Книги Українською Мовою » 💙 Класика » Повія, Мирний 📚 - Українською

Читати книгу - "Повія, Мирний"

В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Повія" автора Мирний. Жанр книги: 💙 Класика. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 90 91 92 ... 168
Перейти на сторінку:
То - пла­ка­ла - на­до­лу­жи­ло, тре­ба й по­ре­го­та­ти­ся!

I справ­дi, Ма­ри­на на­че пе­ре­ро­ди­ла­ся: по­ча­ла пе­ред под­ру­гою так ве­се­ло ще­бе­та­ти. Дав­ня Ма­ри­на, ве­се­ла, жартiв­лива, зно­ву ожи­ла, зно­ву ста­ла пе­ред Хрис­тею.


Вона, нас­мi­ха­ючись са­ма над со­бою, по­вi­да­ла усе Хрис­тi: як i ко­ли по­лю­би­ла сього iро­да, як жар­ту­ва­ла з ним, як вiн обi­цяв же­ни­ти­ся, а во­на й по­вi­ри­ла йо­му.


- I то­бi те­пер не страш­но? - спи­та­ла­ся Хрис­тя.


- Чого ж ме­нi страш­но?


- А як же: як ма­ти дiз­нається? як у се­лi по­чу­ють?


- Що ме­нi те­пер ма­ти?.. Шко­да, що бу­де по­би­ва­ти­ся ста­ра, та що?.. Я те­пер од­рi­за­на ски­ба од хлi­ба! А в се­ло я не пi­ду. Чо­го я там не ба­чи­ла? Щоб кож­не на те­бе пальцем ти­кало? очi ви­би­ва­ло? Не тiльки свi­ту, що в вiк­нi - за вiк­ном йо­го бiльше!.. Є нас, Хрис­те, та­ких усю­ди ба­га­то… жи­вуть же! А пiс­ля свят поїду до па­ни­ча на се­ло… са­ма ха­зяй­кою бу­ду. Чорт йо­го бе­ри: пiш­ло жит­тя шке­ре­берть - хай iде! А йо­му, скур­во­му си­но­вi, до­ка­жу. Те­пер усе ла­щиться; те­пер i на­зад; зос­та­вай­ся, Ма­ри­но! Хай все зле та ли­хе з то­бою зос­тається! Що я тут? - най­мич­ка, по­пи­хач. А там - са­ма ха­зяй­кою бу­ду… Своє гос­по­дарст­во, свої ко­ро­ви бу­дуть… слу­гу за­ве­ду… Приїжджай ко­ли­-не­будь у гос­тi, по­ди­виш­ся, якою я па­нiєю за­жи­ву! Оцього дран­тя й на слу­зi не по­ба­чиш, - ука­за­ла во­на на не­ве­лич­ку дi­роч­ку в плат­тi i взя­ла ще бiльше ро­зiд­ра­ла. - А ко­ли б ти ба­чи­ла, що за лю­тий вiн був, як по­чув, що я поїду? Усе ха­пає з ме­не, усе рве, ки­да у сi­ни, но­сить у свою ха­ту - i смiх, i ли­хо… Ска­зив­ся, зов­сiм ска­зив­ся!.. - I, як со­ва у глу­пу нiч, хи­жо за­ре­го­та­ла­ся Ма­ри­на.


У Хрис­тi во­лос­ся зня­ло­ся уго­ру вiд то­го ре­го­ту. Чер­во­не об­лич­чя под­ру­ги, її блис­ку­чi очi зля­ка­ли Хрис­тю.


На який час Ма­ри­на за­мовк­ла, пох­ню­пи­лась, а там… пiд­вела го­ло­ву i зно­ву сер­ди­то за­го­во­ри­ла:


- Ну, та й твiй доб­рий!


- Хто мiй? - бо­яз­ко спи­та­ла­ся Хрис­тя, ду­ма­ючи: нев­же во­на це про па­ни­ча за­ки­да? Нев­же во­на що знає?


