Книги Українською Мовою » 💙 Класика » Повія, Мирний 📚 - Українською

Читати книгу - "Повія, Мирний"

В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Повія" автора Мирний. Жанр книги: 💙 Класика. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 91 92 93 ... 168
Перейти на сторінку:
на те! Я то­бi ска­зав, що не по­ки­ну - i не ки­ну! Те­пер ти пер­ша пiш­ла на роз­лад­дя; а як­би ми бу­ли по­вiн­ча­нi та ти се зро­би­ла… ди­ви­ся!.. - Очi в нього за­па­ла­ли, пальцi якось скар­лю­чи­ли­ся. - От си­ми ру­ка­ми, на то­му мiс­цi, де зди­бав, так би й за­да­вив те­бе! - не­са­мо­ви­то гук­нув Довб­ня, мота­ючи го­ло­вою.

Настало важ­ке нi­мот­не мов­чан­ня; як­би на той час му­хи бу­ли - чут­но, як би й му­ха про­ле­тi­ла.


- Марино! - по­мов­чав­ши, по­чав зно­ву Довб­ня ти­хо та лас­каво. - Го­дi вже… Я все то­бi вер­ну, все… i плат­тя, i нами­сто… все!


- Хай чорт йо­го вiзьме! - бурк­ну­ла Ма­ри­на.


- Їдеш? - грiз­но скрик­нув Довб­ня.


Марина мов­ча­ла. Довб­ня пi­дiй­шов до неї. Йо­го ру­ки трем­тi­ли, вiн увесь тру­сив­ся.


- Знай же, Ма­ри­но, що це упос­лiднє!.. Упос­лiднє!.. Чуєш? - крик­нув вiн, пiдс­ту­па­ючи до неї й заг­ля­да­ючи у вi­чi.


Христя си­дi­ла вся не своя. Во­на бо­яла­ся, ко­ли б з цього не вий­шло яко­го ли­ха, - та­кий грiз­ний та на все рi­шу­чий сто­яв Довб­ня бi­ля Ма­ри­ни.


- Чуєш же?..


- Чую… - глу­хо од­ка­за­ла Ма­ри­на.


- Чуй же: бу­де ка­ят­тя, та не бу­де во­рот­тя! - про­мо­вив вiн i, мов п'яний, сло­ня­ючись, по­хи­лив з ха­ти.


Ще тяж­че, ще важ­че ста­ло у ха­тi, на­че в тюр­мi або у гли­бокому льоху; тем­но, хо­лод­но, неп­ри­вiт­но… Свiч­ка на­горiла; од по­лу­па­них стiн здiй­ма­лась тем­но­та; до­лiв­ка, мов про­вал­ля, чор­нi­ла; важ­кий мо­рок но­сив­ся по ха­тi, а се­ред нього, на­че бi­ла го­ра се­ред чор­ної хви­лi, хи­тав­ся ко­мин здо­ро­вен­ної пе­чi. Ма­ри­на си­дi­ла бi­ля сто­лу i якось приз­ро ди­ви­ла­ся на две­рi, ку­ди вий­шов Довб­ня. Йо­го ри­пучi ступ­нi чу­ли­ся ще у сi­нях, та во­ни все да­лi та да­лi одхо­дили - зни­ка­ли. Хрис­тi зда­ло­ся, що за тi ступ­нi учепил­ося Ма­ри­ни­не щас­тя i те­пер геть вiд­хо­ди­ло вiд неї… Жаль ущип­нув її за сер­це…


- Та й не­доб­ра ж ти яка, Ма­ри­но! Яке зле та ли­хе маєш сер­це, - ска­за­ла во­на под­ру­зi.


- О-о, во­ни доб­рi! Во­ни всi та­кi доб­рi! - скрик­ну­ла Ма­ри­на i по­ча­ла ла­ятись.


- Хiба не вид­но, Ма­ри­но, як йо­му жал­ко те­бе, як вiн поби­вається за то­бою? Вiн лю­бить те­бе.


