Читати книгу - "Яр"

В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Яр" автора Іван Іванович Білик. Жанр книги: 💙 Сучасна проза. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 94 95 96 ... 291
Перейти на сторінку:
Ну, падла, ты ж и тянучий, словно лошадь, еле тебя уговорил, — сказав він, поклав бича на табуретку й пішов через коридор гукнути слідчого. Семен Семенович був сонний і не в гуморі.

— Больше часу уговаривал! — виправдовувався перед ним Костя.

— Развяжи ему правую руку, — буркнув Семен Семенович.

Коли Костя виконав наказ, він поклав перед моїми очима вже знайомий мені текст і самописку. Я лежав нерухомо, тоді Семен Семенович крикнув Кості:

— В чем дело?

Костя матюкнувся, взяв шланг з табуретки й не вдарив, а лише торкнув мене по п'яті. Поштовх болю в голову був такий несподіваний, що я аж скрикнув, од чого біль посилився багатократ. Я відчув, що не зможу витримати ще одного такого удару, зроблю все, що від мене вимагають, тож схопив звільненою рукою самописку й з розгону, вже не звертаючи уваги на біль, довбонув пером по аркушеві. Бакелітова ручка розлетілася на скалки й забризкала чорнилом увесь аркуш. Слідчий і його підручний накинулись на мене з обох боків і заходилися бити чобітьми, але й від цих незапланованих ударів, і від нестерпного болю в голові я, певно, швидко втратив свідомість.

Розділ тринадцятий

Після того, як Максим залишив роботу, в хаті відчувалася скрута, і хоча Марія знову влаштувалась техніком, бо німці готували цукровий завод до нового сезону, сподіваючись на врожай буряків, — торішні запаси в родині Нетреб помітно танули. І Максим почав шукати якогось підробітку. Повертатися знову до школи не випадало, про це він і не думав.

Повишукувавши в коморі струмент, яким колись користувався батько, Максим почав стругати ложки. Придалися й два липові обрубки, що хтозна й відколи сохли в коморі. Але ложкарство теж вимагало вміння, дарма, що хлопець замовив у коваля спеціальний різець, вигнутий гачечком. Ложки в Максима спершу виходили криві й неоковирні, але згодом він опанував ремество й настругав десятків із п'ять великих і малих, коротких і довгих ложок та круглих ополоників.

Батько поніс їх на базар, але одне, що ложкарів останнім часом розвелося в Ярі та навколишніх селах багато, друге — хтось почав лити кращі, з авіаційного дюралю, — торгівля йшла мляво. За день однорукому Архипові щастило продати не більше п'яти штук, та й базар збирався тільки двічі на тиждень — у четвер і неділю.

Максим звернувся до іншого: понакуповував сірчаної кислоти, живиці, коліщаток, тоді сам собі зробив паяльник з обрубка міді й почав тулити запальнички. Сірників ніхто вже не виробляв, люди забули, які й вони, і послуговувалися здебільшого примітивним кресалом. І, звичайно, запальнички користувались великим попитом: кремінчиків та бензину можна було виміняти в німців за крашанки, смалець або масло.

У хід ішло все — і гвинтівкові гільзи, і старі мідні тази, і дріт, і тонкі сталеві струни з гітар та мандолін — для пружинок. У коморі в Нетреб утворилася справжня майстерня. Навіть безрукий Архип допомагав синові, чим спромагався: вишукував на звалищах у яру шмаття бляхи, діряві мідні миски, тази й навіть вигнилі роги, ратиці та копита. Усе це він дбайливо складав у кутку комори, а в перервах між рейдами варив ті копита в солідолі, Максим їх вирівнював у лещатах і пиляв з них лобзиком досить пристойні гребінці. Особливим попитом користувалися густі — як засіб у постійній боротьбі людей зі «свійськими» комахами. Останнім і поки що не здійсненим задумом Максима був стругальний верстатик, бо в хід цієї зими пішли й призабуті веретена та кужелі. Однак для того, щоб мати верстат, він мусив спочатку заробити достатньо грошей: ціни на базарі підіймалися, надто ж на дефіцитний фабричний інструмент і деталі до нього.

Стоячи коло комірнього віконця, Максим випилював затиснений у лещата шматок мідного тазу, що мав перетворитись на маленьку плескату запальничку. Хлопцеві було добре видно хвіртку і стежину, що вела до неї. У двері тягло їдучим смородом підгорілого солідолу. Прилаштувавши щербатого чавунця до двох цеглин, батько варив у ньому порозпилювані кільця волячих рогів. Колись у Ярі була велика різниця, яку називали бойнею, і роги та ратиці безтарками вивозили в яр, але зараз люди знайшли застосування й цим покидькам. У яру на звалищі годі вже було знайти щось пристойне, бо й охочих виявилося чимало, тому безрукий Архип Нетреба ходив одного разу аж за Веприки, де серед степу біліли тут і там вивітрені кістяки худоби. Але здебільшого то були коні, які потрапили під обстріл німецької авіації, і волячі роги лишалися дефіцитом. Цю пару, крутих і гладеньких, Архип випросив у німців, що зарізали вчора миршавого сивого вола. У загонах бойні тепер була стайня якоїсь їхньої частини, що прикотила в Яр на возах, запряжених небачено великими кіньми. Хвостів у тих коней майже не було — сама куценька ріпиця з китичкою, зате копита вони мали завбільшки як відра, й Архип Нетреба часом думав, скільки б гребінців вийшло з кожного.

— А йди, дерехторе, — озвався він знадвору. — Чи вже, чи ше...

Він і досі називав сина дерехтором, хоч Максим уже не раз лаявся з ним про це.

Узявши в коморі двоє здорових обценьок, Максим витяг з киплячого солідолу одне розпиляне кільце. Воно було вже м'яке й піддавалось випростуванню.

— Вже? — спитав батько.

Максим кивнув і пішов звільняти лещата. Кожне кільце доводилось витримувати в лещатах, поки вичахне й заклякне, добрих півгодини. Захопившись роботою, Максим і не помітив, коли в двір увійшов Олег Попович.

— Здоров був, майстре!

Максим аж сіпнувся з несподіванки.

— Дра-ась...

Олег був простоволосий, і його лискуча біла лисина аж сяяла в продухвині дверей. Хлопець знову заходився загвинчувати розпластаний у лещатах виварений ріг.

— Не дуже продуктивно використовуєш свої сили, добродію! — реготнув Олег і заглянув йому через плече. — Фірма «Роги й копита»?

1 ... 94 95 96 ... 291
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Яр», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Яр"