Книги Українською Мовою » 💙 Сучасна проза » Між орлами і півмісяцем 📚 - Українською

Читати книгу - "Між орлами і півмісяцем"

316
0
28.04.22
В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Між орлами і півмісяцем" автора Андрій Хімко. Жанр книги: 💙 Сучасна проза. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 93 94 95 ... 149
Перейти на сторінку:
Інокентія в Римі, якого замінив Олександр-Лев Сьомий, подала і Сіркові надію, що хоч натимчас Ватікан припинить хижо чинити плутства.

Згадався чомусь колишній січовий екзарх Михай Тукальський, який, будучи людиною набожною, наказував йому ніколи не впадати в крайнощі, оскільки що занадто, то не здорово... Одразу ж по тому спливли у пам'яті, як пострілом підкинуті, докори Михаєвого сина Йосипа в Чигирині: «Ви з паном гетьманом, іншими чільцями та товариством черкасів, як і Костка Наперський, поклавши багато життів, не принесли тамошньому людові облегши і в Фландрії, і в Піренеях козацькою поміччю, ставши в лави Бурбонів, ні баскам, ні фландрійцям не допомогли вивільнитися від під'яремства поневолювачів-мордирців, а тим часом їх доля — під іспанцями, як і шотландців та ірландців під бриттами, тверців, псковитян, новгородців, ярославців — під московитами, а гаїв-вірменів, балканців і різних арапів під турчином, як і наша — в поневоленні і Польщею, і Москвою, і турчином... Волелюбці-козаки під вашим керунком, доводжу тобі, мосьпане, допомогли одним інквізиторам перемогти других, а не гнобленим звільнитися від неволі гнобителів. Я те вже казав панові Богданові, то й тобі, бачу, потрібно те повторити. Гріх то ваш, а не лицарство! Гріх, коли патжити в докоренність!» — аж насупився отець Йосип в злобивості. Він, Йосип, бачив оті події з якогось надсвіту, згори, по-своєму. «А так, з надсвіту»,— сказав про себе Сірко і глянув на пізньоосіннє поблякле та набурмосене небо, гамуючи в собі щемкі думки...

21.

Повільно і сторожко того року остуджувала осінь вітрами землю для приходу зими. І нарешті, як велика родина Гудима і Гнат з Лайзою закрилися в напалених хатах, прийшла й вона. Спершу ніби привітно, щоб вжарт налякати людей, навіть черед та табунів із пасовиськ не зігнавши, та згодом переінакшилася, сховала сонце і стала суворою та владною. Оболоками-хмарами, вітрами-завіями, морозами лютими вістила посполитим і свою безжальність, і суворість. Грундалі-рукомесники, лабзи-жебраки, подорожники і викітці поспішали сховатися від неї в оселі, в бурдюги, в тісноти.

Однієї ночі, пославши килимом собі під крижані ноги сніжну повстину на примерзлу землю-матінку, зима заявила про себе вже як господиня. Снігу спершу було небагато, бо сипала його м'яким, як пух, висівом, але через якийсь час докинула, поки й не навергла хугами-метелицями цілі гори. Скоцюрблені дерева сумирно відійшли до сну. Була і людям радість, бо снігами відгороджувала зима від них людоловів і гуртоправів, зменшувала пожежі і припиняла бойовища.

Сірко, як наступила зима, часто відвідував Гната і боявся зізнатися йому, що заздрив і його молодості, і одруженню, і подружній любові в хаті, що все менше дзвеніла порожністю і все більше впорядковувалася. Новопобранці були невтомними в опорядкуванні свого затишку.

Невбарі Гудим із синами та зятями стали відомими не лише на всю Артемівку, а й у Мерефі, Боровій, Балках та Змієві. Задахована черепицею їх кузня стала дзвонити в чотири молоти від розвидня до стемніння. І якщо Гнат із Лавром мусили прокидати собі путівці в снігу від обійстя до річки і шляху, то в Гудимовому дворі те робилося лише до стайні, бо й до двору, і до колиби-хати, і до річки путівці протоптували та просанювали і ранками, і в обіди, і вечорами замовники. Спішив додос Гудим, як слівний чоловік, відробити людям за толоку і заробити щось на прожиток великої родини, на утримання коней і обстаткування дворища.

Сірко все більше переключався на власну господарку, хоч і була та в добротному стані, доглянута побратимом Артемом, Сабрі та їхніми трудівницями-дружинами...

Різдвяні свята, що, врешті, надходили по Введенню Богоматері, Зачаттю, Катерині, Андрієві, Варварі, Саві, Миколі та Анні, нежданно принесли і в особисто-інтимне Сіркове життя зміни, змішавши і втіху, і чорний біль у щось нескінченне і вже багатолітнє, бо перервали піст тіла і статі, на що він вже й не сподівався.

Спав він в ізольованій комірчині на розкішному просторому ліжку під грубою, що відділяла собою комірку Софії і палилася з коридорчика. Отож одного передріздвяного вечора він, як звичайно, ліг на перину і чимало часу не міг заснути. Лежав і перебирав у пам'яті всяку всячину, думки крутилися то коло синів, то коло подій у Вінниці, Меджибожі, Шаргороді, Січі та в обводі Великоло Лугу.

— ...Іванцю!.. Іванку!.. Муже мій!..— почув він раптом у пітьмі шепіт Софії, не вірячи собі.— Чи дозволиш мені, жоні твоїй, побути в твоєму ліжку? — близився, як привид, той голос.

— Це ти, Софо? Ради Бога, ходи, чом би ж не дозволив?— посунувся він, не ймучи собі віри.

— Почула голос Пресвятої Богородиці, муже мій,— шептала дружина, навпомацки влягаючись поряд з ним.— З'явилась мені ще в ніч святого Зачаття і звеліла...— затряслася раптом в покайному плачі, тулячись, ніби в якомусь переляці, пишним і розігрітим тілом до нього.

— Бог з тобою, жоно! Що вона звеліла? Вгомонись, не плач! Що звеліла тобі Богородиця? — взяв у долоні полапцем Софіїне лице Сірко.— Що звеліла?! Кажи, що?

— І дванадцять апостолів веліли, щоби зачалася від мужа свого! Від тебе, Іванку-у-у,— обхопила його руками, накривши всього собою.— А-по-с-то-ли-и ще,— захлиналася Софія,— велі-ли-и коси розплести і льо-люню зняти, як давно колись, то вчиню по їхній волі-і,— взялася вона гарячково-проворно знімати сорочку, а знявши, шаленіла, задушувала його, втрачаючи й сама притомність.

Як лише не вгамовував Сірко нападну і хворобливо-щемну жадливість жони, як і її стрясливості, захлини та плачі, поки під ранок, вхоркана, знесилена та знеможена геть, вона заснула. Заснула, правда, взявши від нього обіцянку, що поїдуть на Різдво вдвох у мереф'янський храм на молебень, подякувати Богородиці та апостолам за їхню пораду. Поїдуть не санно, а неодмінно вершниками, Велесом і Шайтаном...

Та недовго був лад між мужем і жоною. Десь

1 ... 93 94 95 ... 149
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Між орлами і півмісяцем», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Між орлами і півмісяцем"