страш­но тi­ка­ти? - спита­ла да­лi, див­ля­чись на Довб­ню.


- Не знаю, нi­ко­ли нi вiд чо­го не до­во­ди­лось тi­ка­ти, та й ро­див­ся не ба­бою, щоб про се вам док­лад­но опо­вi­да­ти. На­талiя Ми­ко­лаївна за­ре­го­та­ла­ся.


- Дивно б бу­ло, як­би з та­ки­ми ву­са­ми та бу­ли ба­би! - скрик­ну­ла i ще бiльше за­ли­ла­ся ре­го­том.


Довбня тiльки ско­са ди­вив­ся на неї, як її на всi бо­ки хи­тало. Чай по­пи­ли.


- А що те­пер зро­би­мо? - спи­тав­ся Про­цен­ко. - Шко­да, що Лу­ка Фе­до­ро­вич не взяв з со­бою скрип­ки, а то б ви, На­та­лiя Ми­ко­лаївна, по­чу­ли, як вiн грає!


- Удруге без скрип­ки не при­ходьте! Чуєте, не при­ходьте! - скрик­ну­ла во­на i по­ча­ла упiв­го­ло­са ви­во­ди­ти якусь весе­леньку пiс­ню.


- Давайте зас­пi­ваємо! - спо­хо­пив­ся Про­цен­ко.


- Давайте, да­вай­те! - ра­до за­гу­ка­ла по­па­дя. - Тiльки й ви, Лу­ка Фе­до­ро­вич, бу­де­те пiд­тя­гу­ва­ти.


- Якщо знаю пiс­ню, то мож­на, - зас­ма­лю­ючи па­пi­рос­ку, вi­д­ка­зав той.


- А яку зас­пi­ваємо? Знаєте, оту, що у ва­ших спi­ва­ли, - при­га­ду­ва­ла по­па­дя.


- "Выхожу один я на до­ро­гу"? - спи­тав­ся Про­цен­ко.


- Лєрмонтова! Лєрмон­то­ва! - за­по­ро­щи­ла во­на. - Як я лю­блю то­го Лєрмон­то­ва! Страх люб­лю! А за жит­тя йо­го, ка­жуть, не лю­би­ли. Дур­нi! От як­би вiн те­пер був жи­вий?!


- То те­пер би ще й нас­мi­яли­ся з нього, - увер­нув Довб­ня.


- Не приз­на­ли б? Прав­да ва­ша, Лу­ка Фе­до­ро­вич! - скрик­нула во­на. - Скiльки-то та­ла­нiв неп­риз­на­них ги­не! - I, гли­боко зiтх­нув­ши, во­на зцi­пи­ла зу­би i пос­ва­ри­лась ко­мусь ку­лач­ком.


Тiльки що за­тяг­ли "Вы­хо­жу", як у ха­ту ус­ко­чив отець Ми­ко­лай i, нi з ким не здо­ров­ка­ючись, по­чав ба­сом пiд­тя­гув­ати. Вiн не дос­лу­хав­ся, чи в лад то бу­ло, чи не в лад, а од­но ро­бив - гу­кав… Вид­но, доб­рi бу­ли хрес­ти­ни! По­падя, по­чувши не­лад, пер­ша за­мовк­ла, за нею Про­цен­ко, один До­вб­ня, на­че змо­вив­ся спер­шу, од­но пiд­гу­ку­вав по­повi; а той, чер­во­ний, як рак пе­че­ний, п'явся, на­ди­мав­ся i рiв, на­че бик, на всю ха­ту.


- Та пе­рес­тань! слу­ха­ти не мож­на! - скрик­ну­ла по­па­дя, за­ту­ля­ючи ву­ха.


- Не слу­хай… Да­лi як? - роз­па­лив­шись, гу­ка той на Довб­ню. - Ка­жи: да­лi як?


Довбня ус­мiх­нув­ся своїми су­во­ри­ми очи­ма.


- Це вже кi­нець, - од­ка­зав.


- Кiнець? - пе­ре­пи­тав отець Ми­ко­лай. - Шко­да! По­тiм ки­нувся до Довб­нi, об­хо­пив йо­го, по­цi­лу­вав:


- Ми ж з то­бою дав­нi то­ва­ри­шi… учи­ли­ся вку­пi! Чуєш, На­талочко, вчи­ли­ся вку­пi. Вiн тiльки од­ним кур­сом ви­ще йшов… Та чо­му ти, бра­ти­ку, не пi­шов на по­пи? Ех, ти!.. Не­привiтне, брат, i на­ше жит­тя, та все кра­ще, нiж отак ти­ня­тис­я… Жiн­ка, брат, дi­ти… Пос­тiй, пi­дож­ди… брех­ня! Дi­тей не­ма… Чорт їх уже й ма­ти­му!.. Ну, а жiн­ка? - про­вiв вiн то­ненько, хо­тiв щось ска­за­ти, та тiльки скрут­нув голов­ою i по­пи­тав­ся Довб­нi: - Го­рiл­ку, брат, п'єш?


