Книги Українською Мовою » 💙 Класика » Повія, Мирний 📚 - Українською

Читати книгу - "Повія, Мирний"

В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Повія" автора Мирний. Жанр книги: 💙 Класика. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 84 85 86 ... 168
Перейти на сторінку:
пiп. Пе­до­ря мов­ча­ла, соп­ла.

- Слуга?! Я те­бе пи­таю! - гук­нув вiн уд­ру­ге.


- Кажiть уже, чо­го тре­ба? - чу­ха­ючись, од­ка­за­ла Пе­до­ря.


- Слухай: ти тiльки ме­нi ба­ри­нi не бу­деш слу­ха­ти, то я… - I вiн зат­нув­ся; бро­ви йо­го нах­му­ри­ли­ся.


- По го­рiл­ку, чи що, йти? - пи­та, по­зi­ха­ючи, Пе­до­ря.


- А-а, до­гад­ли­ва, бi­со­ва! - ус­мiх­нув­ся отець Ми­ко­лай. - Ну, ска­жи ме­нi: по чiм ти до­га­да­ла­ся?


- Он ка­зав жид, що бiльше не всип­ле без гро­шей! - од­ру­бал­а Пе­до­ря.


- Матерi йо­го ду­ля! Жид - не­вi­ра… Я те­бе не про се пи­таю. Я те­бе пи­таю, по чiм ти до­га­да­ла­ся, що го­рiл­ки тре­ба?


- По чiм до­га­да­ла­ся? По тiм, що у вас гос­тi! Мо­же, хто i ча­р­ку го­рiл­ки хо­че.


- А ти хоч?


Педоря ус­мiх­ну­ла­ся, ути­ра­ючи но­са:


- I я вип'ю, як дас­те.


- Молодець! - пох­ва­лив отець Ми­ко­лай. - На ж то­бi… - I вiн по­чав ри­ти­ся в ки­ше­нi, бряз­ка­ючи гро­ши­ма. - На пол­ти­ника. Чуєш? цi­ло­го пол­ти­ни­ка… Ска­жи жи­до­вi, щоб ква­р­ту уси­пав, та доб­рої! Не­доб­рої i не бе­ри. По­куш­туй по­пе­реду… Тiльки не з на­шої по­су­ди, - по­га­на ти ду­же! - а в жи­да з чар­ки… i тiльки од­ну чар­ку. Чуєш, тiльки од­ну!


Вiддавши Пе­до­рi гро­шi, вiн ще по­чав її ви­ряд­жа­ти.


- Отак у нас усе, - жа­лi­ла­ся тим ча­сом по­па­дя Довб­нi. - Отак, як ба­чи­те: не­ма то­го, шоб ви­го­во­ри­ти прис­лу­зi, - вiн жар­тує. Отак i спо­ва­дить най­ми­чок! Чо­го ж во­ни бу­дуть слу­ха­ти?


- Бо те­бе як слу­ха­ти, то тре­ба на­де­ся­те­ро ро­зiр­ва­тись, - ог­риз­нув­ся отець Ми­ко­лай. - У те­бе не­ма од­но­го дi­ла, а ра­зом де­ся­те­ро: по­дай те, Пе­до­ре! на то­бi се! бi­жи за тим, та не ми­ни й цього!.. Нi, ти в ме­не не ха­зяй­ка­та­ки!


- О, ти муд­рий ха­зяїн!.. по чу­жих ха­тах хо­дя­чи та чу­же до­бро поїда­ючи, - уко­ло­ла На­та­лiя Ми­ко­лаївна.


- Наша, брат, служ­ба та­ка, - од­ка­зав пiп. - Ми i по чу­жих лю­дях ти­ня­ючись про­жи­ве­мо, а ти до­ма з го­ло­ду ско­лiєш.


- За та­ким ха­зяїном! - сер­ди­лась по­па­дя. Отець Ми­ко­лай су­во­ро блик­нув на неї, та, мах­нув­ши ру­кою, за­ре­го­тав­ся.


- Не слу­хай, брат, її, - по­вер­нув­ся вiн до Довб­нi. - Жiн­ка, брат, i чор­та про­ве­де! - ска­зав вiн йо­му над ухо так, щоб усi по­чу­ли.


