Книги Українською Мовою » 💙 Класика » Царівна, Ольга Кобилянська 📚 - Українською

Читати книгу - "Царівна, Ольга Кобилянська"

222
0
18.05.22
В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Царівна" автора Ольга Кобилянська. Жанр книги: 💙 Класика. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 92 93 94 ... 97
Перейти на сторінку:
за­да­ви­ли те, що її мог­ло по­вес­ти до «по­луд­ня», що гра­ло вже з ди­тинст­ва ти­сяч­ни­ми то­на­ми в її душі. Вби­ли те, що жи­ви­ло її ду­ха і мог­ло зас­ту­пи­ти всю розкіш світу, в чім во­на ко­ха­ла­ся; а са­ме ту­пе тіло йо­му збе­рег­ти - во­на со­ро­ми­ла­ся…

І чи бу­ла во­на ко­ли ду­жа?


Того вже не зна­ла. Зна­ла ли­ше те од­но, що не підкла­де ніко­ли го­ло­ви під ко­ле­са бруд­ної бу­ден­ної по­ту­ги, кот­ра своєю ми­лос­ти­нею зне­ва­жає жен­щи­ну і по­ни­жає. Що не піддасться то­му, чо­му опи­ра­ла­ся че­рез ціле своє жит­тя і пе­ред чим утіка­ла, мов пе­ред чимсь по­га­ним.


І то­му му­сить нас­ту­пи­ти вти­хо­ми­рен­ня.


- Ми не тру­си, Діано, - про­шеп­та­ла, змор­щу­ючи гор­до чо­ло. - Не прав­да ж? - І її пог­ляд глип­нув не­са­мо­ви­то на стіну, на котрій висів те­пер в сум­раці не­ви­ди­мий ре­вольвер…


Відтак зігну­ла­ся низько над звіром, так що аж її ли­це діткну­ло­ся го­ло­ви Діани. Звір по­ли­зав її чут­но по чолі і ру­ках. Опісля На­тал­ка по­да­ла­ся знов взад, і її го­ло­ва упа­ла, як пер­ше, май­же без­си­ло на по­руч­чя.


«Ах, матінко моя, що се му­си­ла бу­ти за без­со­няч­на дни­на, в котрій ти ме­не на світ при­ве­ла! Чи то­му му­си­ло ме­не сон­це уни­ка­ти і я, мов йо­го світла не гідна, ти­ня­ти­ся ли­ше в тіні і не заз­на­ва­ти йо­го теп­ла? А ти, ба­бу­ню; ах, ти лю­би­ла ме­не! - По її ус­тах заг­рав на хви­ли­ну сла­бий усміх. - Ти на­ка­зу­ва­ла га­му­ва­ти­ся, на­ка­зу­ва­ла ос­та­ва­ти­ся чис­тою, гор­дою, не підда­ва­ти­ся не­мочі і лжі… І чи я не слу­ха­ла те­бе, ба­бу­сенько? О, я ж пам'ята­ла твої при­ка­зи… Але я, мо­же, бу­ва­ла за­ма­ло гор­да, а підда­ва­ла­ся над­то чут­тям. Мо­же, мо­же! Мо­же, оце моя про­ви­на… Ох, прос­ти, ба­бу­сенько! Те­бе не бу­ло, ні ніко­го не бу­ло в ме­не, і во­но са­мо ве­ло ме­не жит­тям. Ду­ма­ла я, що зап­ро­ва­дить до раю…»


Пізніше ма­ла по­чут­тя, мов­би в її гру­дях на­кипіла кров. Ди­ви­ла­ся не­ус­тан­но напіввідомк­не­ни­ми очи­ма на ре­вольвер. Ні, ні, во­на відійде. Що мог­ла ще ви­ко­на­ти те­пер, що да­ло би їй ще якесь посліднє вдо­во­лен­ня, як не це, що відійде впо­ру? Бо що ж ос­та­ва­ло­ся їй тут? Упо­ко­рен­ня? Впе­ред не мог­ла йти, бо за­пер­ли їй до­ро­гу, а вер­та­ти­ся не хотіла, то­му…


(По малій хви­лині, з ве­ли­ким, май­же не­са­мо­ви­тим пог­ля­дом): «Чи, мо­же, о бо­же ве­ли­кий, нап­ру­жи­ти си­лу і йти далі тою са­мою до­ро­гою? Мо­же, сміяти­ся сміхом по­гор­ди і роз­би­ва­ти на си­лу темінь не­долі, що­би до­би­тись до сон­ця? Ах, хто би мені те­пер ска­зав ве­ли­ке рішу­че сло­во, щоб я зна­ла, що по­чи­на­ти! Те­пер, в оцій най­тяжчій хви­лині мо­го жит­тя, ко­ли я по­ли­ше­на до­лею «мов на сміх, щоб або зги­ну­ти, або вста­ти. Але в ме­не не­ма ніко­го, крім влас­ної роз­дер­тої душі, а во­на - що ж ка­же во­на!…» І Наталка заск­ре­го­та­ла зу­ба­ми, вик­ри­вив­ши ус­та з не­опи­са­ним ма­ло­ва­жен­ням, а відтак звер­ну­ла знов пог­ляд на зброю. Во­на не бу­ла на­ту­рою, що дро­биться хоч на малі прик­ме­ти. Во­на ла­ду­ва­ла [146] все на од­но суд­но і то­му му­сить для неї нас­ту­пить вти­хо­ми­рен­ня.