- Та вже ж не хто - па­нич! - скрик­ну­ла Ма­ри­на. - Учо­ра був у на­шо­го… Гра­ли там, спi­ва­ли… Наш хле­бес­нув та й по­чав жа­лi­ти­ся, як йо­му шко­да ме­не, що вiн та­ки, ма­буть, оже­ниться на ме­нi… А твiй i по­чав ви­чи­ту­ва­ти: i му­жич­ка во­на, i не­рiв­ня! Що ти не пер­ший i не пос­лiд­нiй; не ти - мо­с­каль би знай­шов­ся… Я ле­жу отут на по­лу, а ме­нi усе й чут­но з-за стi­ни. I та­ке ме­не зло взя­ло то­дi! Так би, здаєть­ся, схо­пи­ла­ся, ус­ко­чи­ла до їх та й уче­пи­ла­ся кiг­тя­ми в йо­го баньки!.. Му­жич­ка! не­рiв­ня!.. А вiн хто? ве­ли­кий пан? Хi­ба вiн як па­нич той жи­ве? - як вов­цю­га сi­рий! Вiн i з людьми не знається, все б по шин­ках ти­няв­ся! Я б же, мо­же, йо­го хоч од шин­кiв од­би­ла!.. Не ти пер­ший, не ти пос­лiд­нiй!.. Вiн зна, хто був пер­ший?! Мос­каль знай­шов­ся б!.. Я б нi­чо­го не хо­тi­ла, як­би тi мос­ка­лi, як iти­меш вiд своєї по­па­дi, зверну­ли то­бi, як кур­ча­тi, го­ло­ву!.. - при­га­ду­ва­ла то се, то дру­ге Ма­ри­на i все де­да­лi ро­би­ла­ся лю­тi­ша.


Аж ось по­чу­ло­ся: стук­ну­ли сi­неш­нi две­рi, рип­ну­ли чобо­ти… Ма­ри­на за­мовк­ла, прис­лу­ха­ла­ся. Рип наб­ли­жав­ся до кух­нi… Цок­ну­ла клям­ка, две­рi роз­чи­ни­лись, i в кух­ню усту­пив Довб­ня.


- А-а, здо­ро­ва! - при­вi­тав­ся вiн до Хрис­тi. - Я й не ту­ди, хто тут го­мо­не, аж се ось хто! От дiв­ка!.. От, а се?.. - без­на­дiй­но ткнув вiн ру­кою на Ма­ри­ну.


- Поздоров, бо­же!.. - зло увер­ну­ла Ма­ри­на i за­мовк­ла.


- Кого?.. - за­пи­тав­ся Довб­ня. - Зла тво­го?.. Ти й спер­шу бу­ла лю­та i зги­неш та­кою!


- Я знаю од­но­го ду­рис­вi­та, що ра­дiв би, як­би я й сьогод­нi зги­ну­ла, - ще лю­тi­ше вiд­ка­за­ла Ма­ри­на. - Та як­би бог слу­хав…


Христя си­дi­ла, як на ву­гiл­лях, i жда­ла, що ось не­за­ба­ром i здiй­меться ба­та­лiя!


- Дурного че­ред­ни­ка? - до­кiн­чив Довб­ня Ма­ри­ни­ну по­го­вi­рку.


- Авжеж! - лю­тує Ма­ри­на.


Довбня свiр­ко­нув очи­ма, гiр­ко ус­мiх­нув­ся i по­вер­нув­ся до Хрис­тi.


- Отож, як бач! Отак завж­ди… От ти си­диш тут, слу­хаєш, - роз­бе­ри нас: хто з нас пра­вий, хто ви­ну­ва­тий? Хто ко­го за­й­мав? Хто ко­му пер­ший гед­за ки­нув?


