Книги Українською Мовою » 💙 Класика » Земля, Ольга Кобилянська 📚 - Українською

Читати книгу - "Земля, Ольга Кобилянська"

320
0
18.05.22
В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Земля" автора Ольга Кобилянська. Жанр книги: 💙 Класика. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 83 84 85 ... 98
Перейти на сторінку:
вам не про­па­де! - бла­гав Івоніка з не­ви­мов­ною гіркістю в го­лосі, між тим ко­ли в йо­го груді сер­це із жа­лю роз­ри­ва­ло­ся.

Якнайкраще хотів би по­хо­ро­ни­ти сво­го не­щас­но­го лю­бим­ця. Крап­ля­ми був би кров свою віддав, ко­ли б во­но при­чи­ни­ло­ся до підне­сен­ня сеї прес­мут­ної, уро­чис­тої хвилі. Ніщо не бу­ло для нього кош­тов­не, ніщо зак­рас­не, чо­го б не був по­жерт­ву­вав із ціло­го сер­ця. Се ж уже він в ос­танній раз да­вав йо­му… Все, що велів за­кон і прас­та­рий зви­чай, ви­ко­нав він точ­но. Хто був убо­гий, не да­вав, а хто міг, да­вав із щи­рої душі. А тут зди­рав зах­лан­ний ста­рець, що тряс­ся над гро­бом, і зди­рав ос­тан­ню прик­ра­су з-під до­мо­ви­ни, що­би дві го­ди­ни скор­ше діста­ти її на власність.


- Ти по­то­му за­бу­деш, Івоніко! - про­тес­ту­вав ста­ре­чим, дри­жа­чим го­ло­сом піп. - Й іще не да­си.


Івоніка май­же зой­кнув із жа­лю.


- Не за­бу­ду я, па­нот­чи­ку, а Ми­хай­ло не візьме з со­бою до гро­бу! Зми­луй­те­ся!


- Не мішай­ся до сього! Те­бе те нічо­го не об­хо­дить! Я тво­го си­на по­хо­ваю крас­но, з по­че­том, а ки­лим відне­сеться те­пер до ме­не до­до­му! - відка­зав енергійно ста­ренький па­но­тець і, мах­нув­ши на кількох лю­дей з гур­ту, слідив уваж­но, як мовч­ки ви­пов­ню­ва­ли йо­го при­каз…


Марійка за­го­ло­си­ла не своїм го­ло­сом, а Івоніка збив п'ясту­ка­ми по бо­ках. Він не ска­зав уже більше ні сло­ва. Не про­тес­ту­вав ніко­ли про­ти при­казів ви­щих, але хто йо­го доб­ре знав, той знав, що він був у тій хвилі обид­же­ний і обу­ре­ний до гли­би­ни душі. Йо­го очі впи­ли­ся но­жем у до­мо­ви­ну, а відтак пішли блу­дом між лю­ди.


Йому йшло те­пер усе на­пе­рекір…


Коло де­ся­тої го­ди­ни спи­нив­ся на малім кла­до­вищі. Бу­ло пе­ре­пов­не­но людьми. Свічки до­го­ря­ли ме­рех­тя­чи.


Чорно й неп­ри­яз­но дишів гріб, ко­ли прис­ту­пи­ли до нього. Се ж бу­ла страш­на хви­ли­на. Святі на хо­руг­вах, ося­яні місяч­ним світлом, мов і собі поблідши, гляділи за­де­ревілим пог­ля­дом у роз­ри­ту зем­лю…


Кілька жінок ви­бух­ну­ло пла­чем, а чо­ловіки ди­ви­ли­ся зак­ло­по­та­но дов­ко­ла се­бе. Ти­хий зойк не ус­та­вав.


Відтак ко­рот­кий, сум­ний спів… кілька­сот літ ста­рих-ста­рин­них слів, ви­го­ло­ше­них без­звуч­ним, ста­ре­чим го­ло­сом, і що­то всту­пи­ло у при­сутніх і пірва­ло їх. До­мо­ви­на спус­ти­ла­ся вниз, і тут же прірвав­ся воз­ду­хом та­кий прой­ма­ючий ок­рик, що стогін сам із се­бе вир­вав­ся на ус­та кож­но­го…


Дехто впав на коліна, зак­ри­ва­ючи з жа­лю ли­це, а далі підняв­ся зойк та плач, не­на­чеб зем­ля са­ма за­ри­да­ла.


Аж те­пер йо­го не ста­ло! Аж те­пер йо­го не ста­ло!…


Мов гра­дом по­си­па­ла­ся гру­да в гли­би­ну на до­мо­ви­ну і, мов ос­танній привіт мо­ло­до­го, що ми­нув­ся, роз­дав­ся у відгомін вго­ру на­зад. Відтак до­мо­ви­ну за­си­па­ли навіки…


Божевільним пла­чем за­хо­ди­ла­ся нав­колішках ма­ти, роз­ри­ва­ючи раз по раз ос­лаб­ле­ни­ми ру­ка­ми гру­ду, а Івоніка, при­пав­ши ли­цем до землі, за­товк, мов на смерть, го­ло­вою о неї.


Тут уже все скінчи­ло­ся.


Все, чо­го він надіявся, чим ди­хав, чим жив день і ніч,- все про­па­ло, ми­ну­ло­ся, пішло під гру­ду, у глибінь пішло.


Люди підня­ли йо­го.


- Вбити хо­че­те се­бе? - за­го­моніли.


- Бог з ва­ми! Лишіть уже жаль!


Він не чув їх.


