Книги Українською Мовою » 💙 Класика » Земля, Ольга Кобилянська 📚 - Українською

Читати книгу - "Земля, Ольга Кобилянська"

318
0
18.05.22
В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Земля" автора Ольга Кобилянська. Жанр книги: 💙 Класика. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 94 95 96 ... 98
Перейти на сторінку:
ча­сом дійшла до пе­ресвідчен­ня, що він на­ло­жив на бра­та ру­ку. З ча­сом… Там, на пустім полі, в бур­дею, що за­пав­ся до по­ло­ви­ни в зем­лю, без свідків і суддів, в най­глибшій ти­шині й на са­моті, дійшла до страш­но­го вис­нов­ку. В ти­хих, лас­ка­вих но­чах місяч­них, і ко­ли з роз­куй­ов­да­ним во­лос­сям і вог­ки­ми очи­ма пе­ре­ду­му­ва­ла кож­ний пос­ту­пок і вчи­нок сво­го оди­на­ка.

Не бу­ла во­на так шля­хет­но сфор­мо­ва­на, як її чо­ловік, жа­да­ла для се­бе більше. І че­рез те, що жа­да­ла більше, дійшла до сум­них досвідів…


«Йому землі хотіло­ся, і че­рез те ста­нув йо­му в до­розі Ми­хай­ло! Рахіру тре­ба го­ду­ва­ти! Землі не ста­не!» - так умов­ля­ла се­бе, а з тим па­да­ли, мов жаріючі вуглі, і по­оди­нокі сло­ва лю­дей в за­пустілу ду­шу, що все десь-не-десь пе­реліта­ли повз її слух.


Часом пря­мо пи­та­ла йо­го:


- Саво, де Ми­хай­ло? Та­же ти з ним у ліс пішов, я знаю!


Тоді пря­мо лю­бу­ва­ла­ся йо­го ви­дом, як він блід і як йо­го очі роз­ши­ря­ли­ся і гляділи на неї з хо­лод­ним блис­ком.


- Де Ми­хай­ло?


- Чому ви йо­го не па­зи­ли. [118] Ку­ди хотів, ту­ди пішов! Бу­ло не за­во­ди­ти за ним, як був у війську! Те­пер всадіть собі самі ніж у ду­шу, а не дру­гим! Я нічо­го не знаю!


І за­би­рав­ся їй з очей.


«І ніко­ли не зга­дає йо­го! - го­во­ри­ла собі гірко у душі.- Не­на­чеб не мав ніко­ли бра­та!»


І справді, для Са­ви не існу­ва­ла пам'ять про бра­та. А ко­ли й зга­дав йо­го іноді хто при нім, він ос­та­вав глу­хий і німий, мов мур. За­ти­нав­ся і за­мов­кав за кож­ним ра­зом. Хто б хотів був на си­лу ви­до­бу­ти з йо­го уст ім'я бра­та, був би скор­ше то­го ди­ва до­жив, що він сам се­бе калічив би. Ли­ше очі йо­го ми­готіли бо­яз­ко, грудь дишіла тяж­ко, мов із рап­то­вої вто­ми. Він за­са­пу­вав­ся, блід, а ус­та кри­ви­ли­ся болісно. Та­ким чи­ном при­во­див матір до бо­жевільно­го обу­рен­ня про­ти се­бе.


І так стяг­нув на се­бе те, що му­сив стяг­ну­ти.


Ненависть ма­тері.


З пев­ним кро­ком, з блідим ви­дом і па­ла­ючим зо­ром.


Вся її лю­бов, якою квиліла за ним ко­лись, все її по­чут­тя для нього, що ко­лись ро­би­ло її сильною, відваж­ною, без­згляд­ною, зібра­лось в од­но-одніське мо­гутнє по­чу­ван­ня - в ма­те­ринську не­на­висть.


Вона по­ча­ла кляс­ти.


Зразу ше­по­том, зрідка, жа­ха­ючи­ся са­ма своїх страш­них слів, роз­ри­ва­ючи їх на смутні шма­ти, а відтак прист­рас­но і з ди­ким вдо­во­лен­ням.


З чор­ною зем­лею в ус­тах і ру­ка­ми зло­же­ни­ми навх­рест хотіла йо­го ба­чи­ти. До війська не­хай би знов ішов, але не на­ко­рот­ко, а на­дов­го, і во­на ще за ним тоді ка­ме­нем ки­не. І як Ми­хай­ла… як Ми­хай­ла… не­хай би йо­го в кусні тя­ли… і в самій півночі хо­ва­ли… Чув він те?


Вона має ли­ше те од­но ба­жан­ня в житті і більше нічо­го.


Вона знає ли­ше ту од­ну просьбу до гос­по­да бо­га. І всі не­хай би про се зна­ли. Всі, що зна­ли її стар­шо­го си­на і що лю­би­ли й ша­ну­ва­ли йо­го, як ша­нує йо­го пам'ять і ду­шу во­на…


- Сава ви­ро­бив те, бадіко, Са­ва! - жаліла­ся чо­ловікові.