Христя гля­ну­ла i на то­го, i на дру­го­го, не зна­ла, що їй ка­зати. Ма­ри­на ви­ру­чи­ла. Хи­та­ючи го­ло­вою i приз­ро дивля­чись, во­на по­ча­ла:


- Хто з нас пер­ший гед­за ки­нув? Ану, хто пер­ший? Хто тро­хи не в но­гах ла­зив, ру­ки ли­зав, по­ки тре­ба бу­ло?


- То дав­ня рiч… - по­чав Довб­ня.


- Давня? - пе­ре­би­ла Ма­ри­на. Очi її, на­че гост­рi но­жi про­ти вог­ню, заб­ли­ща­ли.


- Давня ж, дав­ня… А сьогод­нi… сьогод­нi хто ви­ну­ва­тий?


- А за дав­нє хто ви­ну­ва­тий? - у свою чер­гу спи­та­ла Мари­на.


- Та пi­дож­ди, дай сло­во ви­мо­ви­ти… Отак завж­ди!.. Ну - я! я ви­ну­ва­тий! - скрик­нув Довб­ня.


- А хто бiльше ви­ну­ва­тий? - зно­ву пи­тає Ма­ри­на, пот­ро­ху од­хо­дя­чи.


- Ти! - од­ру­бав сер­ди­то Довб­ня. - Ти нi­ко­ли путнього сло­ва не ска­жеш! До те­бе з лас­кою, а ти - з сер­цем! Те­бе про­сиш, а ти до бi­со­во­го батька по­си­лаєш!.. Ти ка­жеш - же­нись. Хай по-твоєму бу­де! Та чи по­ду­ма­ла ти, яке на­ше жит­тя бу­де? I я з за­па­лом, та й ти - огонь-пет­ро­вич! То­бi сло­во, а ти - де­ся­те­ро… Та ми по­рi­же­мось, дур­ко!


- Тепер, не­бiй­сь, дур­кою ста­ла, а спер­шу то й ро­зум­ною бу­ла!


- I спер­шу бу­ла та­ка! Тiльки кри­ла­ся, тiльки не показува­ла ­своїх зу­бiв пе­ред людьми. А як по­ка­за­ла, то й вид­но, що то за пе­рець стрю­ку­ва­тий! Ма­ри­на тiльки важ­ко зiтх­ну­ла та скрут­ну­ла го­ло­вою.


- Уп'ять же й те, - по­чав зно­ву Довб­ня. - Хто пер­ший на роз­лад­дя пi­шов? До ко­го жи­ди що­день швендь та швендь у ха­ту та шу-шу, шу-шу?.. Пи­таю, чо­го то жи­ди уна­ди­лись? - Та то ко­ра­лi ку­пу­ва­ти!.. Ну, ко­ра­лi - то й ко­ра­лi. А вихо­дить, що ти зби­раєшся їха­ти. Який­сь бла­зень з го­лод­ра­бих по­лу­пан­кiв, по­за­рив­шись на твої очi, при­сог­ла­ша до се­бе. Ти ж зго­ди­ла­ся? Ти пер­ша зго­ди­ла­ся! I ме­не не спи­та­ла­ся. Ска­за­ла жи­дам: доб­ре, поїду! А ме­нi чу­жi лю­ди про те дове­ли… Так оце во­но що?.. Ме­нi, ду­маєш, лег­ко бу­ло слу­хати? Лег­ко, га? От ти й роз­су­ди: що, як­би ти бу­ла моя жiн­ка, а тут де не вiзьмись хвин­тик з ули­цi… I ти чiп­ляєшся йо­му на шию! Гар­но бу­ло б ме­нi на те ди­ви­ти­ся?


- Якби ж бу­ла жiн­кою… А те­пер я що?


- Жiнка! - скрик­нув Довб­ня. - Що не­вiн­ча­на? Плю­вать ме­нi

1 ... 90 91 92 ... 168
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Повія, Мирний», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Повія, Мирний"