- Любить? - пе­ре­пи­та­ла Ма­ри­на i сплю­ну­ла. - Ота­ка їх лю­бов!


- Он гля­ди! Ко­ли б ти не по­па­ла з ог­ню та в по­лум'я!..


- Краще не бу­де - i гiр­ше не бу­де! Як там ка­жуть: хоч гiр­ший, та iн­ший.


- Iнший? - тро­хи не скрик­ну­ла Хрис­тя. Во­на не жда­ла сьо­го вiд Ма­ри­ни. "Як: че­рез мi­сяць - та й iн­ший? - че­рез ти­ждень? че­рез день? Ко­ли б во­на по­лю­би­ла ко­го - полюби­ла­ б на­вi­ки; а та ка­же - iн­ший!.." їй на­че хто по вис­ку вда­рив - так те сло­во дош­ку­ли­ло їй. Во­на ще по­си­дi­ла тро­хи, та вже не за­чi­па­ла про те роз­мо­ви: бо­яла­ся, щоб чо­го ще гiр­шо­го не по­чу­ти вiд под­ру­ги.


У їх уже по­ля­га­ли спа­ти, як во­на вер­ну­ла­ся до­до­му. Не див­ля­чись на те, що Ма­ри­на про­во­ди­ла, їй так страш­но бу­ло йти глу­хи­ми ву­ли­ця­ми, де тiльки, на­че ко­ша­чi очi, свi­ти­ли пiдс­лi­пi лiх­тар­нi та бу­ла глу­ха пiв­нiч­на тем­но­та. За­те на Ма­ри­ну най­шов на­че сказ: про­во­дя­чи под­ру­гу, во­на - то би­ла го­па­ка по пi­шо­хо­дах, аж лу­на кру­гом го­го­тi­ла, то тир­кала, то вис­вис­ту­ва­ла, мов п'яний ха­ла­мид­ник.


"Здурiла Ма­ри­на, зов­сiм зду­рi­ла, - ду­ма­ла Хрис­тя, кача­ючись на по­лу. - То пла­че, то лю­тує, то та­ке вист­ро­ює. Он до чо­го те ко­хан­ня до­во­дить! Нев­же ж во­но так з усi­ма бу­ває? Нев­же i з нею те бу­де, як во­на по­ко­хає? А бу­де! Он i Мар'я скiльки то го­ря заз­на­ла че­рез те ко­хан­ня. I во­на її остерiгала ­вiд йо­го… Не хо­чу ж, не хо­чу я те­бе зна­ти, гiр­ка людська му­ко! Скiльки ти лю­дей по­по­нi­ве­чи­ла, скiльки їх душ за­па­ку­ва­ла? Хра­ни ж ме­не, ма­ти бо­жа, вiд цiєї на­пас­тi!" - мо­ли­ла­ся Хрис­тя своїм чис­тим сер­цем. А нас­по­дi йо­го, пiд тiєю мо­лит­вою, щось во­ру­ши­ло­ся в йо­му, щось зак­ра­да­ло­ся нез­най­оме, од­рад­не та лю­те; i тяг­ло, i ма­ни­ло її до се­бе, то жаль у ду­шi бу­дя­чи, то якусь на­дiю на щас­тя ви­вер­та­ючи…


Через тиж­день Довб­ня при­хо­див до Про­цен­ка i, пiдпив­ши, роз­ка­зу­вав йо­му, що Ма­ри­на та­ки поїха­ла. Роз­казуючи те, вiн так гiр­ко пла­кав!


Христi жаль йо­го ста­ло; жал­ко, мов рiд­но­го бра­та.


- Та й не­доб­ра ж та­ки Ма­ри­на, - обiз­ва­ла­ся во­на до Мар'ї, - он до яких слiз па­ни­ча до­ве­ла!