Вп'яливши здичілий пог­ляд у гріб, за­го­во­рив:


- Не для те­бе, син­ку, бу­ла во­на, а ти для неї! Ти хо­див по ній, пле­кав її, а як виріс і став год­ний, во­на ство­ри­ла па­щу й заб­ра­ла те­бе! Ду­рень був ти на ній, ду­рень…


- Бадіко, бадіко добрі! Гос­подь з ва­ми!


- Ходив, го­во­рив, ро­бив, та й га­дав, що для се­бе… Най­ми­том був ти, най­ми­том!


Махнув ру­кою і відтру­тив лю­дей від се­бе.


- А во­но, во­но, що йо­го і не чуєш, і не ви­диш, прис­ту­пи­ло, а він усе по­ки­нув та й пішов!


Зарив грубі пальці у во­лос­ся і, витріщив­ши­ся, глядів здичіло-блуд­ним пог­ля­дом на щось упе­ред се­бе, що ли­ше йо­го од­на ду­ша ба­чи­ла.


- Не смійся! - рев­нув на­раз страш­ним го­ло­сом, пог­ро­зи­в­ши п'ясту­ком.- Не смійся! Дос­та ми дурні твої…


Люди дов­ко­ла нього пе­рех­рес­ти­ли­ся і пе­рег­ля­ну­ли­ся з ост­ра­хом.


- З ро­зу­му зійшов!…


Він роз­дер одіж на своїй груді і знов розт­ру­тив тих, що прис­ту­пи­ли до нього.


- Пішов! - крик­нув ди­ко.- Хо­ди, Маріє! Він ли­шив уже та­та й ма­му… Хо­ди!


Кілька чо­ловік у поб­лизькості відвер­ну­ли­ся й об­тер­ли твер­дою до­ло­нею очі. Відтак узя­ли йо­го кріпко під ру­ки і по­ве­ли си­ломіць до­до­му.


Місяць освічу­вав із звізда­ми цвин­тар, свічки по­гас­ли. Поділе­ни­ми гро­мад­ка­ми вер­та­ли лю­ди до­до­му.


- Тепер уже сам бу­де но­чу­ва­ти! - обізва­ла­ся Докія до біло­го­ло­вої ста­ру­хи, що пе­реміни­ла­ся мов у вос­ко­ву пос­тать у місяч­но­му ся­еві та лиш очи­ма світи­ла. - Пе­ред дво­ма дня­ми но­чу­вав іще в бур­дею зі своїми во­ли­ка­ми…


- Ая! Та й ху­до­ба відчує, що йо­го не­ма! Га­даєте - ні?


- Чому ні! Во­на ри­кає, фу­кає і ог­ля­дається нес­покійни­ми очи­ма, ко­ли чує десь смерть ко­ло се­бе. Відтак і не хо­че їсти зра­зу з чу­жої ру­ки. Не дай, гос­по­ди, не­щас­тя!


- Спершу їхав син на возі, йо­го спря­та­ли в зем­лю, а те­пер їдуть самі до­до­му, як си­ро­ти. А по­чорніли обоє, як та зем­ля, що в неї ук­ла­ли свою ди­ти­ну. Чи не вер­та­ють у ха­ту, як у по­рожній вулій?


Так пе­ре­мов­ля­ла­ся Докія з ба­бу­сею і інши­ми людьми, що вер­та­ли до­до­му. Більша по­ло­ви­на зрівня­ла­ся з фірою, що вез­ла оси­ротілих ро­дичів. Те­пер пря­му­ва­ли всі в «сусідній» ліс, де ма­ли по­да­ти по­ми­нальний обід. Па­но­тець поїхав на­пе­ред, бо мав ще пе­ре­дяг­ну­ти­ся.


- Він бу­де їм у пер­ших днях з'явля­ти­ся. Во­но все так, як чо­ловік пом­ре рап­том, а ще до то­го без світла! Піде­те на обід?


- Не знаю! - відповіла Докія.- Пог­ля­ну ще до­до­му та за Ан­ною. Із нею ос­та­ла­ся Онуфріїха Ло­па­ти.


- Відколи я на світі, ще не обіда­ла на по­мин­ках у лісі, та ще до то­го ко­ло півночі! - ска­за­ла по­важ­но ста­ру­ха.- А мені вже далі 85 літ. Се лед­ве пер­ший раз мені та­ке лу­чається!


- Таке-бо і лу­чається хіба раз на трис­та років! - по­чув­ся на­раз го­лос Пет­ра, що ви­ри­нув при бо­ку сест­ри.


- Там сьогодні хрест за­би­ли. Най покійний знає, де згу­бив свою ду­шу, як прой­де ко­лись лісом, а живі не­хай зна­ють, де змо­ви­ти за йо­го ду­шу «Отче наш». Адіть, яка ніч! Ей, гос­по­ди бо­же, ти вже знаєш, що ро­биш!


Вийшли на по­ле, і в пре­пиш­но­му місяч­но­му сяєві ука­зав­ся їм ви­раз­но «сусідній» ліс, бур­дей і все, що їх ок­ру­жає. Не­бо зно­си­ло­ся лагідною гли­би­ною над зем­лею, а зорі дрібніли сріблом, не­мов усміха­ли­ся. Над ліса­ми здійма­ла­ся синьо-про­зо­ра імла.


- Старі не поїха­ли до лісу, поїха­ли до­до­му! Сьогодні бу­де бур­дей упер­ше сам сто­яти, відко­ли він на оцьому полі! - обізвав­ся один із гур­ту.


- Вони бу­дуть до­ма вип­ря­ту­ва­ти та ме­жи со­бою ду­шу по­ми­на­ти.

1 ... 83 84 85 ... 98
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Земля, Ольга Кобилянська», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Земля, Ольга Кобилянська"