Наталiя Ми­ко­лаївна пус­ти­ла на чо­ло­вi­ка гост­рий i при­зрий пог­ляд; зцi­пи­ла зу­би, аж її ще­ле­пи ви­да­ли­ся над по­вними що­ка­ми, мов во­на зби­ра­ла­ся ко­го роз­ку­си­ти ни­ми, i, згор­нув­ши ру­ки, сер­ди­то опус­ти­ла­ся на сту­лець бi­ля сто­лу. її свi­же ро­же­ве об­лич­чя поп'ятни­ло­ся, очi пох­му­ри­лись. Во­на мов­ча­ла; здається - i не ди­ха­ла. Отець Ми­ко­лай, гля­нувши на жiн­ку, мер­щiй опус­тив­ся на ди­ван, тер ко­лi­на до­лонями i чуд­но хи­хи­кав.


- Як дур­ник! - про­цi­ди­ла по­па­дя крiзь зу­би.


- Ви сер­ди­тесь? - спи­тав­ся, пiд­хо­дя­чи до неї, Про­цен­ко. Во­на блик­ну­ла на нього й нi­чо­го не вiд­ка­за­ла; спiд­ня гу­ба її трем­тi­ла… Довб­ня по­ну­ро ди­вив­ся на все те, а пiп од­но тер ко­лi­на та ти­хо хи­хи­кав. У ха­тi зро­би­ло­ся сум­но та нуд­но - не доб­ро, вид­но, все те вi­щу­ва­ло!


Може б, во­но i справ­дi з то­го бу­ча зня­ла­ся, як­би не Педо­ря… У ко­жу­шан­цi на­опаш­ки, за­ку­та­на плат­ком так, що з-пiд йо­го тiльки її очi та си­нiй нiс ви­зи­ра­ли, ува­ли­ла­ся во­на у ха­ту, бу­ха­ючи своїми стра­шен-ни­ми шкар­бу­на­ми; пi­дi­йш­ла до сто­лу, вий­ня­ла з-пiд по­ли пля­ху го­рiл­ки i, струс­нув­ши нею над свiт­лом, скрик­ну­ла:


- Самий смак! Про­цен­ко зас­мi­яв­ся.


- Чого ви ре­го­че­те? - спи­та­ла Пе­до­ря у по­па, не по­чув­ши, хто за­ре­го­тав­ся.


- Молодець ти у ме­не, мо­ло­дець! - од­ка­зав, ус­мi­ха­ючись, пiп. - Мчи ли­шень мер­щiй нам чар­ку та чо­го-не­будь їсти.


Педоря каш­ля­ну­ла, утер­ла но­са i мовч­ки вий­шла. Швид­ко во­на зно­ву вер­ну­ла­ся, не­су­чи в од­нiй ру­цi чар­ку, а в дру­гiй на та­рiл­цi пе­че­ну ри­бу, хлi­ба i со­ло­них огiр­кiв.


Отець Ми­ко­лай схо­пив­ся був, та, пог­ля­нув­ши на жiн­ку, що як сич на­ду­та си­дi­ла, мер­щiй со­бi сiв, об­вiв усiх очи­ма, хи­хик­нув i по­тер ко­лi­на.


- Як здо­ров'я ва­шої ку­ми? - спи­та­ла На­та­лiя Ми­ко­лаївна у Про­цен­ка. - От не збе­ру­ся та й не збе­ру­ся нi­як до неї!


- То че­рез те, що дов­го зби­раєтесь. Во­на ма­ла щось одка­зати.


- А мо­же б, ти нас, На­та­лю, по­час­ту­ва­ла? - пе­ре­бив її отець Ми­ко­лай.


- Як ви не по­час­туєте, то я й пи­ти не хо­чу! - до­дав Довб­ня.


- Чому ж се? - спи­та­ла во­на.


- У жен­щин ру­ка лег­ка… Плав­кi­ше чар­ка йде, не стано­ви­ться ру­ба! - пе­ре­вiв на жар­ти Довб­ня.


- О, у ме­не ру­ка важ­ка… Ви ще не знаєте її! - од­ка­за­ла по­падя, згор­та­ючи ру­ку в ку­ла­чок i пiд­нi­ма­ючи йо­го вго­ру. Про­ти свiт­ла той ку­ла­чок як яб­луч­ко чер­во­нiв.