- Молодець Ма­ри­на! - вiд­ка­за­ла та. - Знає со­бi цi­ну. Так їм i тре­ба. Ду­ри їх, по­ки мо­ло­да та здо­ро­ва! П'ють во­ни на­шi сльози - хай же своїх по­куш­ту­ють!


Христя на те тiльки важ­ко зiтх­ну­ла.





IX



***


Минув ще тиж­день, за той­ тиж­день вiст­ка про Ма­ри­ну об­лi­та­ла увесь го­род. Де її тiльки не бу­ло, де во­на не побу­вала? Но­си­ла­ся по ули­цях i по ба­за­рах, по­гос­тю­ва­ла у па­нських бу­дин­ках i ку­пецьких хо­ро­мах, не ми­ну­ла i про­стих му­жи­чих хат. Всю­ди вiст­ка про те лi­та­ла, всю­ди буди­ла сон­не людське жит­тя. Тiльки й го­мо­ну бу­ло, що про па­нича, про Ма­ри­ну та Довб­ню. Ста­рi па­ни гу­ди­ли мо­лодого блаз­ня, що не­дав­но ви­по­зи­вав вiд дядька батькiв­ську ху­добу i от те­пер про­ми­ває їй очi. Куп­цi, по­ти­ра­ючи ру­ки, тяг­ли руч за па­ни­ча: ко­ли ж йо­го й по­гу­ля­ти, як не за мо­лодого вi­ку?.. Во­ни спо­дi­ва­ли­ся, що не­за­ба­ром йо­го до­бро пе­ре­су­не у їх крам­ни­цi. От їм бу­ло шко­да тiльки Довб­нi, що так по­би­вав­ся за не­пу­тя­щою лю­ди­ною. На­пу­ва­ючи йо­го, во­ни то нас­мi­ха­ли­ся з йо­го ко­хан­ня, то ра­яли оханут­ися, ста­ти чо­ло­вi­ком. "Цього цвi­ту по всьому свi­ту!" - казал­и во­ни йо­му. Та, вид­но, не втi­ша­ла йо­го їх ра­да: закуривши­ до­ма, Довб­ня не­за­ба­ром пе­ре­нiс те ку­ри­ще у шин­ки, по­ки не поз­був­ся й гро­шей, i оде­жi. Обiр­ва­ний та одут­лий сло­няв­ся вiн по ву­ли­цях, вип­ро­ху­ючи у стрiч­них i по­пе­рiч­них ко­пiй­ки, щоб пох­ме­ли­ти­ся. Жи­дiвськi наймичк­и, про­во­дя­чи йо­го очи­ма, ви­гу­ку­ва­ли: "Лю­бов, не кар­тош­ка!" Од­нi прос­тi лю­ди хлi­бо­ро­би якось по­ну­ро ди­вилися i на Довб­ню, i на мо­ло­до­го па­ни­ча, що ря­дом з роз­рядженою Ма­ри­ною лi­тав го­ро­дом ска­же­ною трой­кою ко­ней. "До то­го те­пер во­но йдеться, - ка­за­ли во­ни. - Пiдож­дiть тро­хи, поз­бу­дуть па­ня­та батькiвське доб­ро, та ра­дi бу­дуть i най­мич­кам, аби їх хлi­бом го­ду­ва­ли!"


Кожне су­ди­ло по-своєму. Од­нi ди­ви­ли­ся, чи пiд­хо­дить той ви­па­док пiд ста­ро­дав­нiй зви­чай, дру­гi - чи слу­гує на ко­ристь чо­ло­вi­ко­вi, а чи не­се втра­ту, - i з то­го бо­ку су­ди­ли. Нiх­то не йшов да­лi, нiх­то не спус­кав­ся глиб­ше у людську ду­шу, не заг­ля­дав у своє сер­це, пи­та­ючи: що б я зро­бив, як­би ме­не за­мiс­то Ма­ри­ни або Довб­нi на їх

1 ... 91 92 93 ... 168
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Повія, Мирний», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Повія, Мирний"