Книги Українською Мовою » 💙 Сучасна проза » Скалаки 📚 - Українською

Читати книгу - "Скалаки"

251
0
28.04.22
В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Скалаки" автора Алоїс Ірасек. Жанр книги: 💙 Сучасна проза. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 94 95 96 ... 98
Перейти на сторінку:
почасти поділяє наївну віру селян якщо не в спроможність цісарської влади дати згори краще життя трудовому людові, то хоч у добрі наміри Марії-Терезії та Йосифа II. Протиставляючи егоїстичній політиці поміщиків монаршу «турботу про загальне добро», він переоцінює освічений обсолютизм. Насправді далекогляднішим за своїх вельмож владарям Священної Римської імперії йшлося про власні інтереси, про те, щоб зберегти панування: щоб не відставати безнадійно від інших європейських держав, треба було розчистити шлях капіталізмові, промисловому розвитку, який потребував вільних робочих рук.

Незважаючи на весь трагізм фіналу — розгром повстання, переслідування бунтарів, загибель старого Балтазара,— «Скалаки» сповнені оптимізму, віри в народ. Боротьба й страждання не пропали марно, ярмо панщини полегшало, тріснуло. І не вмерла надія на майбутнє. «Святе діло переможе! Справедливої речі ніхто не здужає в землю втоптати! — повторює Їржик Скалак своїм дітям передсмертні слова старого Уждяна,— Люди будуть рівні й вольні; може, ви цього дочекаєтесь».

Юрій Лісняк


Примітки
1

Salva guardia (лат.). — буквально лейб-гвардія. Тут: назва загонів та окремих солдатів, котрі охороняли населення від безчинств імператорських вояків під час Семилітньої війни.

(обратно) 2

Семилітня війна — точилася в 1756 — 1763 роках між Пруссією, Англією і Португалією з одного боку та Австрією, Росією, Францією й іншими державами — з другого. Воєнні дії між Австрією й Пруссією розгортались на території Сілезії та Чехії. Семилітня війна впала важким тягарем на чеське селянство.

(обратно) 3

...чесько-братську віру...— «Чеські брати» — протестантська релігійна громада, що склалася після поразки гуситської революції з решток лівого крила гуситів. Зберігали антифеодальні традиції гуситів і зазнавали переслідувань від цісарської влади, яка прагнула викоренити в Чехії всі сліди гуситизму — політичної опозиції в релігійній формі.

(обратно) 4

Опоченське повстання — спалахнуло в 1628 році в зв’язку з репресіями на протестантів і насильним покатоличенням селян.

(обратно) 5

А також (лат.).

(обратно) 6

Злочин образи королівської величності (лат.).

(обратно) 7

Тридцятилітня війна 1618 — 1648 років охопила всю Європу. Почалася з чеського повстання 1618 року проти Габсбургів; 1620 року під Білою горою поблизу Праги невелике військо чеських панів зазнало поразки, що вкинула Чехію на триста років у чужоземну неволю. Згодом проти Габсбургів виступили Данія, Швеція, Франція, їх підтримували Англія, Голландія. Скінчилася Вестфальським миром 1648 року.

(обратно) 8

...Йосиф-Парілле Пікколоміні де Віллануова... наслідник князя Священної Римської імперії... володаря Находа...— В один з періодів Тридцятилітньої війни цісарською армією командував понімечений чеський магнат Альбрехт Валленштейн, під проводом якого армія стала майже незалежною від цісаря Фердінанда II. Фердінанд, вбачаючи в цьому небезпеку для себе, звинуватив Валленштейна у державній зраді, і 1634 року його було забито. Всі величезні маєтності Валленштейна та його прибічників разом з конфіскованими по Білогорській битві землями чеських панів були роздані чужоземній шляхті. Находський край дістався одному з організаторів змови проти Валленштейна, цісарському генералові Октавіо Пікколоміні, італійському герцогові. Його нащадки й панували в Наході. Йосиф Парілле, що помер у 1783 році, був останній у роду.

(обратно) 9

Перекручене salva guardia (лат.).

(обратно) 10

Губертсбурзьким миром, укладеним між Австрією та Пруссією, закінчилась Семилітня війна. Своєї мети — відвоювати назад у Пруссії Сілезію, втрачену під час війни 1740—1748 років за Австрійську спадщину,— Австрія не досягла.

(обратно) 11

Бойовий наказ (франц.).

(обратно) 12

під Ліссою...— У 1757 році, на початку Семилітньої війни, біля сіл Лейтен

1 ... 94 95 96 ... 98
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Скалаки», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Скалаки"