Книги Українською Мовою » 💙 Сучасна проза » Між орлами і півмісяцем 📚 - Українською

Читати книгу - "Між орлами і півмісяцем"

316
0
28.04.22
В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Між орлами і півмісяцем" автора Андрій Хімко. Жанр книги: 💙 Сучасна проза. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 91 92 93 ... 149
Перейти на сторінку:
що та обставина боляче вколола його, хоч, подумавши, зрозумів, що чужий він тут, хоч і господар, батько та муж, бо живе іншим життям, буває вдома зрідка, гостем, тільки як помічник в коштах. Збагнув і те, що для рідних дітей він став лише джерелом дарунків, що не за долю родини болить у нього душа, а за недолю рідного люду, розкиданого, як те зруйноване муравище, по сплюндрованих, опожежених, порваних на шмаття землях у перетворюваному на руїну краєві...

Разом із місцевим сотником Даньком Гундою, із двома райцями, з Гудимом-додосом, його сином та зятем, Гнатом і Лавром вже наступного дня облюбували дві ділянки «нічийщини-займанщини» на околиці Артемівки, поставили на них наколи для Гната і Гудима і заходилися планувати майбутні будівлі.

Гудим та сини не відмовилися від кочувань по гомінких чи тихих шляхах, як і зять — від гендлювання кіньми, вони лише послухалися Сірка, щоб мати при біді своє пристанище в холодні зими, а влітку, поки додос дужий, вони кочуватимуть, як досі, омозолюватимуть залізяччям та молотами обубнявлені долоні, попасно мандруючи шляхами. Дана першою зрозуміла, що добрий пан отаман Сірко допоможе їм мати колибу і кузню, і треба кувати залізо, поки гаряче. Переконала в тому додоса Гудима і велика тутешня потреба в зброї, ножах, лемешах, осях та іншому начинні.

Поставлені на межах паколи двох ділянок Гудим по відході райців та сотника Данька Гунди завбачливо поперебивав, значно розширивши дільниці. Перегодом на отих відводах-ділянках появилося і те, що мало стати хатами, бурдюгами, тинами та іншим в обійстях. Припаси Гнат купував, а додос Гудим брав у борг «на відробіток» чи крав із синами і зятем, і лише очерети та оситняки для дахів, за порадою Сірка, бив на Мжі. Найперше придбали у мереф'ян гори дешевого саману для двох хат, кузні, стаєнь — в рахунок майбутніх поковок. Потім ночами в недалеких лісках надбали ворин на огорожу і на лати.

Ненадовго спинило оті роздобутки весілля, яке відбулося в неділю на вигоні Гудимової ділянки між чотирьох циганських котиг-возів, багать з казанами, між купами саману, деревини, хворосту, очерету, оситняку і глини. Сірко та Лавро брали участь і в будівництві, і у весіллі, і в роздобутках. «Весільний батько» недосипав і перед весіллям, і по ньому.

Сприяла й погода, як на щастя, тиха, сонячна, хоч і прохолодна ночами. Мереф'янських троїстих музик та забавників, циганські бубни, виграни, сопілки й скрипки замінили співи пилок, стуки теслів, пісні толочників під час замісів, в'язання снопиків-куликів, обкорування лат. Роми були в захопленні і від весільних видовищ, і від уваги та шани до них, і від будування, що на очах зводилося, росло, ширилося, окреслювалося, втілювалося в задуми та бажані форми.

За наполяганням толочників, у наступний недільний день Сірко і Гудим мали відновити весілля, тим паче що ті принесли і питва, й наїдків та привели музик. Навіть Дану дочки змусили вдягнутися так, як вдягалася ще молодою — у цвітасте шаття, зроччя, кольорові бути-чобітки. Отож їли й пили, знову до знемоги танцювали, до виснаги грали, співали та сповнювали обряди.

Поки дружки вплітали стрічку в косу молодій, Сірко прислухався до гри кобзаря, що сидів обіч і приспівував. Прислухався і згадував дотеперішні гризоти і злигодні, поневіряння і бойовища, втрати побратимів і пожежища. Мов бачив те все, п'ючи неквапом оковиту чи придивляючись до танцю, чимось і сам подібний до заможного рома. Єдиною його втіхою в розпачі були Гнат із Лайзою та їхнє започате обійстя. Тішились і Артем з Мокриною, Сабрі з Христиною, сотник Данько Гунда з дружиною Маринкою. Лише колишня Сіркова мати Мотря Гундиха та дружина Софія, що повернулася вже із моління, наїжачившись, сиділи осторонь, осуджуючи Сірка за злигання з невірними і розтринькування кошту. В них усе вимірювалося коштом!..

— Везеш додому не скарби та статки, як інші, а гостей-об'їдців отих гріховодних, волоцюг, гнівлячи Бога і виставляючи нас на посміховисько перед хуторянами й міщанами,— сказала по поверненні із Борисоглібська йому докірливо Софія при Мотрі і Даньковій дружині Маринці.

— І шаленого Данька мого підбиваєш,— докинула дочці в поміч озлоблено і осудливо геть посивіла Мотря.

— Вашого Данька, мамо, даруйте, більше уже не підіб'єш, він був підбитий ще тоді, як вдягнув перші штани,— відповів Сірко спокійно.— І вина не ваша і не моя, а того життя, при якому діти виростають без батьків. А що веду додому гостей, благочинна моя милосерднице і дружино, то лише виконую Божі заповіді: ділюся напрацьованим не тобою, а мною та моїми побратимами в цьому обійсті,— осадив він Софію.

— Обійстя тепер на Софію записане,— сплюнула Мотря і, уздрівши Сірків убивчий погляд, схопила онуку і вийшла.

— Мені, люба жоно, нічого не коштувало б переписати подвір'я на себе. Та не вчиню того, й докоряти мені не смій, бо, крім слуг і дітей, в тебе давно вже нічого немає свого. Ти не господиня тут, а велика пані. Господарство належить по праву тим, хто його утримує, повнить доробком, дає в ньому лад, отже — Артемові, Сабрі, Мокрині, Христині, а не тобі і мені. Так-то, милосерднице моя! — вийшов він з хати, лишивши дружину в сльозах.

Вже пораючись у стайні, Сірко приходив до висновку, що і теща, і дружина вважають його за образника і кривдника. Міряв і Данько його, як відчув, прихованою ненавистю і боязню, і лише Данькова дружина Маринка ставилася до нього на диво приязно і довірливо, дивуючи і його тим. Невбарі й це йому прояснилося. Скаржачись Сіркові на Данькове шаленство, бійки, пиятики, перелюбства-волочіння і баламутства, вона сказала:

— Нема, любий свояче, людини на цілому світі, якої б він так боявся, як вас, то, може б, ви якось його приструнили? Зовсім же від сім'ї відбився! Сказала б вам ще дещо, та хай на потім... Годую його, обпираю, одягаю, а й гроша не маю від нього ні для себе, ні для дітей, а їх

1 ... 91 92 93 ... 149
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Між орлами і півмісяцем», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Між орлами і півмісяцем"