- Ваша? Ота! - скрик­нув Довб­ня, див­ля­чись, як кiт на ми­шу, на її ку­ла­чок. - А роз­гор­нiть, я по­див­лю­ся, - ска­зав, пiд­ходячи до неї.


- Що ви там по­ба­чи­те? Хi­ба ви зна­хур?


- Знахур.


Попадя роз­ту­ли­ла жме­ню i по­да­ла Довб­нi. Той бе­реж­но узяв­ся за пальчи­ки i, при­хи­лив­ши­ся, роз­див­ляв­ся до­ло­ню, тi не­ве­лич­кi бо­ро­зен­ки, що по­кар­бу­ва­ли її.


- Довго ме­нi жи­ти? - гра­ючи очи­ма, спи­та­ла во­на.


- Сто лiт! - скрик­нув Довб­ня, прик­ри­ва­ючи її до­ло­ню сво­єю жорст­кою. По­дер­жав­ши тро­хи, вiн при­ник ухом. - При­ту­лiть мiц­нi­ше! - про­мо­вив.


- Отже ви справ­дi, мов зна­хур! - за­ще­бе­та­ла во­на. - Що ж ви там по­чуєте?


Довбня нi­чо­го не од­ка­зав - слу­хав. По­тiм пiд­вiв го­ло­ву, на­ло­жив зно­ву свою до­ло­ню i, див­ля­чись пря­мо у вi­чi На­талiї Ми­ко­лаївнi, ус­мi­хав­ся. Кров, про­бi­га­ючи пiд її тон­кою шку­роч­кою, сти­ха дот­ри­му­ва­ла­ся до йо­го жорст­кої до­ло­нi; мов миш­ка сi­па­ла, лос­ко­та­ла її; вiн дос­лу­хав­ся до то­го.


Попадя чо­гось за­ре­го­та­ла­ся дзвiн­ко та ра­дiс­но. Пiп весе­ло пiдс­ко­чив уго­ру i скрик­нув:


- Могорича! мо­го­ри­ча!


Один Про­цен­ко сум­ний сто­яв i пильно ди­вив­ся то на Довб­ню, то на по­па­дю. Вiн ба­чив, як її очi за­го­ря­ли­ся, як блi­де об­лич­чя чер­во­нi­ло по­ма­лу… Щось стук­ну­ло у йо­го сер­це, щось на­че ущип­ну­ло йо­го.


- Колдун! кол­дун! - кри­чав пiп, бi­га­ючи по ха­тi, ра­дий, що Довб­ня роз­ве­се­лив На­та­лiю Ми­ко­лаївну. - За се ви­пи­ти! їй-бо­гу, ви­пи­ти!


- Що ж ви там дос­лу­ха­лись? - прис­та­ла На­та­лiя Мико­лаївна до Довб­нi, як той зняв ру­ку.


- Почастуйте! - ука­зав Довб­ня на пляш­ку.


Попадя мер­щiй схо­пи­ла чар­ку i, на­лив­ши, пiд­нес­ла Довб­нi.


- Капелечку! од­ну ка­пе­леч­ку! - сле­бе­зу­вав той, од­во­дя­чи чар­ку. По­па­дя хлес­ну­ла з пiв­чар­ки i мер­щiй до­ли­ла. Довб­ня од­ним ду­хом вим­чав пов­ну.


- Усiх! усiх! - гу­кав пiп, пле­щу­чи в до­лош­ки. - Ура-а-а!


Наталiя Ми­ко­лаївна ски­ну­ла на нього неп­ри­вiт­ний пог­ляд.


- I вас, Гри­го­рiй Пет­ро­вич, час­ту­ва­ти?- стрiльнув­ши оком на Про­цен­ка, спи­та­ла во­на.


- Усiх! усiх! - глу­хо од­ка­зав Довб­ня.


- Менi не­ба­га­теч­ко. Я не п'ю, - про­хав­ся Про­цен­ко.


- Треба ро­би­ти, як зна­хур ка­же! - од­ка­за­ла по­па­дя, ус­мi­ха­ючись. Го­рiл­ка вже вда­ри­ла

1 ... 84 85 86 ... 168
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Повія, Мирний», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Повія, Мирний"