Книги Українською Мовою » 💙 Сучасна проза » Цензор снів 📚 - Українською

Читати книгу - "Цензор снів"

В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Цензор снів" автора Юрій Павлович Винничук. Жанр книги: 💙 Сучасна проза. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 88 89 90 ... 110
Перейти на сторінку:
влучну відповідь. І ось я її подумки формулюю, потім репетую у кабінеті, врешті з’являюся перед її ясні очі й виголошую з поставою Цицерона. Але мене чекають її невинні ясні очі: «Е-е... Ти про що?»

XVII. Андреас

1

Готель став моїм. Я — готеляр. Пан готеляр. Тепер у мене під рукою не тільки кельнери й кухарі, а ще й ціла зграя покоївок. Я негайно покликав адміністратора готелю, то був поважний пан років за шістдесят зі старою ще виправкою, що ходив так, мовби проковтнув жердину. Він був австріяком і називався Якоб Кляйн. За совєтів він утік до німців, а відтак повернувся. Я поцікавився, де зараз директор. Директора не було. На світанку за ним прийшли з гестапо і кудись забрали. Я повідомив, що тепер я директор і хотів би оглянути готель і свій кабінет, але адміністратор покрутив головою. Ні, так не можна, пан директор може ще повернутися, а в мене, мовляв, нема жодних підтверджень, що став директором. Ага, добре, я це запам’ятаю. Я зиркнув на нього гострим поглядом і пішов у справах. По обіді папери, які підтверджували мою нову посаду, були в мене. Я помахав ними перед очима адміністратора і сказав, що надалі йому варто бути обережнішим у своїх ваганнях, бо це ще невідомо чим може закінчитися. Він кивнув, потупивши очі. Тоді я сказав, аби провів мене всіма приміщеннями. Я хотів сказати «моїми володіннями», але пошкодував його і не став морально добивати.

У готелі було 93 покої, з яких 32 — апартаменти з лазничками, впорядкованими на найсучаснішому рівні. Всі номери були з холодною і гарячою водою, центральним опаленням, телефоном і світлосигналами. Коли я попросив цінника, адміністратор сказав, що ціни поки що не стабільні, й ми змушені орієнтуватися за цінами довоєнними, відповідно їх коригуючи. Він подав мені старий цінник. «Покій одноліжковий коштує від 6 золотих за добу, покій дволіжковий — від 12 золотих, — писалося там. — Ціна покою з ванною — 13 золотих, дволіжкового з ванною — 24 золотих. У готелі є першорядний ресторан і вишукана каварня, в мармуровій залі щовечора концерт сальонової оркестри».

Під час прогулянки готелем я зауважив, що нема тут кімнати №13. Те, що у Львові не було будинків №13, було для мене звичною річчю, але щоб у готелі? Пан Якоб пояснив, що так є не тільки в нашому готелі, але й у всіх інших готелях, бо гості навідріз відмовляються у таких покоях селитися. Тому їх тримати невигідно.

— Хоча, — тут він стишив голос, — трапляється, що покій №13 таки з’являється?

— А то ж як? — не зрозумів я.

— А так, що бували випадки, коли хтось у покою №11 або №15 міг чути звуки за стіною — то міг бути тихий жіночий плач, могло бути човгання ніг, хтось гейби пересовував меблі. Коли ж гість піднімався з ліжка і виходив у коридор, то бачив, що звуки долинають з кімнати №13. Жодні стукання в двері й прохання не галасувати не допомагали. Але коли гість будив готеляра і повертався з ним на місце події, кімната №13 зникала безслідно.

Пізніше, коли між нами уже не панувала напруженість, він розповів мені, що був свідком того, як до «Жоржа» надвечір 13-го червня 1905 року прибув сам шах Ірану Мозаффер-ед-Дін. Пан Кляйн тоді працював кельнером, і візит шаха залишився в його пам’яті одним з найяскравіших.

Надвечір 13-го червня 1905 року прибув сам шах Ірану Мозаффер-ед-Дін

— І що ви си гадаєте? — запитував він мене. — Чим найбільше ласував шах? Нігди не вгадаєте. Бо квашеними огірками. В Ірані їх нема. Я детально пригадую меню святкового обіду. На стіл подали крупник[110], лосося у майонезі, яйця «vive le roi», зрази телячі по-паризьки, курчата по-віденськи, мізерію[111], каляфйори[112], суфле з абрикосів, фрукти в тісті й узвар зі свіжих полуниць. А коли біля дев’ятої вечора шах вийшов на балькон, юрба, що зібралася на майдані, привітала його радісними окликами. Шах у відповідь помахав рукою. Народу перед готелем зібралося стільки, що поліція кінна і піша не могла з ним ізвладати, і щойно після півночі нарешті відітхнула, коли тлум розійшовся. Лише перед брамою готелю залишилась варта.

Уся перська делегація зайняла 76 покоїв. Для самого шаха наготували три покої: вітальню у сецесійному стилі, їдальню — в перському, а ліжко встановили низьке, широке і квадратове. Бо, видно, у сні любив шах катулятися. На сніданок шах їв яйця і пив чай з чорним хлібом, який йому дуже смакував. На другий сніданок шах їв страву з баранини. Для приготування страв для шаха і його супроводу працювало щодня 12 кухарів. За триденне перебування шаха і його почту пан готеляр Бжезіцький виписав рахунок 48 тисяч корон. Відповідальний за розрахунок обурився і сказав, що це дуже дорого, і якщо пан Бжезіцький буде так рахувати, не отримає від шаха жодної відзнаки. На це пан готеляр відповів, що має в дулі будь-які відзнаки, а воліє живі гроші, надто, що з того рахунку йому мало що перепаде. Суперечка дійшла до того, що готеляр пообіцяв, якщо з ним не розрахуються, він стане разом з дружиною в брамі й пожаліється самому шахові. Врешті сторгувалися, і Бжезіцький отримав 44 тисячі корон.

Кабінет директора виглядав скромно і зі смаком. Дубовий стіл, шафа з горіха, шкіряна канапа, кілька крісел. На столі купа якихось паперів, різне канцелярське приладдя. Директор був педантом, усе рівненько поскладане. Треба й мені цього навчитися. В шафі був невеликий бар з різними напоями. Я оцінив вишуканий смак колишнього пана готеляра, налив собі келишок рому, сів у вигідне м’яке крісло і закинув ноги на стіл. Не знаю, чи він робив те саме, але мені хотілося відчути себе господарем у всьому, навіть у такій дрібничці. В шухляді я знайшов навіть кубинські циґари, спробував закурити, але вдусився кашлем і загасив. Я відчинив вікно, з Академічної було чутно спів вуличних музик:

Я люблю пишних пань найдужче,

Я кажу їм: моя пампушка,

Бо пишна панна, пишна панна

М’яка, як пухова подушка.

1 ... 88 89 90 ... 110
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Цензор снів», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Цензор снів"