Книги Українською Мовою » 💙 Сучасна проза » Між орлами і півмісяцем 📚 - Українською

Читати книгу - "Між орлами і півмісяцем"

316
0
28.04.22
В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Між орлами і півмісяцем" автора Андрій Хімко. Жанр книги: 💙 Сучасна проза. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 92 93 94 ... 149
Перейти на сторінку:
же трійко, та й свекрухи ж нікуди не дінеш слабої, хоч, гріх сказати, і дітей вона, здоровою бувши, доглядала, як своїх, і господарство вела, мордуючи і мене коло себе,— поділилася Маринка найболючішим.— Не живу я з ним, а роки йдуть, то хочеться ж часом і мужа пізнати, даруйте на слові! Пекло мені і з ним, і з матінкою!

— Спасибі за довіру, Маринко. Не знав я отого всього,— дістав Сірко череса з тобівки, що висіла на ключі.— Ось трохи пеньондзів візьми і купи, що необхідніше, і собі, і дітям, і свекрусі, лише не Данькові,— подав він їй у жменю стовпчик талярів.— Данькові не давай і не кажи нікому за цей мій дарунок.

— Свате любий! Чим же я вам віддячуся, і з якої нагоди ви отак мене обдарували?

— Не тебе, Маринко, а дітей, моїх небожат, і матір мою колишню...

— Вона ж тільки те й знає, що клене вас! Вона й жону вашу підбиває!

— Мені з того ні гріє, ні знобить, люба! А допомагати їй я навіки заборгований!

— Дивно мені,— зам'ялася, щось не осмілившись вимовити Сіркові, своячка.— То ви поговорите з Даньком?

— Неодмінно і при першій нагоді! — сказав палко Сірко.

— То хай береже вас Бог, а мені дозвольте вже йти додому.

— Ходи здорова!

— ...Все вже тут продається, як у бояр, і все купується, як у баши-бузуків,— признався Сіркові того ж дня ввечері неговіркий Артем при Сабрі, коли вони сіли погомоніти в дворі на скамниці.— А Данько — перший здирця, переплюнув їх усіх разом!

— Він, пане Іване, той же бей, мурза чи й хан,— додав свого і Сабрі.

— Ми тут ні в сих ні в тих, бо керуємося та вправляємося самоврядуванням і утримуємо лише ратушу та сотню, а Данько і ратушний, і сотенний нібито за наказом самого Хмеля,— продовжив Артем.— Утримок ратушний він пропиває та й на сотню не все дає, що належить, бо ж перелюбниць у нього — як маку в маківці. Ні один сусіда: чи міщанин, чи козак, коли він не мордирця, не може з ним мирно жити, якщо чимось не сильніший за нього. Якимись Стасенками грозить, Капустою і самим гетьманом тому, хто не вважить його. Було б смішним те все, коли б люди не плакали від нього. Данько лише тебе, брате, одного боїться, як я зауважив. Прямо диву даємося,— розговорився Артем.— Чимось прошпетився він перед тобою, брате, інакше не поясниш того.

Сірко відчув необхідність втручання і певність, що воно буде дійовим і прояснювальним. Спливли йому на пам'ять і чутки, що буцімто Настку ординцям продав Данько, але без доказів нагадувати про те не годиться.

«Пригрозити йому, звичайно, не завадить: і за Маринку, і за Капусту, Стасенків та гетьмана, і за здирства з ратушними та сотенними коштами»,— подумав Сірко, вирішивши кінцево.

Засіло йому в голові спостереження, що, врядуючи тут за гетьмановими універсалами, люди не чули себе в опостійненні, чекали якихось вияснень, не забуваючи, що їхнє самоврядування — це тільки пільги царя, які той може будь-коли скасувати. Чув, що слобідські козаки-черкаси, як тут називали себе викітчани і збіглі люди з Ко-Лугів та Мещерів, Богданові потрактування з царатом осуджували як шкоду і збиток для козацького поспольства. Про те, що викітчани — не козаки, не було й мови. Загальним було переконання, що треба потерпіти оті потрактовки, доки кінцево буде відваджена від України Польща, а вже потім виясняти стосунки та помежжя з царем. Загал, сполеченство тутешнє і не думало в майбутньому підтримувати заміну польського панства своїм, старшинським, а не те що боярським, московитським. Сірко вірив розмовам, бо боярин, тепер воєвода, Ромодановський у Білгороді-острозі боїться об'являти стрільцям чи черкасам жалувані йому землі, як і дехто з гетьманових старшин.

Наслухавшись свіжих чуток-від про злигодні і кривди, лиха і нужди, поговоривши з Даньком про його здирства, облудства і шельмування, Сірко зрозумів, що і врядування тут самопливне, хоч і керується універсалами, і Данько дійсно має відношення до викрадення Настки. А після розмови з отцем Вустимом у Мерефі упевнився, що всі його висліди вірні та що є ще необхідність подумати про синів — Петра і Романа.

— Хлопчики вдатні до науки,— говорив йому переконливо отець Вустим,— як і дівчатка, отож є нагайна потреба навесні відвезти їх до Київського колегіуму,— піймав Сірко в словах екзарха і клопітняву Софії.

— Побачимо, пане отче,— відказав роздумливо і завбачливо.— До весни ще ж дожити треба,— натякнув загадково, навмисне залишивши невизначеним морочне для нього питання. В пригоді стала щира обіцянка воєводича: «Дрогий, милостивий мосьпане... Прийняв би рідніше за рідних, хоч би на час вишколу...»

Зміст листа Собеського не полишав Сірка, але з часом, засвоєний напам'ять, ніби роздвоював його, ділячи шляхту на добру і недобру, милостиву і хижу, нелюдяну та нікчемну, чого досі не було. Оте ділення залежало і від вісток про бойовища з ляхами. Покалічений козак-мереф'янин сповістив йому, що Богун залишив Вінницю, Шаргород та Меджибож і що міста ті спалені ляхами до тла, і це лише посилило роздвоєння. Більше того, той же козак на власні очі бачив цілі подорожні намиста повішених та купи спалених посполитів-черкасів поміж цими містами. Отож Сірко і додому їхав із Мерефи, і вдома не знаходив собі місця, переймаючись ненавистю до ляхів, як до нелюдів і пам'ятаючи водночас листа Собеського.

Роздвоєність ще й тому не зникла в ньому назовсім, що навіть сама крульова Жечі Посполитої, Марія-Луїза, в присутності своєї гості, королеви Франції Анни, обурилася тим вандальством і варварством, справивши поминальну месу по «вшистких убієнних і заменчених». А чутка про смерть папи

1 ... 92 93 94 ... 149
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Між орлами і півмісяцем», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Між орлами і півмісяцем"