Книги Українською Мовою » 💙 Класика » Люборацькі, Свидницький А. П. 📚 - Українською

Читати книгу - "Люборацькі, Свидницький А. П."

В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Люборацькі" автора Свидницький А. П.. Жанр книги: 💙 Класика. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 86 87
Перейти на сторінку:
class="c1"> - Купиш не купиш, а поторгуватись можна (польськ.).- Ред.

137 - «Православное исповедание» - один із основних підручників у семінарії. Повна його назва - «Православное исповедание преосвященного митрополита Петра Могилы».


138 - Сусід, фанти, пастор (польськ.).- Ред. - молодіжні ігри.


139 - Пташка (польськ.).- Ред.


140 - Ходить пташка … горобець (польськ.).- Ред.


141 - Ходить ведмідь (польськ.).- Ред.


142 - ...зелені свята… - Зелені, або так звані русальні, свята, які мали язичницьку традицію, у православних збігалися із релігійним святом трійці і відзначалися на п’ятдесятий день після великодня.


143 - Поки ще в семінаріях ходили в клас і після обід, семінаристи, само собою не всі, мали за звичай оставатися в класі, не йти б то на обід додому, щоб більше часу мати на учення.


144 - Поки ще в семінаріях ходили в клас і після обід... - Під час навчання Свидницького в Подільській семінарії заняття тривали шість годин: чотири до обіду і дві після перерви (кожен урок по дві години). Починаючи з 1856 р. заняття скоротилися і відбувалися лише зранку (кожен урок по півтори години).


145 - Перевернена приповістка: «Вгобзи́! то дасть тобі алілую» (Київ).


146 - ...поносити татуня.- У першодруку до цих слів І. Франко подав пояснення: «Поносити, в Галичині також понясити або понисити - згадувати, споминати; напонисити (Нагуєвичі) - нагадати».


147 - ...нешеретованої... - У першодруку до цього слова подається примітка І. Франка: «Нешеретований, місцевий говір, зам[ість] неширотований, несіяний крізь сито».


148 - От дівчина! Золото, не дівчина!.. Далебі золото! богом присягаюсь, золото. Що то значить наука! А була б дурна, як овечка (польськ.).- Ред.


149 - ...збули синка... - тут: прогнали донощика.


150 - ...аж в кінці второго розряду... - Учні семінарії відповідно до успішності ділилися на три розряди: ті, хто вчився на «відмінно», відносились до першого розряду; ті, хто добре засвоїв програму,- до другого; «мало понятные и неспособные» - до третього. Семінаристи вищого відділення - філософи, які скінчили курс по першому розряду, удостоювались звання студента. Належність до того чи іншого розряду давала право семінаристові претендувати на певну церковну посаду.


151 - ...зведи мене, нового Ізраїля, із цього нового Єгипту! - Тут герой роману перефразовує вираз із Біблії про муки іудеїв в єгипетському полоні. Своє становище у семінарії Антосьо ототожнює із цим полоном.


152 - ...лямку терти.- У першодруку до цих слів подається примітка І. Франка: «Лямкою зоветься линва, котрою тягнуть байдаки горіводою, се робота дуже важка, через те й усяке бідування зовуть: тягти або терти лямку».


153 - Хто б догадався за літ тридцять назад, що в Бутові не буде де від сонця сховатись... - Достовірність цих спостережень над винищенням місцевих лісів підтверджується даними історика Поділля, який писав, що «в часи литовського і польського володарювання в Подолії майже четверта частина її території була зайнята лісами, в них нерідко місцеві жителі ховались, як у неприступній фортеці, від татарських набігів» (Семашкевич М. Историко-географический и этнографический очерк Подолии. Каменец-Подольский, 1875, с. 51). В 70-х роках XIX ст., за словами цього ж автора, на Поділлі ліси займали тільки дванадцяту частину всіх земель.


154 - От вам і поповичі!.. (польськ.).- Ред.


155 - Соломон (бл. 976-935 до н. е.) - цар Ізраїльсько-Іудейської держави, зображений у старозавітних книгах великим мудрецем, героєм багатьох легенд.


156 - ...вне разряда... - тобто без гарантованого права обіймати посаду священика.


157 - ...у нее внук сирота и дочь сирота. - У списку помилково: «У меня внук сирота и дочь сирота». Так можна було сказати лише про Люборацьку. Виправлено нами.


158 - ...під рукоположєніє.... - тобто для висвячення архієреєм на священика.


159 - «Ісаіє, ликуй» - церковна пісня, яку виконували під час весільного обряду.


160 - Цей єдиний відомий на сьогодні список зберігається у відділі рукописів Інституту літератури ім. Т. Г. Шевченка АН УРСР (далі - ІЛ), ф. 3, № 3663. Про історію його створення див.: Зубковський І., Богаєвський А. Анатоль Свидницький у Миргороді (Із згадок його учнів).- Література. Зб. 1. К., ВУАН, 1928, с. 156.


161 - Франко І. Молода Україна. Частина перша. Провідні ідеї й епізоди. Львів, 1910, с. 39.


162 - Сиваченко М. Є. Анатолій Свидницький і зародження соціального роману в українській літературі. К., 1962, с. 300-359.


163 - Див., зокрема: Зеров М. Літературні митарства «Люборацьких».- У кн.: Свидницький А. Люборацькі. К., 1927; Зеров М. Анатоль Свидницький, його постать і твори - У кн.: Свидницький А. Оповідання. К., 1927, Герасименко В. Я. Анатолій Свидницький. К., 1959; Сиваченко М. Є. Анатолій Свидницький і зародження соціального роману в українській літературі. К., 1962; Крутікова Н. Є. Прозові твори А. Свидницького. -У кн.: Історія української літератури. У 8-ми т. К., т. 3, 1968.


164 - Пызы - род гречневых галушек - подавались без юшки, облитые чесноком, как пампушки; а шупонею звался род винегрета - смесь фасоли, гороху, картофеля, помазанная постным маслом.

1 ... 86 87
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Люборацькі, Свидницький А. П.», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Люборацькі, Свидницький А. П."