А він мов­чав. Сам знав уже дав­но. Від пер­шої хвилі. Але ніко­ли не був би їй то­го ска­зав. Ніко­ли, до­ки бог поз­во­лить їм удвійці до­жи­ти. Не хотів клас­ти на неї тя­га­ря із своїх уст.


- Така до­ля на­ша і на­ших дітей! Не плач!


Чи був він сильніший в горі? По­дат­ливіший про­ти за­махів судьби? Мен­ше чут­ли­вий?


Вона зне­на­виділа Са­ву, а він усе лю­бив йо­го. Тай­ком, з мов­ча­ли­ви­ми ус­та­ми, по­ми­мо всього лю­бив йо­го і жалів над ним. Йо­го лю­бов бу­ла для обох од­на­ко­ва, ве­ли­ка, і не зна­ла ні в чім гра­ниць. Вмер­ло­го не за­бу­вав, а жи­во­го оп­ла­ку­вав не­ви­ди­ми­ми, ду­хов­ни­ми сльоза­ми.


- Чому ж ти пішов від та­та? - пи­тав умер­ло­го, а про жи­во­го ду­мав: «Чо­му вчи­нив та­ке, ко­ли я йо­го лю­бив? Я ж ба­жав обом доб­ра!» І відчу­вав ли­ше нес­ка­зан­ний біль і жаль. Але не­на­висть не зна­хо­ди­ла місця в тій без­ко­рис­ливій гар­монійній душі.


Він болів над своєю жінкою, що пе­реміни­ла­ся в якесь од­нос­тай­не, неп­рис­туп­не, втіле­не го­ре, і вти­хо­ми­рю­вав її, як міг.


Вона ста­ла уни­ка­ти лю­дей, відпи­ха­ти во­ро­жо від се­бе всіх, що збли­жа­ли­ся при­яз­но до неї, і по­ну­ри­ла­ся цілко­ви­то у свій жаль, з яко­го не бу­ло для неї ви­хо­ду. Ча­сом при­га­ду­ва­ла йо­му в своїй не­на­висті чим-не­будь Са­ву, але він не зас­та­нов­ляв­ся ніко­ли над тим. Ба­чив ли­ше од­но з ве­ли­ким смут­ком, як із її ко­лись та­кої теп­лої і щи­рої душі ви­рос­та­ла чим­раз страшніша не­на­висть до ди­ти­ни, як во­на го­ни­ла нею за ним і як в її душі зай­шло сон­це навіки.


Він знав.


В ту ду­шу не змо­же він уже ніко­ли сон­ця вло­жи­ти. Про­па­ло вже в ній все світло. Во­на навіки осліпла…



ХХХІ



- Бувай здо­ров і пра­цюй, як я пра­цю­вав! - ка­зав Івоніка Саві при пе­ре­дачі ха­ти й го­род­ця.


- Я бу­ду пра­цю­ва­ти! - відповів Са­ва бай­дуж­но, і не­за­ба­ром по тім оже­нив­ся з Рахірою.


Жив із нею чи не два ро­ки не звінча­ний, але дов­ше годі бу­ло за­тя­га­ти. Се ба­чив Івоніка сам, але ані він, ані Марійка не сту­пи­ли кро­ку на йо­го весілля.


А він сам?…


Вже шос­тий рік ми­нає від смерті бра­та. Він щох­вилі інший. Як ка­жуть лю­ди, не має спо­кою. Про нього оповіда­ють:


«Як іде на ро­бо­ту, то му­сить кілька хат обійти. Хо­дить, як зблуд­же­ний. Всту­пить де в яку ха­ту, то й не­ма що слу­ха­ти, та­ке за­го­во­рить. Тут го­во­рить, там шпу­гає ме­жи горш­ка­ми, там дівчи­ну за­че­пить, там тру­тить ко­гось… і іде в дру­гу ха­ту. Ніхто йо­го не спи­рає і ніхто не про­сить до се­бе… Всім мов страш­но пе­ред ним, хоч він і жар­тує, і сміється… Бог один знає,- ка­жуть,- що за ним раз у раз снується!»


Не має спо­кою, хоч і во­на при нім. Ка­жуть: він усе був та­кий не­постійний, але що не мав її, то хо­див до неї, а те­пер, як її має, шу­кає чо­гось іншо­го. Але її лю­бить так, що во­на не сміє в хаті нічо­го кив­ну­ти. Йо­му не тре­ба нічо­го,- ка­же він.


І так жи­вуть із дня на день.


В полі то іноді ніби геть із ро­зу­му схо­дить. Як до­ба­чить яко­го зай­ця, ки­дає все, хоч би най­важнішу й най­пильнішу ро­бо­ту, хоч би чу­жу, хоч би свою - і пус­кається в по­го­ню за ним. Ка­же: му­сить йо­го ма­ти… Йо­го ду­ша мов без внутрішнього, постійно­го жит­тя, мов без ла­ду ста­ла. Чи, мо­же, вже з ди­тинст­ва та­ка бу­ла?


Трудно

1 ... 94 95 96 ... 98
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Земля, Ольга Кобилянська», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Земля, Ольга Кобилянська"