Книги Українською Мовою » 💙 Сучасна проза » Мир хатам, війна палацам 📚 - Українською

Читати книгу - "Мир хатам, війна палацам"

В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Мир хатам, війна палацам" автора Юрій Корнійович Смолич. Жанр книги: 💙 Сучасна проза. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 94 95 96 ... 242
Перейти на сторінку:
партійна молодь тільки чула поголоски, а суті не знала, — дискусії давньої, з п'ятнадцятого року: ще тоді П'ятаков з Бухаріним виступали проти ленінської тези про право націй на самовизначення, а разом з Троцьким — за те, що революція можлива лише світова, а в одній країні — неможлива…

Іванов ще раз перебіг поглядом по рядах, шукаючи, чи не наспів все ж таки Смирнов?

У постійних суперечках з П'ятаковим Смирнов брав гору не тільки своєю теоретичною «підковкою», але й своєю непримиренністю саме до П'ятакова. Такий же корінний киянин, як і П'ятаков, Смирнов не міг примиритись, що той для партійних дискусій прибрав псевдонім «Київський», беручи тим собі неначе право говорити від усіх київських більшовиків. Тому і «платформу» свою тепер найменував П'ятаков «київською». А була вона зовсім не виявом думки київських більшовиків, а тільки — новим виявленням давньої внутріпартійної опозиції «карикатурного», як казав тоді у полеміці Ленін, марксиста «Київського». Ленінськими словами — «карикатурою на марксизм» — неодмінно і взивав Смирнов П'ятакова у своїх виступах проти нього на партійних зібраннях.

Та, на лихо, Смирнова в залі не було. Десь затримався і на партійні збори не прийшов. Що трапилося? Такого ще не бувало, щоб Смирнов та не прийшов, коли збиралися всі більшовики!

Іванов сумно похилив голову й сказав:

— Що ж… я закінчив.

Він ступив крок з класної кафедри, за солдатською звичкою оправив гімнастерку, обсмикнув її фалди під пояс ззаду, підтягся весь по–солдатському і зійшов з трибуни.

— Слово має… — почав оголошувати П'ятаков, та місце на трибуні захопив уже нетерплячий Боженко.

— Товариші! — залементував Боженко, розмахуючи кулаком. — Цілковито підтримую пропозицію попереднього оратора, мого товариша Андрюши Іванова. І ось вам приклад на захист пропозиції: доручили мені утворити в залізничному депо групу робітничої самооборони, я її й утворив, хоча, знову ж таки, ніхто не хотів давати зброї, і довелося добувати її самим, і от яким, розкажу я вам, способом…

— Боженко! — урвав його лагідно П'ятаков. — Нам здається, що ні до чого затягувати непотрібну дискусію. Ти говори про…

— Дозвольте! — скипів Боженко. — Ти мені рота не затикай! Я перед партією стою: про що хочу, про те й слово скажу!

П'ятаков звів руку:

— Питання ясне і…

Та тут його урвала з місця Бош:

— Ні, товаришу Юрій, ти постривай! Питання, як ми бачимо, ще зовсім не ясне. Я теж настоюю, щоб обговорення продовжити.

— Як не ясне? — скипів і П'ятаков. — Але ж нам ясно, що озброєння зараз недоречне?

— Ні, неясно, — відповіла Бош, — раз це неясно значній частині товаришів… Щодо мене, — закінчила Бош, — то тепер і мені здається, що справа утворення народної міліції, як каже товариш Ленін, якраз на часі…

Це була друга бомба, — і в залі знову загуло: Бош була цілковитим однодумцем П'ятакова ще з часів еміграції, і проти тез Леніна виступала з не меншим запалом, ніж сам П'ятаков. Отже, і справді вона змінила свою позицію після Квітневої конференції, коли заявила, що Ленін її переконав, і вона зрікається своїх заперечень?

— Браво, Богданівна! — загукали в залі. — Слово Бош! Вимагаємо слова для Бош! Просимо Бош на трибуну!

Боженко, що стояв на трибуні і розмахував руками, вимагаючи тиші, щоб говорити далі, — скочив з трибуни, підбіг до столу президії, вхопив Бош за руку і потяг її силоміць на трибуну.

Іванов полегшено зітхнув, потім знову почав оглядатись по залі — чи не з'явився все ж таки на підмогу Смирнов?

Ні, Смирнова таки не було.



3

І Смирнов, справді, не міг бути зараз на зборах — хоч і як хотів того, хоч і як поривався.

От уже скільки часу він не міг вийти з приміщення, в яке потрапив ще вранці. Він сидів на підлозі посеред кімнати — на якомусь брухті, обсипаний скаллям трощеного скла. І тільки пробував звестися вище метра від підлоги, зразу ж у котресь із вікон влітала здоровенна каменюка — і щастя, коли не поціляла простісінько в нього. Смирнов був у погромленій кімнаті сам і сидів у жорстокій облозі…

Іван Федорович Смирнов, або — за старою підпільною кличкою часу нелегальщини — «Ваня–маленький», був із «старих більшовиків», дарма що віком тільки під тридцять. Київський кравець фахом, він у перші ж дні війни потрапив на каторгу і,

1 ... 94 95 96 ... 242
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Мир хатам, війна палацам», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Мир хатам, війна палацам"