Лише за­бу­тою не­хай би не бу­ла! Се щось страш­не, нес­терп­не. Во­на уяви­ла собі все без се­бе. Всі ті місця, ку­ди хо­ди­ла, всі ті ву­лиці, алеї в пар­ку, кот­рий так лю­би­ла, оцей го­род, по­оди­нокі де­ре­ва, кущі. Все об­ли­те сон­цем. барв­не, все пов­не життєво­го га­мо­ру, завсігди мов но­ве - і без неї! «О, ли­ше за­бу­тою не­хай би не бу­ла!»


Вона з на­ту­гою про­ти­ра­ла собі чо­ло і зітха­ла гли­бо­ко, мов з уто­ми.


Тому бу­ло так тяж­ко уми­ра­ти!…


Але те­пер і не мог­ла би вже дальше жи­ти. Во­на бу­ла мов роз­би­та. Чо­му, чо­му не ос­та­ла­ся їй пра­ця так, як во­на не раз мріла, пра­ця, а до то­го ши­ро­ка, свобідна во­ля, мов дум­ка…


Чи во­на зав­да­ла ко­му бо­лю?


Ні! Мо­же, Оря­ди­нові? Ні, то з ним бу­ло ли­ше не­по­ро­зуміння, і во­на ба­жає йо­му щас­тя, але то­му, дру­го­му, за мо­рем, що про­сив її так ду­же не за­бу­ва­ти йо­го, чи во­на то­му не зав­да­ла ко­ли бо­лю?…


Думає, що ні.


Пішле йо­му свій днев­ник і поп­ро­щається з ним. На­пи­ше йо­му, що ко­ли одер­жить цей лист, її вже не бу­де. Не­хай він її не за­бу­ває! Не­хай ніко­ли не за­бу­ває - о це од­но про­сить во­на йо­го. На­пи­ше йо­му, що в най­глибшій гли­бині своєї душі бе­рег­ла йо­го об­раз, не ду­ма­ла, що за­го­во­рить об тім ко­ли са­ма до йо­го; він вра­жав її не раз своїм чуд­ним по­ве­ден­ням (кот­ре ро­зуміє аж те­пер!) і вик­ли­ку­вав тим всю її гордість, але під її но­га­ми ур­ва­ла­ся до­ро­га жит­тя і то­му при­хо­дить во­на пер­ша до йо­го і скла­дає йо­му свою лю­бов до ніг…


Її сер­це рва­ло­ся до чут­тя. До тон­ко­го сер­деч­но­го чут­тя, як до гар­монійних звуків. Мріла об тім, щоб її лю­би­ли не яко­юсь нес­покійною, прист­раст­ною лю­бов'ю від сьогодні до завт­ра, але тою нез­га­си­мою лю­бов'ю, якою люб­лять лиш ду­же лагідні, тонкі або ду­же вірні на­ту­ри. Він лю­бив її так, не прав­да? Ах, во­на йо­му дя­кує за те, а він не­хай прос­тить їй, що зав­да­ла йо­му своїм «вти­хо­ми­рен­ням» ра­ну і не­хай не за­бу­де її ніко­ли, ніко­ли! Во­на ли­ше за­бут­тя боїться. То­му так тяж­ко уми­ра­ти! Але все ще лег­ше уми­ра­ти, ніж жи­ти на те, що­би звільна ко­на­ти, що­би вик­ли­ку­ва­ти ува­гу і ми­ло­сер­дя дру­гих і аж у та­кий спосіб заз­на­ва­ти кра­си жит­тя.


Такий її кінець!


Дотужилася вже до йо­го.


(І знов по якійсь хви­лині з зав­зят­тям в очах):


Хто та до­ля, що її не мож­на по­бо­ро­ти? І що це та­ке, в що во­на по­па­ла, це чор­не, важ­ке, без­сер­деч­не ли­хо, що про­вод­жа­ло її вже від ко­лис­ки і пе­ресліду­ва­ло, мов тінь? Раз по­тай­но, а раз при­люд­но, ли­ша­ючи її жит­тя без подій і без по­луд­ня. І хто бу­ли ті, що прид­ба­ли їй це «нині», кот­ре при­му­шу­ва­ло її відхо­ди­ти? Во­на скла­ла ру­ки, мов до мо­лит­ви, і не по­ру­ха­ла­ся більше.


Світло по­лум'я, що б'є з ко­мин­ка, об­ли­ває її пов­но. Буй­не зо­ло­тис­те во­лос­ся роз­си­па­ло­ся по пле­чах, ру­ках і по­руч­чю крісла. У нім щось світить, мов фос­фор, її сніжно-білий кла­сич­ний профіль відри­со­вується від тем­но­го тла фо­те­ля і здається в своїй болісно-за­дум­чивій красі май­же сіяючим.


А її «по­луд­не»?


Було, мо­же, тоді, ко­ли пен­сові і жовті рожі бу­ли такі гарні, а во­на в со­нячнім сяйві мріла про кра­су і ве­лич і про «ви­щих» лю­дей; ко­ли її сер­це бу­ло пе­ре­пов­не­не світлом і надією на якусь бу­дучність, як та ок­ру­жа­юча її тоді ми­го­тя­ча зе­лень го­ро­да і ніжна зе­лень бу­ко­винських гір?


Ах, чо­му не бу­ла її

1 ... 92 93 94 ... 97
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Царівна, Ольга Кобилянська», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Царівна, Ольга Кобилянська"