- Чому ж та­ко­го доб­ра не пи­ти? Мож­на, - од­ка­зав той.


- Можна, ка­жеш? Гей, жiн­ко! Да­вай нам го­рiл­ки, да­вай за­куски, усього да­вай! Що є в пе­чi, то все на стiл мчи!.. А я вас i не при­мi­тив, - ски­нув­ши пог­ляд на Про­цен­ка, по­вер­нув­ся вiн до нього. - Ви­ба­чай­те ме­нi, го­луб­чи­ку! ви­ба­чай­те! - I ки­нув­ся цi­лу­ва­ти­ся з Про­цен­ком.


- I це доб­рий чо­ло­вiк, - хва­лив­ся вiн Довб­нi. - Доб­рi те­пер лю­ди нас­та­ли; усi доб­рi! А що йо­го моя жiн­ка лю­бить! Ото­го, бо­ро­да­то­го! Бач, який!.. Ну, я те­бе ще у бо­рiд­ку по­цi­лую, - сле­бе­зу­вав, при­пав­ши до Про­цен­ко­воi бо­ро­ди.


- А ти, жiн­ко, гля­ди ко­ли-не­будь не по­ми­ли­ся: як прий­меш йо­го бо­ро­ду за мою та уче­пиш­ся своїми ру­ка­ми!


- Що ти вер­зеш? - спи­та­ла­ся На­та­лiя Ми­ко­лаївна, до­кiр­ли­в­о див­ля­чись на нього. - Заллє очi та й вар­ня­кає не знать що.


- Правда твоя, що за­лив очi, їй-бо­гу, прав­да. Не мож­на, брат, бу­ло… Кум… Пос­тiй, хто ку­мом був? Як-бо йо­го? От i не зга­даю… Ото ви­пи­ва­ка! Усiх пе­ре­пив… та­кий!.. Не сердь­ся ж на ме­не, моя по­па­денько, дай свою ру­ченьку бi­лу, при­ло­жи до мо­го сер­денька га­ря­чо­го! Ну, я те­бе по­цi­лую… твої оченьки яс­нi, твої ус­тоньки ро­же­вi, твiй но­со­чок… Як там у пiс­нi?.. Як що?.. Як со­ло­ний огi­ро­чок! - скрик­нув i за­реготався.


Попадя мер­щiй од­хи­ли­ла­ся: вiд нього нес­ло та­ким хме­лем!


- Ти б по­со­ро­мив­ся хоч чу­жих лю­дей!


- Яких чу­жих! Це, брат, усе свої… Ото чу­жий? - спи­тав­ся, ука­зу­ючи на Довб­ню. - А то не наш? - по­вер­нув­ся до Про­ценка. - Ще й який наш!.. А хоч би й чу­жi? Хто ж ти у ме­не? Ти ж моя пер­ша й пос­лiд­ня!.. Не сердься, брат, дай нам го­рi­лоч­ки… - I вiн морг­нув так ку­мед­но бро­вою, та­ко­го пу­стив бi­си­ка оком, що всi не ви­дер­жа­ли й за­ре­го­та­ли­ся. Отець Ми­ко­лай сам по­чав ре­го­та­тись i, стри­ба­ючи на од­нiй но­зi, ви­гу­ку­вав: го­рi­лоч­ки! го­рi­лоч­ки!


- Де ж її взя­ти? - спи­та­ла­ся На­та­лiя Ми­ко­лаївна. - Ти ж знаєш, що до­ма не­має: а по­си­ла­ти… ко­го я пош­лю?


- Як ко­го? а Пе­до­рю!


- Вона ме­нi i так до­зо­ли­ла: ти їй сло­во, а во­на то­бi де­ся­тер­о!


- О-о, ма­те­рi її за­ко­ви­ря! Пе­до­ре! - гук­нув пiп, опус­ка­ю­чись на ди­ван. Неш­вид­ко Пе­до­ря усу­ну­ла­ся в ха­ту, роз­па­тлана та зас­па­на.


- Ти у ме­не слу­га? - спи­тав

1 ... 83 84 85 ... 168
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Повія, Мирний», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Повія, Мирний"